'Journaalkaper' Tarik Z. moet cel in Alert op hete tv-kastjes Griekenland, MH17 en politieke verhoudingen kunnen voor problemen zorgen 516.OOO 625.OOO 10 NIEUWS Het kabinet scheerde enkele keren langs de rand van de afgrond, maar wist te overleven. Er liggen wel nog wat heikele dossiers. Kabinet Rutte-ll heeft tot nu toe: Echt veel vertrouwen had men een jaar geleden niet in het kabinet-Rut- te II. Aan het eind van dit politieke seizoen staat het coalitietreintje van de VVD en PvdA desondanks nog op de rails. Hoeveel levens heeft dit kabinet nog? Ook het resterende anderhalfjaar zit vol hindernissen. Mark Rutte ontpopt zich steeds meer als de rodeorijder die het ver tikt zich af te laten werpen, hoe hard de stier ook bokt. En er nog bij blij ven lachen ook. Onheilsprofeten die steeds opnieuw het einde van zijn ka binet voorspellen, weet hij iedere keer te logenstraffen, al scheerde de coalitie menigmaal langs de rand van de afgrond. De weggestemde zorg wet met kerst en de bed-bad- brood crisis betekenden bijna het einde. Door het economische herstel lijkt de bokkende stier tot rust gekomen. Na het zuur is er eindelijk tijd voor het zoet. Mislukkingen, zoals met de gesneefde belastinghervorming, wor den achteloos geïncasseerd. Er zijn miljarden te verdelen en dat feestje laat Rutte zich niet ontzeggen, ook niet door de afgehaakte 'constructie ve oppositie'. Fluitend de rit uitzitten tot 2017 is er niet bij. Allereerst is er het pro bleem Griekenland. In de coalitie denkt men dat het wel zal loslopen, zelfs als er een Grexit komt. Zeker we ten doet niemand dat en als de econo mie onverhoeds een op tater krijgt, kunnen de miljarden aan meevallers in rook opgaan. Weg is dan de worst voor de kiezer. Om nog maar te zwij gen van nieuwe bezuinigingen die nodig kunnen zijn. Door de opposi tie van zich te vervreemden staat de coalitie er dan allicht alleen voor in de Eerste Kamer. Een redelijk kanslo ze missie. En er liggen nog een paar heikele dossiers. Het eindrapport over MH17 kan zo de boel laten wankelen. Heeft het kabinet geen steken laten vallen in de aanloop naar de vliegramp? Er is vaagheid rondom de vraag of er geen vliegverbod afgegeven had kun nen en moeten worden. De belofte van Rutte dat de daders zullen wor den gestraft, is nog niet ingelost. Intussen vecht Rutte tegen het beeld van een uitgeregeerd kabinet. Een heldere agenda voor de resteren de anderhalfjaar ontbreekt, zeker nu de belastinghervorming van tafel is. Steeds vaker zullen VVD en PvdA ruimte zien om tegengestelde stand punten in te nemen, waardoor de ver houdingen op scherp komen te staan. Een voorproefje daarvan was te zien bij de bed-bad-brood-brand die dit voorjaar ternauwernood geblust werd. VVD-fractieleider Zijlstra was bereid het kabinet op te blazen, maar Rutte stak er een stokje voor. Ook de PvdA blijft een grillige fac tor. De partij is onder leiding van Premier vecht tegen het beeld van een uitgeregeerd kabinet oudgediende Felix Rottenberg al be zig met de scouting voor een nieuwe lijst. Als de abominabele score in di verse peilingen niet verandert, zullen veel PvdA-Kamerleden moeten vre zen voor hun parlementaire carrière. Het is voor hen zaak nu punten te scoren, in de pers en in de Kamer. Een soloactie van een PvdA'er in het nauw kan de coalitie acuut onder stroom zetten. Dan is er nog de macht van het ge tal. VVD en PvdA leunen in de Twee de Kamer door drie afgehaakte leden op nog maar 76 zetels. Er hoeft maar één kikker uit de kruiwagen te sprin gen en dan betekent één motie van wantrouwen van de voltallige opposi tie einde oefening. Rutte is niet de man om te sombe ren. Hij heeft bovendien een stro halm. Nederland is in het eerste half jaar van 2016 voorzitter van de EU. Veel partijen willen voorkomen dat die prestigieuze taak uitgevoerd moet worden door een vleugellam de missionair kabinet, terwijl alle par tijen in de campagnestand staan. Zo kan het, ondanks de hobbels, zomaar zijn dat cowboy Rutte vol gend jaar zomer nog steeds in het za del zit. Maar de stier kan ook best net een te wilde sprong gaan maken. De rechtbank vindt hem schul dig aan gijzeling, bedreiging en verboden wapenbezit. Ook mag hij voorlopig niet in een straal van vijf kilometer van het Media park in Hilversum komen. Het Openbaar Ministerie had vier jaar celstraf geëist, waarvan een jaar voorwaardelijk. De rech ter vond dat hoewel Z. zelf een mediapodium had gezocht, hij het niet had verdiend dat de beel den van hem steeds werden uit gezonden zonder dat hij onher kenbaar was gemaakt. Ook heeft Z. verder geen strafblad. Het voor waardelijke deel van de straf is hoog, omdat Z. heeft gezegd dat hij zijn boodschap nog steeds wil verkondigen. De 20-jarige student drong op 29 januari netjes gekleed en gewa pend de studio van het NOS Jour naal binnen en eiste zendtijd. Het achtuurjournaal ging daar door niet door. Z. eiste de zend tijd, omdat hij vond dat de NOS het nieuws manipuleerde, en daarmee de publieke opinie. Daarom ging hij met een gas- alarmpistool - geen echt vuurwa pen - naar Hilversum. Bij de re ceptie gaf hij een briefje aan de portiers. Ook liet hij zijn wapen zien. Een beveiliger bracht hem naar een lege studio, waar de poli tie hem arresteerde. Z. moet van de rechtbank ook een vergoeding van enkele duizenden euro's beta len aan de bewakers en de NOS. ZWOLLE. Kabelmaatschappijen zet ten vandaag alle zeilen bij om te voorkomen dat televisies massaal op zwart gaan en Tourfanaten naar een leeg scherm moeten kij ken. Hoge temperaturen zorgen voor meer uitval doordat elektroni sche apparatuur (transformators, versterkers) niet zo goed tegen ex treme warmte kan. Vooral distri butiekastjes in de wijken, van waaruit het televisiesignaal in de huiskamers komt, zijn kwetsbaar. Ziggo stuurt vandaag extra perso neel op pad om zo snel mogelijk te kunnen reageren als het mis gaat. Woordvoerder Gradus Vos: „De kabelkastjes staan soms in de volle zon. Als het buiten 36 gra den is, kan de temperatuur in zo'n kastje oplopen tot 80 a 90 graden. Daar kan de voeding niet zo goed tegen." Ziggo heeft al veel voedin gen vervangen door transforma tors die beter tegen hoge tempera turen zijn bestand, maar er zijn grenzen. Vos verwacht dan ook uitval niet te voorkomen zal zijn. Rutte blijft in het zadel door Laurens Kok belastingen verhoogd Ging in 2012 nog y I eurocent van elke verdiende euro naar de schatkist, dit jaar is dat eurocent wetsvoorstellen aangenomengekregen in de Tweede Kamer ...het aantal werklozen zien stijgen naar ...werknemers minder belastingvrij pensioen laten opbouwen LELYSTAD. 'Journaalkaper' Tarik Z. heeft gisteren een gevangenisstraf gekregen van 2,5 jaar, waarvan 15 maanden voorwaardelijk. door Anne Boer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 10