SCHAT, VERGEET NIEUWS 17 'Zo halen we Lyon niet eens' Waarom, o waarom is de één altijd de punctualiteit zelve en de ander de ver tragende factor? En na tuurlijk was het in alle op zichten handiger geweest om vóór xo.oo uur al voor bij Lyon te zijn, en natuur lijk gaat dat weer niet luk ken, omdat de droger nog leeg moest, de diepvries ontdooid en de sloten vier keer gecheckt. Advies psycholoog Janson: smile, want ook in 2016 zal het vertrek minstens een uur langer duren dan afgesproken. '3 euro 50 voor een flesje water???' De één ergert zich wild aan de woeker prijzen op een toeris tenterras, de ander denkt: we zijn maar één keer op het Piaz za del Campo, dus na ons de zondvloed, who cares, holladie- jee. Janson zegt: tel het geld met een gul le glimlach uit, geef er een royale fooi bij en vanavond bruine bonen op het butagas. 'Oh, wat zijn we weer gezellig' Nu komen we volgens psycholoog Janson bij de essentie. Want, vraagt hij zich retorisch af, heeft het zin te moppe ren om het gemopper van manlief? En dat hij dan terugmoppert, zodat je min+min+min krijgt? Tip in psychologenjar- gon: 'coupeer je eigen emotie'. Dat betekent zo veel als: herken de span ning, ga niet op de in houd van het gewee klaag in, las een koffiepauze in, en wel nü. 'Zit je nü al aan het bier?' Ook de Fransen, Duit sers, Grieken zitten rond middaguur al aan wijn, bier en ouzo, dus waarom ik niet? Ja, vindt psycho loog Janson, het mag allemaal wat anders, wat losser, wat onge remder. Maar elke dag kratjes stapelen: neen. „Mensen die het tijdens een vakan tie elke dag op een zuipen zetten, daar zit vaak wat achter: tijd voor een serieus gesprek." 'Ik bedoel de andere linkerkant' Je zou zeggen, beaamt ook psycholoog Jean-Pierre van de Ven, dat met de voortschrijdende techniek de Ruzie aller Ruzies ver dwenen is. Want wie krijgt het met navigatie en al nog voor elkaar de cruciale afslag op de Périphérique van Parijs te missen? Toch blijkt de oplossing het nieuwe probleem. „De TomTom zegt dat we er al zijn." „Maar, schat, we staan middenin een weiland!" Advies: spot, véél zelfspot, en kijk er anders nog even dat Youp van 't Hek fragment op na. 'Laat mij volgend jaar maar boeken' „Je wil toch niet zeggen dat we de komende drie weken hier staan?" Ja, het kan een beetje tegenzit ten. Pittoreske camping kijkt uit op mestfabriek. Buurman heeft apneu. En dat meertje is tegen alle beloften in op 25 snikhete kilometers rijden. Rotva- kantie, maar wél de ultie me relatiestresstest: als we dit overleven, overle ven we alles. ZATERDAG 4 JULI 2015

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 17