Berg van Troye krijg meer accent Bevelands Goud Zorg om lekkages 2 6 BEVELANDEN en THOLEN 80's themafeest in Lewedorp 'n Halfuurtje Ars Musica in Tholen $)e/t ^oetan^Jmkil Borssele wil meer recht doen aan historische betekenis 'stamslot' Heren van Borselen In de regio Onthulling kinderkunstwerk Openluchtdienst Protestantse kerken Studentenorkest naar Heinkenszand Mijn dorp, mijn stad tips? mail naar redactie@pzc.nl THOLEN Klassieke muziek met film tintje Wouter Verschoof van der Vaart van bureau RAAP scant meter voor meter het voorterrein van Borsseles Berg van Troye. foto Mechteld Jansen door Henk Postma Wanneer Borssele ko mend jaar het 400-jarig bestaan viert, gaat het dorp nog zeker drie eeuwen verder te rug in de tijd. Het is de bedoeling dan een extra accent te geven aan het oudste landschapselement bij het dorp: de Berg van Troye. Hoe? Dat is afhankelijk van onderzoek naar de geheimen van de heuvel. Archeologisch bureau RAAP scant deze dagen minitieus de bo dem. Dat gebeurt in opdracht van het gemeentebestuur. Afhankelijk van de uitkomsten wil het dorp de plek op historisch verantwoor de wijze ontsluiten, bijvoorbeeld met een looppad of door een ele ment uit het verleden te recon strueren. Veel passanten van de onder knotwilgen schuilgaande vlietheu- vel realiseren zich niet of nauwe lijks dat hier de oorsprong ligt van een edelengeslacht dat generaties lang de lakens uitdeelde in belang rijke delen van Zeeland: de Heren van Borselen. Dat moet verande ren, vindt Marius Vrijlandt van de Borsselse jubilieumstichting B-400. „We willen de historische belevingswaarde vergroten." Tijdens de hoogtepunten van hun macht huisden de Van Borse- lens in kastelen bij Veere en Sint Maartensdijk. Van hun 'stamslot' op en bij de Berg van Troye restte toen nog slechts een ruïne. De Van Borselens raakten die baker mat in 1301 kwijt aan de vijand: de graaf van Holland. „En tsja", zegt BAKKERIJ WEEKENDAANBIEDING 1»° uvww.densoeteninval.nl VERKOZEN TOT BESTE BAKKER VAN ZEELAND! professor Peter Henderikx ex pert middeleeuwse nederzettin gen), „Meestal liet men zoiets dan tot steengroeve vervallen. Wie wat wilde bouwen haalde er z'n stenen vandaan." In de elfde eeuw moet de Berg van Troye een nietig vluchtheuvel- tje zijn geweest. In 1301 was die veel hoger: ruim zeven meter, ge stut door een ringmuur met steun beren. Er stond een stenen woon toren op. En er lag een gracht om heen. Ook om het voorterrein lag een gracht. Daar stond tenminste één bouwwerk op. Dat concludeer de in 1959 onderzoeker W. C. Braat, na enkele sleuven te heb ben gegraven. Vervolgens maakte hij een fantasietekening. De bo demscans die nu - meter voor me ter - worden gemaakt, moeten meer duidelijk maken over de be bouwing. Onderzoeker Wouter Verschoof van der Vaart brengt over enkele weken verslag uit. Eén ding kan hij al wel verklappen. De grachten waren aanzienlijk breder dan tot dusver werd aangenomen: wel twintig meter. Het moet dus, concludeert professor Henderikx, 'voor die tijd een indrukwekkend complex zijn geweest'. KAPELLE. De PvdA in Kapelle wil van het college weten hoe het kan dat de waterleiding in de Van der Biltlaan in Kapelle de afgelopen week twee keer is gesprongen. Volgens fractievoorzitter Joyce Bommer hebben de bewoners daar last van in de vorm van wa teroverlast en een lage waterdruk. De PvdA stelt dat medewerkers van Delta, die het lek kwamen dichten, suggereerden dat de ge meente bij de herinrichting van de straat werkzaamheden had kunnen uitvoeren die dit soort on heil hadden kunnen voorkomen. De PvdA wil weten waar dit op zou kunnen slaan. GOES Kinderwethouder Kim van Ditzel en burgemeester René Verhulst van Goes openen vanmorgen om 10.30 uur het Mural Art kinder kunstwerk. De creatie is te vinden op het flatgebouw op de hoek van de Bessestraat en de Moerbei straat, tegenover de kantine van Scalda. Het kunstwerk is gemaakt door leerlingen uit groep 7 van Brede School Symfonie, de Bea- trixschool en de Zuidwesthoek. Te keningen van kinderen zijn uitver groot en op panelen overgezet door kunstenaarscollectief BIK. Staatsbosbeheer houdt morgen om 10.30 uur een wandeltocht van twee uur over de buitendijkse schorren en de slikken van Sint Annaland waarbij aandacht besteed wordt aan fotografie. Start is aan het eind van de Sluispolderweg in Sint Annaland. NISSE De Protestantse kerken van 's-Heer Arendskerke, Hoedekens- kerke, 's-Heer Abtskerke en Nisse houden zondag de jaarlijkse Open luchtdienst. De dienst wordt ge houden bij de Hoeve van der Meu- len aan de Zuidweg tussen Nisse en Abtskerke. Het thema is 'Als bloemen en vogels.De voorgan ger is Ds. Egbert Rietveld. Na af loop is er koffie. Wel zelf een stoel tje meenemen. Ook voor kinde ren is er iets leuks te doen. HEINKENSZAND Studentenorkest De Ontzetting uit Wageningen en fanfare Euter pe verzorgen zondag een concert in Heinkenszand. Om 14.30 uur bijt De Ontzetting het spits afin De Fonteyne aan de Hoefblad straat 1. Daarna is de fanfare van Euterpe aan de beurt. Het publiek kan onder het genot van een drankje op het terras van de Fon teyne genieten van een zomers programma. De toegang is gratis. GOES Ierse middag In het Ambachtscen trum in Goes is zater dag een Ierse middag van 13.00 tot 16.30 uur met livemuziek van de groep Toeval. Er is onder andere breiwerk en er zijn Ier se producten met proeverij. In de ate liers kunnen work shops gevolgd wor den. Het ambachts centrum is op het ter rein van de Hollandse Hoeve aan de Katten- dijksedijk. BAARLAND Expositie Els de Boer en Willem Beerman exposeren hun keramiek en aqua- LEWEDORP rellen in de beelden tuin van G achttien 88 in Baarland. De ga lerie is open op zon dag en zaterdag van 12.00-17.00 uur en op afspraak. De expo sitie loopt tot en met 26 juli. GOES 'Beste apotheker' Apotheek De Goese Polder in Goes ver leent volgens review- platform Opiness.nl de beste service van Zeeland. De praktijk kreeg een 8,9. Het cij fer is gebaseerd op 271 online beoordelin gen. GOES Ruilwinkel open Zaterdag is de ruilwin kel aan Couwerve- straat 2 in Goes weer open van 12.00 tot 16.00 uur. ELLEWOUTSDIJK 't Muzeoor open De nieuwe praktijk van Sophos, bureau voor loopbaanbegelei ding, wordt morgen om 15.00 uur geo pend in Ellewoutsdijk aan de Grindweg 2a. 'Het jaarlijkse themafeest van Zee land' staat zaterdag in Lewedorp op het programma. Het thema voor 2015 is 8o's Party: de tijd van de grote kapsels, fluoriserende mo de-kleuren en Ray-Ban zonnebril len. De organisatie daagt de bezoe kers uit om zich zo origineel mo gelijk te kleden naar dit thema. De coverband Fragment en dj Wired verzorgen de Line-up. Frag ment speelde in het verleden op festivals zoals de Zwarte Cross - waar ze een soort huisband zijn geworden -Ahoy, Paradiso en tal loze feesttenten. Meer informatie over het evene ment is te vinden op de website: www.hetfeest.nl THOLEN. Instrumentaal ensemble Ars Musica geeft morgen van 14.30 tot 15.00 uur een zomerconcert in de Koorkerk van de Grote Kerk in Tholen. Onder leiding van Paul Heijboer vertolkt het ensemble een aan tal muziekstukken waaronder The Second Waltz en de Marche Militai re. Dit is het negende zomerconcert in een reeks van twintig, die iede re zaterdagmiddag worden gehouden. De toegang is gratis. De concerten worden om beurten gegeven in de door de kerken be schikbaar gestelde gebouwen: Gasthuiskapel in de Kerkstraat, in de RK Onze Lieve Vrouw Hemelvaartkerk op de Markt en in de Grote of On ze Lieve Vrouwekerk. Eén keer is er een concert in Huis Lichtenberg, Markt 24 te Tholen. GOES Bessestraat, 10.30 uur - Officiële ont hulling Mural Art Kinderkunstwerk; Centrum, 19.00-00.30 uur - Goese Nachtmarkt KAMPERLAND Jacobadijk 24,17.00 uur - Le Tour de Kamperland met opening door bur gemeester Marcel Delhez KAPELLE Hervormde Kerk, 20.00 uur - Henk G. van Putten geeft Bachconcert KATS Galerie Kats, 13.00-17.00 uur - Ex positie 'Ploum en Capello, Brothers in Art" KRUININGEN Centrum, overdag - Kermis; Snelle- markt, 18.00 uur - 25-jarig jubileum kapsalon Pierrot met historische ijs kar; Centrum, van af 18.30 uur - Wie lerronde van Krui- ningen NIEUWDORP Covra, Spanjeweg 1,15.30 uur - Vernis sage expositie 'Uit-Straling' YERSEKE Dreef, 08.30-12.30 uur - Weekmarkt Het stadhuisconcert in Tholen zal zaterdag vervuld zijn van de mu ziek van Ludovico Einaudi en Yann Tiersen. Enkele werken van hen zijn bekend geworden door het gebruik als filmmuziek. Zoals La Valse d'Amelie van Tiersen en I Giorni van Einaudi. Thomas Stolk, pianoleerling van Jan de Viet op de Feurich-vleugel en Richard de Waardt, stadsbeiaar- dier van Rotterdam, zijn de uit voerders. De aanvang van het concert is 15.30 uur in het Oude Stadhuis.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 73