Heruitgave van omstreden boek 'Peyton Place' van Grace Metalious Een scandaleus boek dat de basis vormde voor alle soaps. Zestig jaar na dato ligt Peyton Place weer in de winkels CULTUUR SHOW 25 Itoeede show van bioloog Freek Vonk Culture Club weer bijeen Show Entertainment Tv-bioloog Freek Vonk (Freek in het wild geeft zaterdag 19 december niet één, maar twee voorstellingen in de Hei- neken Music Hall in Amsterdam. De eer ste was binnen een week uitverkocht. „Ik had niet gedacht dat de belangstel ling zo groot zou zijn", aldus Vonk. 'Geluk ervaar je alleen maar als dingen zijn geweest' De band Culture Club heeft eindelijk de langverwachte reü nie voor elkaar. Het is twaalf jaar geleden dat ze voor het laatst toerde. Vanaf 17 juli is de Britse hitgroep uit de jaren 80 weer live te zien. Ongegeneerde lust, verkrachting, bru te moord, incest, overspel, inkt zwarte complot ten en abortus... Grace Metalious (1926-1966) schreef bepaald niet het type mo dale stuiverroman, waarin jaloezie en echtbreuk ongeveer de meest abjecte eigenschappen van de hoofdrolspelers zijn. Peyton Place, dat in 1956 voor het eerst verscheen, gaf een onge geneerde voyeuristische inkijk in de burgerlijke Amerikaanse sa menleving van de jaren 50. Dat was de tijd dat orale seks en over spel in de meeste staten van de VS als doodzonden golden. In het fic tieve stadje Peyton Place sloopte Metalious de facades van een klei ne urbane gemeenschap met haar hypocriete omgangsvormen, valse gevoelens en duistere geheimen. Overigens beweerden sommi gen dat Peyton Place wel degelijk was gemodelleerd naar een be staande samenleving. Metalious zou haar woonplaats Gilmanton in New Hampshire als kapstok voor haar zedenschets hebben ge bruikt. De inwoners waren fu rieus, maar de schrijfster zou al tijd beweren dat haar werk op lou ter fictie berustte. 'Any resemblan ce to real persons, living or dead, is pure coincidental', heet dat. Peyton Place dus. Een bestseller in boekvorm, maar tevens de po pulairste tv-soap aller tijden, waar bij Dallas, Dynasty en zeker onze eigen Goede tijden, slechte tijden ver bleken tot goedmoedige dorps kluchten. In Nederland zond de Avro tus sen 1967 en 1973 de 514 afleverin gen uit op de late avond. Sommige afleveringen piekten met liefst zes miljoen kijkers; het nuchtere Ne derland was on-Hollands verslin gerd aan de wederwaardigheden van de charmante arts Michael Rossi (Ed Nelson), de knappe Rod ney Harrington (een jonge Ryan O'Neal) en de kwetsbare Allison MacKenzie, een rol van Mia Far row, die na het derde seizoen de soap verliet om met Frank Sinatra in het huwelijk te treden. De tv-serie werd voorafgegaan door de verfilming van Peyton Pla ce (1957), in ons land uitgebracht onder de veelzeggende titel Dorp der zonde. De succesrijke bewer king voor televisie van haar ro man maakte Grace Metalious niet meer mee. Zij stierf in 1963, nog geen 40 jaar oud, aan een leverk waal die het gevolg was van een bestaan in alcohol gedrenkt. Haar banksaldo vermeldde 40.000 dol- 'Peyton Place' gaf een ongegeneerde voyeuristische inkijk in de burgerlijke Amerikaanse samenleving van de jaren 50 lar, haar schuld bedroeg ruim 2 ton. De sfeer van Peyton Place, de donkerte die in het begin nog eens versterkt werd door de toen malige zwart-wit beelden en de ondefinieerbare dreiging die in elk aflevering voelbaar was, moet David Lynch, de Amerikaanse filmregisseur die ook zo veel ver vreemding in zijn werk weeft, hebben geïnspireerd voor zijn ver maarde tv-serie Twin Peaks. In die zin, en daar vinden critici elkaar, was Peyton Place zonder meer knap gemaakt. Wie tegenwoordig het boek leest, kan zich nauwelijks voor stellen dat bijvoorbeeld Ca nada destijds het 'immore le' werk verbood. De toe voeging 'de controversië le bestseller vol lust, overspel en moord' bij de heruitgave klinkt tegenwoordig zelfs braafjes. Maar het boek blijft verplichte kost voor liefhebbers van de soap. Want in Peyton Place, daar begon het allemaal. ZATERDAG 4 JULI 2015 Cultuur Frans Bauer zanger 01 QOMQH Olt Ot MIDtlD SHOCIlHDQÏ Nï door Arno Celder foto's van boven naar beneden: Ed Nelson en Dorothy Malone in de tv-serie Peyton Place, schrijf ster Grace Metalious, de cover van de op nieuw uitgegeven ro man Peyton Place. foto ABC Photo Archives Grace Metalious - Peyton Place. Nieuw Amsterdam, 19,99 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25