'Schap ging ver over de schreef Verhuizing supermarkt weer stap dichterbij Renesse in het geel Basisschool De Schouw bestaat 110 jaar SCHOUWEN-DUIVELAND 7 Christelijke basisschool De Schouw bestaat 110 jaar. Een jubileum en een afscheid want de school sluit. hallenger Zeeland Het was gistera vond een vrolijk weerzien van de (oud-) leerlin gen en (oud-) leerkrachten van De Schouw in Brouwershaven. Vrolijk, maar ook met een sterke weemoedige ondertoon. Want over een week sluiten de schoolde uren na ito jaren definitief. „We gaan straks naar Kerkwerve", ver telt Rachel uit groep zeven. Ze vindt het wel jammer, maar is wel blij dat de meeste leerlingen mee gaan naar Kerkwerve. Een paar kinderen gaan naar andere scho len. Het was de kerkenraad van de Gereformeerde kerk in Brouwers haven die 120 jaar geleden besloot dat op het dorp een Christelijke school moest komen. De eerste Christelijke school van het eiland. Het duurde nog tien jaar voor de school daadwerkelijk de deuren opende en het liep in het begin ze ker niet storm met leerlingen. Toch bleef de school overeind, ook in de oorlogsjaren toen de school bezet was door de Duit sers. Nel van der Weel weet het nog goed. „Ik kwam op 1 mei 1940 op school en tien dagen later brak de oorlog uit." Ze heeft op de ten toonstelling van schoolfoto's één foto gevonden waar ze zelf nog op staat. „Ik zit mezelf te zoeken, maar ik kan het niet goed vinden. Daar ergens achter, daar moet ik staan en kijk, dat was mijn vrien dinnetje." Ze vertelt dat de school De reünie van De Schouw in Brouwershaven trok 200 (oud-)leerlingen en (oud-) leerkrachten in de oorlog bezet was door de Duitsers en de school een lokaal kreeg in de openbare school. Na de oorlog keerde de school terug naar het toenmalige pand en het was daar dat Jan Slager, Jaap den Boer en Annie Smalheer bij elkaar in de klas kwamen. „Van 1955 tot 1961", zegt Den Boer. Annie Smalheer ziet de twee oud-klasgenoten in de gang staan en schakelt direct over op Zeeuws, ondanks dat ze op haar zeventiende vertrok naar Rotter dam. Al snel vliegen de herinne ringen aan plezier, kattekwaad en boze buurmannen in rap tempo over en weer. „Geweldig dat we op het hoog tepunt stoppen", zei directeur Cle mens Pronk in zijn toespraak tot de 200 reüniegangers. „We zijn trots dat we hier mochten wer ken." Het waterschap dreigde de afgelopen jaren veertien bewo ners uit hun eigen panden te la ten zetten, nadat die weigerden een exorbitant hogere erfpacht te betalen voor de duingrond waar hun huizen op staan. Daarmee ging het water schap ver over de schreef, blijkt uit het rechtbankvonnis. Om te beginnen strookt de mate van de erfpachtverhoging niet met 'de eisen van redelijkheid of billijkheid', en zijn die 'strij dig met de beginselen van be hoorlijk bestuur'. In feite, zo blijkt uit het von nis, gaf het waterschap de bezit ters van de panden geen ande re keus dan hun eigendom prijs te geven. Immers, ze zou den elf tot tweeëntwintig keer zoveel erfpacht moeten gaan betalen. Voorbeeld: iemand die jaarlijks 598 euro afdroeg zag dat bedrag verhoogd tot 10.800 euro. Het waterschap mag wel de erfpacht verhogen, maar slechts in die mate dat het voor betrokkenen 'financierbaar' blijft. Bovendien moet meetel len dat het niet om dure nieu we bouwgrond gaat, maar om 'ruwe duingrond' waarop erf pachtnemers ooit zelf hun wo ningen bouwden. Ook dat mis kende het waterschap. Dat het waterschap ontrui ming eiste van die woningen, kwalificeert de rechtbank als 'misbruik van bevoegdheden'. Die eis is dan ook resoluut van de hand gewezen. Een mooie opsteker, reageert woordvoer der Joris Mees namens de hui zenbezitters. Maar het stelt hem teleur dat de rechtbank zich niet mengt in de vraag wat dan wel een redelijke erf pacht is. Het waterschap is nu vrij een nieuw voorstel te doen. SCHARENDIJKE. Het plan voor de bouw van een nieuwe super markt met daarbij bloemenzaak Country garden, Mikado en de borrelshop aan de Boutlaan in Scharendijke heeft tot zeven be zwaren geleid. Deze bezwaren hebben geen ingrijpende veran dering van het bestemmingsplan tot gevolg. Er zijn bezwaren gekomen van omwonenden van de nieu we locatie aan de Boutlaan. Zij zijn bang voor geluidsoverlast door bijvoorbeeld bevoorrading in de vroege ochtenduren of overlast van auto's die het ter rein op moeten. De gemeente on derschrijft de zorg niet. Ook vanuit de omgevings Dorpsstraat (waar drie van de vier winkels nu gevestigd zijn) zijn bezwaren gekomen. De hui dige panden worden gesloopt en daarvoor in de plaats komen re creatieappartementen en kleine commerciële ruimten. Omwo nenden vrezen overlast door bij voorbeeld verkeer, maar volgens de gemeente is daar geen sprake van. De supermarkt trok meer auto's aan dan de appartemen ten zullen doen. Vanaf maandag ligt het ont- werp-bestemmingsplan ter inza ge. De ondernemers streven er naar om in het voorjaar van 2016 de winkels te openen. RENESSE. Winkelpersoneel in Renesse loopt het hele weekein de in de Gele Trui. Alle winkeliers hebben shirts met de tekst 'Ik heb een band met Schouwen-Duive- land' besteld. Verder hebben de ondernemers het toeristendorp opgesierd met een geel vlaggen- lint van in totaal drie kilometer lengte. Ook bakkers, slager en hore ca verkeren in Franse sfeer met bijvoorbeeld het broodje Tour de France. Voor de vaste klandi zie is er een Tour de France-ze- geltjesactie. Zo meldt Marleen van Sighem namens de Onder nemers Vereniging Renesse. Boek je GRATIS entreeticketvia www. DriekleurChallengerZeeland. nl ZATERDAG 4 JULI 2015 Plezier en weemoed door Melita Lanting ZOUTELANDE. Waterschap Schel- destromen maakt zich op fla grante wijze schuldig aan machtsmisbruik door bewoners van het duingebied van Zoute- lande uit hun eigen huizen te verjagen. Dat blijkt uit een von nis van de rechtbank. international tennis tournamen 111 Locatie Tennispark De Veste-MLTC Griffioenpad 1 4335AJ Middelburg Annie van der Weele bekijkt de oude schoolfoto's, foto Dirk-Jan Gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 117