hoofd' Den Uyl 'Boter op 8 NIEUWS Het geld klotst tegen de plinten bij de Saoedische prins Alwaleed bin Talal. Zijn 29 miljard euro gaat hij aan goede doelen geven. De 6o-jarige prins zegt geïnspireerd te zijn geraakt door 's we relds beroemdste weldoeners, Bill Ga tes en zijn vrouw Melinda. Met hun Giving Pledge sti muleren zij de allerrijksten op aarde om minimaal de helft van hun ver mogen weg te geven. Alwaleed doet zijn complete for tuin van een duizelingwekkende 29 miljard euro van de hand. Een dona tie die via zijn eigen stichting loopt. Met het geld wil de prins 'bruggen bouwen tussen culturen en gemeen schappen, bijdragen aan de ontwikke ling van jongeren en een meer tole rante wereld creëren.' Verder zet hij in op het verbeteren van de positie van vrouwen. Vooral dat laatste doet menigeen de wenkbrauwen fronsen. Want juist onder het bewind van Alwaleed en zijn familie staat Saudi-Arabië te boek als een land waar het beroerd is gesteld met de vrouwenrechten. Theo Schuyt, hoogleraar filantro pie aan de Vrije Universiteit in Am sterdam, gelooft in de goede bedoelin gen van de prins. „Wij hebben de nei ging om donaties van deze omvang af te doen als Amerikaanse toestan den. Maar vergeet niet dat de bekend ste weldoeners uit de Nederlandse ge schiedenis ook allemaal extreem rijk waren. Ik zie niet in wat er mis mee is als iemand al zijn vermogen aan wendt voor het algemeen nut." Alwaleed maakte zijn besluit be kend tijdens de vastenmaand rama dan, waarin moslims worden aange moedigd minderbedeelden te helpen. De prins heeft niet gezegd binnen welke termijn de miljarden precies besteed gaan worden. Het zakenblad Forbes plaatst Alwa leed op plek 34 van de lijst met de rijkste mensen ter wereld. Hij ver gaarde zijn vermogen met de Saoedi sche investeringsmaatschappij King dom Holding Company, waarvan hij nog altijd topman is. Verder bezit de prins tientallen hotels en zit zijn geld in onder meer Euro Disney, de bank Citigroup en Apple. Ook financiert Alwaleed de bouw van een wolken krabber in Jeddah, die met duizend meter het hoogste gebouw ter wereld zal worden. De prins, een neef van de in janua ri overleden koning Abdullah, gaf in de afgelopen 35 jaar naar eigen zeg gen al ruim drie miljard euro weg via zijn goededoelenstichting. Zo finan cierde hij huizen voor mensen in af gelegen dorpen en voorzag hij hen van elektriciteit. Verder beloofde hij een Bentley aan de honderd Saoedi sche piloten die luchtaanvallen uit voeren op doelen van radicaal islami tische strijders in Jemen en schonk hij 25 auto's aan een lokale voetbal club die kampioen was geworden. Nu de prins dieper dan ooit in de buidel tast, sluit hij zich aan bij een groep rijken als Facebook-baas Mare Zuckerberg en de Amerikaanse zaken man Warren Buffet. Ook zij gaven op aandringen van Bill Gates, nog altijd de rijkste man op aarde, een groot deel van hun vermogen weg. „Het aantal superrijken dat afstand doet van zijn vermogen groeit snel", weet hoogleraar Schuyt. „Een platform ver groot de sociale druk omdat iedereen kan zien of je wel of niet meedoet. Bovendien zien de rijken in dat het niet goed voor is hun reputatie om met zoveel geld te sterven. Het geeft een veel prettiger gevoel om de ge schiedenisboeken in te gaan als ie mand die zich heeft ingezet voor een betere aarde." naar Den Uyl: „Sinterklaas be staat! Daar zit-ie!" Lang werd het beeld, dat er sinds 1992 staat, met rust gelaten. Maar toen Jan Peter Balkenende op Prinsjesdag 2006 een 'feestbegroting' presenteerde, moest iedereen terugdenken aan de tijd van Den Uyl. En verscheen het kuipje ineens op zijn hoofd. Wiegel vindt de grap 'niet zo stijlvol', laat hij nu weten. „Het is een slechte zaak dat iemand met 'Het is een slechte zaak dat iemand met zo'n staat van dienst belachelijk wordt gemaakt' zo'n staat van dienst belachelijk wordt gemaakt in het huis van de democratie. Als ik nog WD-lei- der was, gebeurde dit niet." Desondanks scheppen libera len er genoegen in om de grap steeds te herhalen. „Het is een gimmick geworden", vertelt er een lachend. „Misschien is het wel een PvdA'er die tot voortschrij dend inzicht is gekomen. Wij vin den het in ieder geval erg leuk, of we nou met ze regeren of niet." De PvdA laat weten dat ze er van uit gaat dat het pakje boter door de WD op de juiste wijze is gedeclareerd. „Verder is de PvdA naarstig op zoek gegaan naar een borstbeeld van een VVD-premier in de Kamer, maar heeft dat tot op heden nog niet kunnen vinden." Een mooie, roemrijke tradi tie. Zo omschrijven Haag se liberalen de gewoonte van WD'ers om na de lunch nog even een cupje boter op het hoofd van PvdA-grootheid Joop den Uyl te leggen. Soms roomboter, soms margarine. „Dit gebeurt al zolang ik hier werkt", glimlacht een WD'er. „Op deze wijze eren wij de Sinter klaas van de PvdA en het beleid dat deze koekenbakker jarenlang voerde." De term 'Sinterklaas' ver wijst naar een bekende uitspraak van WD'er Hans Wiegel tijdens een verkiezingsdebat in 1972. Sne rend over de losse begrotingsdisci pline van de PvdA wees Wiegel Alaweed wil met zijn donatie 'bruggen bouwen tussen culturen' en de positie van vrouwen I verbeteren Prins baart opzien met gift van 29.000 door Cerben van 't Hof Prins Alwaleed bin Talal en echtgenote Ameera, hier bij het hu welijk van prins Willi am en Kate in 2011 foto Jasper Juinen/Getty Images Hans Wiegel voormalig WD-leider Het borstbeeld van Joop den Uyl bij het restaurant in de Tweede Kamer waar WD'ers geregeld een cupje op leggen, foto Evert-Jan Daniels door Edwin van der Aa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8