Hasan D. bekent doden Bozkurt, of toch niet? Soepel door de bochtmaar dan? PZC COLOFON Fusie Coalitieakkoord provincie 2 ZEELAND Alle schouders onder Zeeland, want de provincie kan het niet meer alleen, is het credo van de coalitie. COMMENTAAR Soms gaat een provinciebestuur soepel door de bocht. Eind deze week werd duidelijk dat er te weinig steun is voor het sobere plan voor de Sloeweg. Dus spraken Pro vinciale Staten gisteren over een nieuwe aanpak. Zónder de gevreesde rotonde die de Sloeweg 'langzaam' maakt. Mét de gewenste ongelijkvloerse kruising. Maar ook zonder een precieze invulling en zonder een heldere financiering. Toch siert het Gedeputeerde Staten dat er snel een alternatief is geformuleerd. Dat was nodig. Allereerst om te voorkomen dat de provincie veel geld kwijt is aan boetes omdat het werk stilvalt. En verder omdat het bestuur niets kan beginnen zonder breed politiek draagvlak. Zeker niet als het gaat om een keuze met zeer Pleiten voor een flitsende Sloeweg is stoer, maar er moet geld overblijven voor andere zaken grote gevolgen. Want het extra geld voor de Sloeweg zal toch er gens vandaan moeten komen. Liefst niet uit het verleggen van de last naar de toekomst. Maar wat dan wel? Het nieuwe college van Gedeputeerde Staten maakte deze week ook duidelijk, dat er nog veel meer pijnlijke keuzes wachten. Dus partijen kunnen nu wel stoer pleiten voor een flit sende Sloeweg, maar wegen alleen houden Zeeland niet op de been. Er moet beleidsruimte - dus geld - beschikbaar blijven voor andere belangrijke zaken. T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Om de (financiële) nood te lenigen, denken ook steeds meer zorginstellin gen na over verregaande samenwer king. Maar het woord 'fusie' boezem de een bestuurder toch wel enige angst in. „Dat gaat vaak net zo als bij die kip en dat varken!" Op vragende, bijna verbijsterde blikken van collega's leg de hij uit. „De kip kakelt tegen het varken: La ten we fuseren. Ei met spek, een gou den combinatie. Het varken kijkt de hen geringschattend aan en ant woordt: Ik ben daar gek. Jij legt een ei, maar ik leg het loodje." Patricia Smits wint quiz Geniet! Patricia Smits uit Burgh- Haamstede heeft de nieuws quiz in het zomernummer van de Geniet! gewonnen. Ze krijgt een viergangen verrassingsmenu inclusief wijnarrangement voor twee personen bij restau rant Bij Kees in Zierikzee. De oplossing van de nieuwsquiz was 'water pret'. Bij de redactie kwa men 245 reacties binnen; waaronder 232 met de goe de oplossing. Helft minder faillissementen Het aantal faillissementen in Zeeland is in een jaar tijd met de helft gedaald. Dat blijkt uit cijfers van fail- lissementsdossier.nl. In de eerste helft van 2015 gingen 44 bedrijven en personen failliet. Daarmee telt de pro vincie de minste faillisse menten van het land. In dezelfde periode vorig jaar waren dat er 79. Lande lijk is de daling een kwart. Gemeenten praten over 112 De Zeeuwse gemeenten spreken woensdag met pro viders en het ministerie van Economische Zaken over de (soms slechte) be reikbaarheid in Zeeland. Minister Henk Kamp herbe vestigt in een brief aan de gemeenten dat hij aanbie ders niet dwingt om de be reikbaarheid (van alarm nummer 112) te verbeteren. Hij vindt dat een zaak van gemeenten en providers. Zieke regiozorg onder de loep De Tweede Kamer wil toch weten wanneer een minis ter kan ingrijpen als de ge zondheidszorg in een regio ziek is. CDA en FVdA vroe gen er eerder deze week al naar, met Zeeland als voor beeld. Minister Edith Schip pers zei dat in de wet staat wat een minister kan en wilde er niets aan toevoe gen. Nu dwingt de Kamer haar dat toch te doen. Caljouw Rademaker VERHUIZINGEN In de Abdij galmt het nieu we toverwoord: krachten bundeling. Gisteren gaf de nieuwe 'oude' coalitie van CDA, WD, SGP en PvdA Zee land tijdens de presentatie van het coalitieakkoord met een ron kend filmpje alvast een schot voor de boeg. Daarmee bereidt ze Zeeland voor op wat de ge plaagde Grieken al jaren kennen: 'austerity' ofwel versobering. Hoewel de provincie in de vorige periode al hard sneed, zowel in de cultuursector als in eigen vlees (de ambtelijke organisatie werd fors afgeslankt), moeten de komende vier jaar nog scherpere en vrijwel zeker pijnlijke keuzes worden gemaakt. Daar is alle reden toe. Het Rijk schuift steeds minder geld naar Zeeland toe en de provincie moet als aandeelhouder reke ning houden met weinig of geen dividend van het kwakkelende energiebedrijf Delta. Ook de fi nanciële reserves drogen op als de provincie op de huidige voet doorgaat. Als er dan ook af en toe nog een duur lijk uit de kast valt (zoals de meerkosten van de Sloeweg), is de bodem van de schatkist al snel in zicht. Schoon schip Er moet schoon schip worden ge maakt. Dit en volgend jaar gaat het mes in de begroting, maar het echte werk begint in 2017. Om niet steeds in de problemen te komen, streeft de coalitie naar jaarlijks financieel evenwicht, door een strak beleid en een goed risicomanagement (les van de Sloeweg) te voeren als ook ge richt op 'samenspel met onze partners'. Hoe dat in de praktijk zal worden gebracht, is een vraagteken, maar denkbaar is on der meer verkoop van (een deel van) de aandelen van de Wester- scheldetunel. Het betekent andermaal dat Provinciale Staten een lastige dis cussie over taken en geld wacht. De boodschap is helder: Zeeland bereid u voor op keiharde bezui nigingen, bij nagenoeg ongewij zigde ambities ten opzichte van vier jaar terug. Het accent ligt im mers nog steeds ligt op het sti muleren van de regionale econo mie (innovatie) en onderwijs (kenniseconomie). Alleen op die manier kun je jongeren aan het vergrijzende Zeeland binden. Oppositie Die ambities denkt de coalitie al leen waar te kunnen maken als alle Zeeuwse krachten worden gebundeld. Het coalitieakkoord is doordrenkt met termen als sa menwerking, krachtenbundeling en maatschappelijke energie. Ogenschijnlijk heeft de coalitie zich daarbij ook de snoeiharde kritiek van onderzoeksbureau Necker van Naem (zwakke amb telijke structuur, belabberd risi comanagement en angstcultuur in de Abdij) aangetrokken. Want terwijl het drama rond het finan cieel verzande Sloeweg-project met een onder zachte dwang ver trokken gedeputeerde en tumult en tweespalt in Provinciale Sta ten naijlt, reikt de nieuwe coali tie al dan niet noodgedwongen ieder de hand. Te beginnen met de oppositie, die volgens het ak koord nu 'niet-coalitiepartijen' heten. Een nogal opzichtige po ging om de oppositie te paaien. Niettemin wil de coalitie een opener sfeer scheppen, eentje van 'allen voor Zeeland'. Dat be treft bedrijven, kennisinstellin gen, brancheorganisaties, culture le instellingen, buurprovincies (ook over de grens) en ja ook u, Zeeuwse burger. Daarmee schept de coalitie een realistisch beeld van de toestand van de pro vincie: een verarmde, van taken beroofde bestuurslaag die brood nodig hulp behoeft om nog iets voor elkaar te boksen. Wat dat betreft had de hit van popgroep De Dijk perfect gepast als titel van het coalitieakkoord: 'Ik kan het niet alleen'. MIDDELBURG. De 26-jarige Hasan D., die er samen met zijn vader Hamsa van wordt verdacht de toen 24-jarige wegwerker Muzek- ka Bozkurt op 25 september 2013 in IJzendijke met pistoolschoten om het leven te hebben ge bracht, heeft bekend. Hij beriep zich altijd op zijn zwijgrecht. Die bekentenis kwam giste ren voor zowel de rechtbank, de advocatuur als de officier van jus titie als een volkomen verras sing. Volgens officier van justitie Gunnar van der Hofstede had Hassan donderdag tijdens het luchten in Torentijd met een be waarder gepraat en een bekente nis afgelegd. „Ja natuurlijk heb ik het gedaan. En ik zou het zo wéér doen", had hij de bewaar der toevertrouwd. Geconfronteerd met de beken tenis van zijn zoon liet vader Hamsa nogmaals weten dat hij de schoten had gelost. „Hassan was er niet eens bij. En als hij had geschoten dan had ik het al lang verteld", hield hij de recht bank voor. „Het is een complot tegen ons. Ze willen Hassan als dader." Hassan - tegen wie 19 jaar cel is geëist - ontkent bij de bewaar der een bekentenis te hebben ge geven en blijft zich op zijn zwijg recht beroepen. De zaak gaat maandag 28 september verder. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeling Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN MIDDELBURG DEN HAAG DEN HAAG Middelburg Goes Burgh-Haamstede Terneuzen 0118-626 649 www.caljouw-rademaker.nl Ieder moet ANALYSE door Frank Balkenende

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 32