In de ban van verre werelden NIEUWS 13 ijleffect. Nederland als geheel is aan het kantelen; we kantelen langzaam de Noordzee in door het gewicht van de honderd me ter smeltwater die zo'n 10.000 jaar de Noordzee heeft gevuld. Da's een gewicht van 100.000 kilo per vierkante meter, die de Noordzee bodem nog steeds naar beneden drukt en het westen van Neder land met zich mee naar beneden duwt. Heel vervelend, want als de bodem daalt terwijl de zeespiegel stijgt, heb je een dubbel pro bleem. Maar er is nog heel veel wat we niet weten. Mijn bood schap is daarom: meten, meten, meten. En de metingen met com putermodellen proberen te begrij pen. Het domste wat je nu kunt doen, is stoppen met dat meten. Blijven meten is het allerbelang rijkste." Het NIOZ dreigt nu uit Yerseke te vertrekken. Wat vindt u daarvan? „Ik werk op Texel en hou me bezig met oceanen en zeeën. Yer seke richt zich op delta's. Zowel de Zeeuwse delta, als elders in de wereld. De vraag is, hoe belangrijk vindt de provincie, vinden Zeeuw se instellingen, het om zo'n insti tuut voor Zeeland te behouden? Zeeland heeft al zo weinig kennis instellingen. Het NIOZ staat inter nationaal in zeer hoog aanzien, het behoort tot de absolute top. Bedrijfsmatig gezien zou het han dig kunnen zijn om de twee vesti gingen samen te voegen; als je du re apparatuur hebt staan, is het zonde als die op twee plekken aan wezig moet zijn, bijvoorbeeld. Maar er zijn andere aspecten. Zo als de mensen die er werken en die sterk verbonden zijn met de re gio. In Yerseke zijn toptalenten, waardevolle krachten waarvan er ook veel uit België komen." Ruimtevaart is geldverspilling, wordt wel gezegd. „Zonder de ruimtevaart zou den we geen gps hebben, geen sa tellieten waarmee we het weer voorspellen, het luchtverkeer niet kunnen regelen; onze veiligheid is ervan afhankelijk, noem maar op. En we zullen in de wellicht niet zo verre toekomst zeldzame delf stoffen zoals titanium in de ruim te moeten oogsten. Helium, op de maan, zal waarschijnlijk de eerste zijn." Ik ben geïnteresseerd in andere werelden: hoe zien ze eruit? Wat speelt zich daar af? Hoe is de natuur? Het soort science fiction waar ik van houd is de beschrijving van werelden. Het gaat mij niet zozeer om aliens, maar om het uiterlijk, ook gerelateerd aan geofysica. Mensen willen eigenlijk van je horen: is er leven in het heelal. Als ik een le zing geef, verwachten ze daar antwoord op. Meestal zijn ze dan teleurgesteld, omdat ik daar niet over spreek. Het schijnt dat de beste tijd om gegrepen te worden door scifi je puberteit is. Ik was achttien toen ik mijn eerste volwassen scifi-boek las: Ver wrongen Wereld, van Frederick Brown. Op de achter grond speelde Godley Creme: 'An Englishman in New York'. Nog altijd als ik dat nummer hoor, denk ik terug aan dat moment. Mijn collectie omvat nu zo'n vijfduizend boeken, tijdschriften en strip albums, voornamelijk van vóór 1950. Alle belangrijke thema's uit de scifi zijn eind jaren dertig, midden ja ren veertig van de vorige eeuw al bedacht: grote ruimtereizen, tijdreizen, andere planeten en dimen sies, hoe de mens zich zou gedragen als hij buiten de aarde is en de ruimte ziet, robotisering, technologie die ons gaat beheersen." ZATERDAG 4 JULI 2015 de ruimte en andersom' Bert Vermeersen: „Satellieten sturen gegevens door van veranderingsprocessen op aarde. Die probeer ik te doorgronden. Ik ben een aardwetenschapper die heel veel begrijpt van satellieten en data kan interpreteren." foto TU Delft

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 13