Geen loonoffer V&D, 400 man weg Als popster ontvangen 14 NIEUWS UberPop weg uit Frankrijk Heinekeri Nee, heel blij zijn de bonden niet. „Er zit absoluut een zwart randje aan deze overeenkomst", zegt Martijn den Heijer, onderhan delaar van de CNV Dienstenbond. Collega Niels Suijker van FNV Handel: „Deze deal neemt niet al le pijn weg." Toch menen de bon den dat ze de overeenkomst met een positief stemadvies aan hun leden kunnen voorleggen. Want de gewraakte salarisverlaging van 6 procent, later afgezwakt tot 4 procent, is van de baan. „Een loonsverlaging was gewoon een no go", zegt Suijker. „Veel mede werkers konden dat niet dragen. Wij kunnen dit goed verdedigen. De 400 werknemers krijgen nu een goed sociaal plan." Den Heijer van CNV: „Wij realiseerden ons goed dat de problemen van V&D niet verdwijnen als wij het hoger beroep zouden winnen en het Hof de door V&D gevraagde loons verlaging zou verbieden." Het ak koord werd bereikt na wekenlan ge bemiddeling onder leiding van oud-rechter Peter Ingelse. De mediation was eind mei voorgesteld door het Amsterdam se Hof, maar leek lange tijd wei nig kansrijk. Hoewel de komst van nieuwe topman John van der Ent de ver houdingen vanaf maart wat deed opklaren, bleven partijen volhar den in hun standpunten. De V&D-directie stelde dat de loons verlaging onontkoombaar is: om het concern gezond te houden moet tien miljoen euro per jaar aan salariskosten worden be- Sinds de komst van topman John van der Ent is de relatie met de vakbonden wel een stuk beter geworden. spaard. De bonden waren mordi cus tegen en stapten naar de rech ter. Die verbood de loonsverlaging eind februari. Nu is er echter toch een deal. Door het akkoord hoeft het Ge rechtshof Amsterdam op 8 juli in hoger beroep geen uitspraak meer te doen. Het sociaal plan dat de V&D di rectie en de bonden overeen zijn gekomen is vrijwel hetzelfde als het plan dat de 50 medewerkers van het hoofdkantoor dit voorjaar kregen. Werknemers ontvangen een ontslagvergoeding volgens de oude kantonrechtersformule. Voor werknemers die wel blijven wordt de seniorenregeling verso berd. Bestaande uren worden ge respecteerd. Ook leveren de mede werkers een vakantiedag in. Komende weken mogen de le den van CNV en FNV over het ak koord stemmen, binnen V&D zal de Ondernemingsraad advies uit brengen. Uber trekt tot nader order de om streden taxidienst UberPop terug uit Frankrijk. Met ingang van gis teravond heeft UberPop zijn dien sten gestaakt, kondigde de Franse directeur Thibaud Simphal aan in een interview met de Franse krant Le Monde. De dienst wil daarmee 'een gebaar van verzoe ning' maken naar het publiek. Frankrijk kondigde dinsdag aan dat Simphal wordt vervolgd, even als de baas van Uber in West-Euro pa. Het bedrijf zou de regels heb ben overtreden met de app Uber Pop. Daarmee kunnen mensen goedkoop meerijden met particu lieren, die geen taxivergunning hebben. Woeste taxichauffeurs legden vorige week het verkeer in meerdere steden plat. De luchtha vens van Parijs, Lille, Nantes en Nice en treinstation Gare du Nord in de hoofdstad waren moeilijk of helemaal niet bereikbaar. Volgens Simphal was de veiligheid van zijn chauffeurs in het geding. OUDEWATER. Alsof hij olympisch goud heeft gehaald. Zo trekt koning Willem-Alexander door de straten van Oudewater, dat 750 jaar geleden stadsrechten kreeg. Koning Willem-Alexander vierde dat feestje giste ren mee. Ook werd herdacht dat Oudewater in 1572 een van de twaalf steden was die deelnamen aan de Eerste Vrije Statenvergadering in Dordrecht. Daar kozen twaalf Hollandse steden voor Willem van Oranje. Oudewa ter werd om die reden 3 jaar later verwoest door de Spaanse legers en daarna volledig herbouwd. foto Robin Utrecht door David Bremmer AMSTERDAM. Lange tijd leek een akkoord ondenkbaar, maar na we ken van intensieve onderhandelin gen zijn V&D en de vakbonden er toch nog uitgekomen: de 5.500 me dewerkers van het noodlijdende warenhuis hoeven geen loon in te leveren, wél verliezen 400 mensen hun baan. Zij krijgen een fatsoen lijk sociaal plan. PARIJS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14