Geliefd in Berlijn, HooGseizoen ALL-Incmsive speciaLs! SoLmanTours 4^» 20 ECONOMIE Bij Syriza in Athene is het een komen en gaan van politieke vrienden. De partij speelt hoog spel het het referendum. Morgen gaan de Grieken 'oxi' of 'nai' stemmen in het refe rendum. Een nieuwe climax in het Griekse drama. In eigen land is Wolfgang Schauble (CDU) populair der dan ooit. De 72-jarige Duitse minister van Finan ciën krijgt, volgens een opinie peiling, de instemming van 70 procent van de bevolking voor zijn strenge optreden in de Griekse schuldencrisis. Schauble, die sinds een aan slag op zijn leven in 1990 deels verlamd is, geldt als een van de hardste onderhandelaars met de linkse Griekse regering van pre mier Tsipras. In een toepraak voor het Duitse parlement wond hij er de afgelopen week geen doekjes om. „Deze Griekse rege ring heeft nog niets gedaan sinds haar aanstelling", foeterde de christendemocraat. „Verande ringen zijn teruggedraaid. Afspra ken zijn teruggenomen. Je kunt in zo'n situatie toch niet serieus verwachten dat er ergens over wordt gepraat?" euro, zeg maar 32.000 euro per Griek. „Dacht je dat we hier nu in de rij zouden staan als dat zo was", vraagt student Pericles. Hij is boos over wat 'de wereld' alle maal zegt. Grieken zijn niet lui, werken harder dan wie ook, be toogt hij. Toch gaat hij 'Ja' stem men. „Ik vertrouw deze regering totaal niet. Communisten zijn het. Europa is onze toekomst, on ze enige." „Het laatste wat we hebben is onze trots en ook die willen ze ons nu afnemen", zegt Manos als hij net bij een bank 20 euro heeft gestort op zijn lopende rekening. Zijn ogen lijken vochtig te wor den als hij zegt dat hij wil trou wen en kinderen krijgen. Maar dat is te duur. Een al helemaal als er nog meer bezuinigingen ko men, zoals ECB en IMF verlangen. 'Nee' dus voor Manos. Moet je zo omgaan met het moederland van de Europese cul tuur?, vraagt Yannis, manager bij een bank zich af. Nee, zo hooghar tig mogen Duitsers niet praten te gen een land waar ze meer dan honderd dorpen hebben uitge moord, vertellen bejaarden die in de hitte in de rij moeten staan voor een paar tientjes. George Vichas is vooraan staand cardioloog. Met andere art sen en medisch personeel doet hij al drie jaar vrijwilligerswerk bij de 'humanitaire catastrofe' die zich voltrekt in het land. Vichas voelt zich meer activist dan arts. „Ik ben 100 procent pro-Europa, ge loof me. Maar hier is meer aan de hand, dit kost mensenlevens. Toen ik laatst tegen een man met hartproblemen zei dat hij minder zout moest eten vertelde hij dat hij soep kreeg van de voedsel- bank. Hij kon niets veranderen aan de hoeveelheid zout. Die man had tot een paar jaar geleden een normaal leven." 'Deze Griekse regering heeft nog niets gedaan sinds haar aanstelling' Schaubles medestanders klap ten hun handen blauw. Meer dan in bondskanselier Angela Merkel zien zij in Schauble de man die pal staat voor 'Duitse deugden' als spaarzaamheid, de gelijkheid en hard werken. In Griekenland gooide ATHENE. „Tenminste 55 procent Oxi ('Nee') gaan we halen. Dat zal een krachtig signaal zijn aan de bankiers", zegt Panos Trigazis op het kantoor van Syriza aan Leoni- dou Straat in een van de mindere buurten van Athene. De vredesac tivist laat een documentairemaker uit Parijs uit. „Wat hier gebeurt, zal Europa veranderen", weet de Fransman. Het is een komen en gaan van internationale vrienden. Men knuffelt elkaar vol hoop dat 'ze' op hun nummer worden gezet: de 'graaiende bankiers', 'oligarchen op jachten', 'niet-gekozen techno craten van het IMF' én 'Mister Jeroen' (Dijsselbloem) die 'ooit veel berouw zal krijgen'. Anders dan de verguisde Neder landse minister van Financiën en voorzitter van de Eurogroep het benadrukt, gelooft menig Griek juist wél in wat de Syrizaminis- ters steeds maar herhalen. Als de kiezers het laatste bod van het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en de Europese Centrale Bank (ECB) verwerpen, moeten de 'technocraten' wel komen met gunstiger voorwaarden. Ook uit Nederland krijgen we aanmoedi gingen, zegt voorlichtster Hara Pa- padimitriou. Trigazis knikt. Hij is een 'oude vriend' van Nederland, kent veel oud-IKV'ers, CPN'ers en mensen van GroenLinks. Het zal er om hangen, morgen. Nai ('Ja') kan ook zomaar winnen. Dan dreigt cultminister Yanis Varoufakis af te treden. Nieuwe verkiezingen liggen op de loer. Op straat hoor je verschillende oorzaken. Het is de schuld van de 5 procent Griekse superrijken die de belasting ontduiken. De elite heeft zijn miljoenen al lang naar het buitenland overgemaakt ter wijl zij nu al een week in de rij moeten staan voor 60, nu zelfs (bij gebrek aan briefjes van 20) 50 euro per dag. Het is de fout van hun eigen politici, erkennen veel Grieken. Ja, ook mensen op wie ze zelf stemden omdat die fiscale ca deautjes en droompensioenen ga ven in ruil voor stemmen. Het komt door de federale Brusselse machinerie die vanwege politieke idealen maar geld bleef pompen in een land met een toch bedenke lijke krediethistorie en gesjoemel met staatsbudgetten. Kortom, ie dereen kent wel een dader. De Griekse schuld aan de rest van Europa staat op 350 miljard zoover www.solmar.nl 0495-588740 lOocn All-in v.a. €499,- ïrgus Mampins Vertrek juli 2015 iFeRGUsiMóivremaRi Vertrek juli 2015 Vertrekjuli 2015 10DGn All-in v.a. €499," lODGn All-in v.a. €509," Beste prijs, goede reis! Een nee-stemmer voorziet in Athene een ja-poster van graffity. foto Alexandras De Grieken weten aan wie het ligt door onze correspondent Wierd Duk Wolfgang Schauble door Bob van Huët Cardioloog George Vichas SPANJE MaLcnaTi peMan HofeL Amaitaisua Al onze prijzen zijn p.p. gebaseerd op een 2pk, evt vroegboekkorting reeds verwerkt, kind(eren) gratis geldt bij bijplaatsing extra bedden op een 2pk, betalen alleen busreis. Adm kst 10,-. Voor voorwaarden www.solmar.nl Typefouten voorbehouden. SPANJE SPANJE MaLGRaT oe MaR iRinepa'pe'MaRi Perfecte ligging, direct op het strand en AOOm van het strand. Gelegen in het centrum van Pineda de Mar en op slechts 300m van het strand. Schitterend hotel op slechts 100m van het strand en 400m van het centrum.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 20