Auto wassen? Zwembad vullen? Even niet 230 NIEUWS 7 Is het eindelijk zomerweer, vluchten we uit onze slaapkamer. Op zoek naar een koele, nachtelijke rustplaats blijken Nederlanders aardig inventief. Le Pen niet meer geschorst De warme nach ten zorgen er voor dat Neder land massaal op zoek gaat naar de meest koele plek in en rondom het huis om de nacht door te breng en. Alleen blijken deze alterna tieve slaapplekken soms onver wachte nadelen met zich mee te brengen. „De meeuwen die om 4 uur begonnen te krijsen, waren geen succes." Paul van der Linde (51) uit Katwijk kiest er met zijn gezin in de warme zomermaanden vaker voor: slapen in de buiten lucht. „Het was binnen niet uit te houden, dus heb ik de ma trassen naar buiten gebracht." Toch was het nachtelijke avontuur uiteindelijk geen groot succes. „Wij wonen aan het strand en daardoor zijn er automatisch veel meeuwen. Doordat het relatief vroeg in de zomer is, zijn de jongen nog niet heel groot en krijsen ze nog veel. Uiteindelijk hebben we maar drie uur geslapen." De berging, de trampoline in de tuin, de kelder en zelfs de badkuip: op sociale media is te zien dat elke plek in en rondom het huis wordt gebruikt om te ontsnappen aan de hitte in de slaapkamer. Ook Edith Alves (48) uit Leeuwarden had dat plan, maar kwam daar toch op terug. „Ik was een prooi voor de muggen, ik werd helemaal lek geprikt. In de gang was het verreweg het koelst, maar daar paste geen ma tras haha. Dus ben ik maar voor de bank gegaan met een enorme ventilator op mijn hoofd gericht." Boer Twan Verstegen (49) uit Zeeland, Noord-Brabant, slaapt deze nachten tussen 130 'vrouwen': in zijn nieuwe koeienstal heeft hij een water bed neergelegd. „Afgelopen nacht moesten een paar koeien kalven en ik moest om 4 uur de berege- ningsinstallatie verzetten, dus toen dacht ik: Ik kan er net zo goed bij gaan liggen." De stal is voorzien van venti latoren en is volledig geïso leerd, waardoor het volgens Ver stegen 'heerlijk koel' is. De alter natieve slaapplek was niet ge heel vrijwillig gekozen door de boer. De plek naast zijn vrouw moest hij afstaan aan één van zijn kinderen, die ook gevlucht was voor de warmte. „Ik moest dus wel op zoek naar een ande re plek." Gemoedstoestand UTRECHT. Teveel zwembadjes ge vuld, bruin water uit de kraan De auto wassen of uw stoepje schoonspuiten? Doe dat deze week maar even niet. Drinkwaterbedrijven roepen mensen op om bewuster met drinkwater om te gaan. Met na me tussen 18.00 en 22.00 uur, als veel mensen hun tuin sproeien of een extra douche nemen. De waterdruk kan daardoor lokaal la ger zijn dan normaal. Op verschillende plaatsen in Ne derland kwam afgelopen dagen bruin water uit de kraan als ge volg van het excessieve waterge bruik. In Limburg kon de filterin stallatie in de buurt van Echt de grote vraag niet meer bijbenen, meldde de Waterleidingmaat schappij Limburg (WML). Het water van die bron bevat veel mangaan, dat een roestbruine kleur geeft. Waterbedrijven Vi- tens en Brabant Water wijten de bruine kleur aan ijzer- en man- gaandeeltjes in hun leidingen die loslaten door de stroomversnel ling van het water op piekmo menten. Bruin water kun je met een ge rust hart drinken, melden de le veranciers. Consumptie is niet ge vaarlijk. Wel is het beter om de witte was even uit te stellen: die zou door de metalen wel eens bruin uit de machine kunnen ko men. Om het leed te verzachten van klanten die geen trek hebben in bruin water, deelde WML gratis flesjes drinkwater uit. Nooit eerder stroomde er zoveel water uit de kraan als afgelopen woensdag. Vitens, met 5,6 mil joen aansluitingen het grootste drinkwaterbedrijf van Neder land, leverde die dag 1,4 miljard liter. Dat is 40 procent meer dan normaal. Op dinsdag verbruikten de klanten al 30 procent meer wa ter. De verwachting is dat komen de dagen, ondanks het dringende verzoek om het verbruik te be perken, nog meer water zal wor den gebruikt. Jean-Marie Le Pen is niet langer verbannen uit het Front National. Een Franse rechtbank schrapte gis teren de schorsing. Daardoor kan de openbare strijd met zijn doch ter Marine, de huidige partijleider, opnieuw oplaaien. Marine Le Pen royeerde haar vader uit de partij die hij zelf veertig jaar geleden op richtte, om zelf meer kans te heb ben om de macht te krijgen. De 86-jarige Le Pen legde zich daar echter niet bij neer en wendde zich tot de rechtbank. De crisis kwam in april tot uitbarsting, toen Le Pen senior zijn opvatting herhaalde dat de gaskamers slechts een detail uit de geschiede nis zijn. AANBIEDINGEN ALLEEN VANDAAG GELDIG Vakantie geboekt? Maak gebruik van Schiphol Shuttle parkeren! 1-5 dagen 6-9 dagen 10-15 dagen ££9^5" £-70795" 5-09^5" 24,95 34,95 39,95 VRIJDAG 3 JULI 2015 Een meeuw als wekker door Jasper Monster 3 De krijsende meeuwen en hun jongen zorgden ervoor dat de nachtelijke rust niet langer dan drie uur duurde. Wetenschappers onderzoeken regelmatig of hitte een direct effect heeft op het humeur van mensen. Meestal luidt de conclusie dat er geen directe relatie bestaat. Theo Klimstra van de Universiteit Utrecht wist wel een link te leggen. Hij koppelde de emoties van vierhon derd jongeren en hun moeders met de weersstatistieken van het KNMI. De helft van de deelnemers bleek beïnvloedbaar door het weer. De groep bestond uit iets meer zomerhaters dan zomerliefhebbers. De zomerhaters geven aan dat warm weer hen chagrijnig maakt. De vraag is nu of dat chagrijn daadwerkelijk aan het warme weer is toe te schrijven of dat het wordt veroor zaakt door slaapgebrek vanwege de warmte. door Annemieke van Dongen Sinds begin dit jaar zijn er 230 klachten over de Jeugdzorg binnengekomen bij de de Monitor Transitie Jeugd. Gemeenten zijn sinds januari verantwoordelijk voor de zorgtaken, in plaats van de overheid. „We vermoeden dat dit slechts het topje van de ijsberg is", aldus een woordvoerder namens de cliëntenorganisaties die betrokken zijn bij de monitor. PARIJS v Keuze uit 1 t/m 15 dagen v Parkeerterrein is 24 uur per dag geopend en beveiligd v Goed te bereiken en op slechts 8 minuten van de vertrekhallen v GRATIS Shuttle van en naar Schiphol Parkeren Normaal Nu f N BESTELLEN DOE JE VEILIG SNEL VIA WWW.KOOPJEDEAL.NL Met gemak veilig shoppen fa|iSJ) DPDfjJp NIET TEVREDEN? GELD TERUGl) Een leuk effect van de hitte: spelen met water, foto Robert Meerding/Novum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 7