Justitie zet moordzaak zonder lijk toch door i I Single reizen Oud-minister Bot: houding van Rusland schandelijk NIEUWS 11 Kabinet betwijfelt haalbaarheid zelf ook, gezien de houding van Rusland en China. Toch wil Rutte deze 'route aflopen'. 364 379 594 684 959 1159 Kras.nl/singlereizen of bel 0900-96977ocPg Nederland wil een VN-tribunaal om de daders van de MHi7-ramp te be rechten. Het heeft dat officieel gemeld aan de VN-Veiligheidsraad, zei pre mier Rutte gisteren na afloop van de ministerraad. Maar het is al vrijwel ze ker dat Rusland zo'n tribunaal gaat blokkeren. Heel vastberaden klonk premier Rutte gisteren al niet. „Geen enkele route is perfect. Maar deze is by far te prefereren. Daarom moeten we deze route als eerste aflopen." Al heeft Ne derland de andere getroffen landen Australië, België, Maleisië en Oekraï ne mee, het is al vrijwel zeker dat Rusland het zal blokkeren. Moskou heeft vetorecht, als één van de vijf permanente leden van de Veiligheids raad, en liet gisteren al weten er niets voor te voelen. 'Voorbarig en contra productief noemde de Russische on derminister van Buitenlandse Zaken, Gennadi Gatilov, het plan. „En we hoeven niet de illusie te hebben dat we die mening nog kun nen veranderen", zegt Ben Bot, voor malig minister van Buitenlandse Za ken. „De houding van Rusland is schandelijk: zeker gezien de omvang van het drama valt niet te verdedigen dat ze hieraan niet meewerken." Dat de Russen daarmee de verden- t 'Je maakt in ieder geval duidelijk dat je het niet pikt' king op zich laden iets te verbergen te hebben, maakt Moskou volgens Bot weinig uit. Bovendien, zegt hij, zal waarschijnlijk nog een perma nent lid van de Veiligheidsraad tegen zijn: China. „Die denken: zoiets kan ons morgen ook overkomen." De vraag is waarom Nederland überhaupt pleit voor een internatio naal tribunaal. Want zelfs als het er komt, zeggen strafrechtdeskundigen, is de kans minimaal dat verdachten er ooit zullen verschijnen. „In de praktijk komt er bitter weinig van te recht", zegt hoogleraar internationaal recht en advocaat Göran Sluiter. „Het Internationaal Strafhof probeert al zo lang vergeefs om president Bashir van Soedan te berechten, van het Li- banontribunaal horen we helemaal niets meer. Het is een luchtkasteel dat de schijn van daadkracht geeft. Een rechtszaak in Nederland zou snel ler en effectiever zijn, en je kunt Rus land op grond van internationale ver dragen dwingen om mee te werken." Toch gaat het kabinet er de komen de tijd alles aan doen om de leden van de Veiligheidsraad aan te sporen. Bot. „Een rechtszaak in Nederland gaat misschien sneller, maar op deze manier maak je in elk geval aan de wereld duidelijk dat je het niet pikt. Je brengt het op een hoger plan, schaart grotere landen achter je. Maar het zal niet lukken. Het ziet er ge woon heel somber uit." Sluiter is iets optimistischer. „De hui dige weg leidt tot niets. Maar het mooie van het internationale recht is dat deze misdrijven niet verjaren. Ook over tien of twintig jaar kan Ne derland blijven proberen om de da ders te berechten. En dan zit er hope lijk een ander regime in Moskou." GRONINGEN. Het Openbaar Minis terie in Groningen gaat een be ruchte moordzaak zonder lijk waarschijnlijk toch doorzetten. Dat is de uitkomst van een door de advocaat van de verdachte inge zette procedure. Ilham Benchelh (36) uit Siddeburen verdween in 2010 ineens van de radar. Ze is sindsdien nooit meer opgedoken. Haar man Kasem M. werd gearres teerd, mede omdat er bloed van het slachtoffer was gevonden in de woning. Hij zat tien maanden in voorarrest, maar het Openbaar Ministerie (OM) besloot de rechts zaak niet door te zetten omdat er niet genoeg bewijs is voor zijn be trokkenheid. Hij bleef echter nog steeds verdachte. Zijn advocaat Fred Kappelhof probeerde al enke le keren vervolging te stoppen. De rechtbank kan de status van een verdachte alleen volhouden als het OM onderzoek doet in een zaak. Anders gaan de belangen van de verdachte om zekerheid te krijgen over zijn vervolging steeds zwaarder wegen. Het OM heeft nu volgens de raadsman te ken nen gegeven toch de vervolging in te gaan stellen. Het OM wil zelf niet reageren op de advocaat om dat de procedure achter gesloten deuren is. Compleet verzorgd! Nu met lastmi nu te-korting. 5 dagen al v.a. Busreis Berlijn 254 Busreis Luxemburg Busreis Praag Busreis Italiaanse meren Vliegreis Lissabon Vliegreis Beleef Korcula Vliegreis Zuid-ltalië Vlieg-/zeilreis Griekenland ZATERDAG 4 JULI 2015 Tribunaal over MH17 luchtkasteel door Peter Groenendijk Ben Bot oud-minister Heerlijke dagen shoppen sightseeing in de bruisende metropool Berlijn en het nabijgelegen Potsdam. Klantbeoordeling 8,4 Voordelige excursies incl. diner mogelijk SensCity Spandau*** Zie: Kras.nl/12425 5 dagen v.a. Dicht bij huis, maar toch even helemaal ertussenuit. Watervallen, bossen en oude stadjes als Clervaux en natuurlijk het statige Luxemburg-Stad. Klantbeoordeling 7,8 Ibis Luxembourg Sud*** Zie: Kras.nl/22748 5 dagen v.a. Boek deze stedenspecial en beleef deze Gouden stad met haar vele highlights en gezellige bierkelders. Klantbeoordeling 8,0 Inclusief 2 stadstours met NL'se stadgids Hotel Duo**** Zie: Kras.nl/22902 5 dagen v.a. Geniet aan het Gardameer, Comomeer en Lago Maggiore van majestueuze tuinen, pastelkleurige stadjes en de Italiaanse keuken. Oók een dagje naar Milaan. Klantbeoordeling 7,5 Hotel Ventolosa*** Zie: Kras.nl/22720 10 dagen v.a. Lissabon biedt sfeer, cultuur en historie. We pikken terrasjes, ontdekken o.a. de Toren van Belém en gaan naarSintra en badplaats Cascais. Klantbeoordeling 7,9 ✓Alleen voor 40-55 jaar Zie: Kras.nl/22734 5 dagen v.a. Najaarsspecial naar het mooiste eiland van Kroatië! We beleven o.a. het oude Korcula-Stad, de Muur van Ston, blauwe baaien en optioneel Dubrovnik. Incl. kookworkshop 4-sterren hotel Zie: Kras.nl/22909 8 dagen v.a. Nieuwe rondreis door Apulië en Calabrië. Op het programma staan o.a. Pompei, Sorrento, de betoverende kust van Calabrië, Lecce, htMl de gezellige stad Bari en de grotten van Castellano. I 3-/4-sterren hotels EEK ["1 Zie: Kras.nl/22889 lili£M Populaire zeilreis naar de Griekse parels Zakynthos, Kastos, Ithaka en Meganisi. Klantbeoordeling 9,0 Verblijf aan boord van het zeiljacht de Hylke Speciale data voor 30-45 en 40-55 jaar Zie: Kras.nl/22857 8 dagen Deze Kras singlereizen zijn inclusief: Altijd de beste prijs Het grootste aanbod singlereizen van Nederland Enthousiaste en ervaren reisleiders Vrijwel altijd een 1-persoonskamer zonder toeslag Prijzen per persoon exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11