Swegtdeal Ontdek het IJsselmeer De Finish Hoe heter het is, hoe meer kuren het lichaam vertoont Mogelijk weer IS plundert systematisch schatten ebola in Congo om kalifaat te financieren 6 NIEUWS HITTEGOLF Nederland zucht onder een tropische hitte, die ons in de nachtelijke uren uit onze slaap houdt. COLUMN Ferry Mingelen Met de start dit weekend van de Tour de France in Utrecht is het verleidelijk de politieke strijd op het Binnenhof te vertalen in wie- Iertermen. Aan kop in deze Tour de Politique Mark Rutte van team WD, nog steeds in de gele lei derstrui. Bij Le Grand Départ in 2012 had Rutte een royale voor sprong maar hij is inmiddels be hoorlijk teruggezakt. De sfeer in zijn team is af en toe moeizaam. Meesterknecht Halbe Zijlstra droomt van de gele trui om zijn eigen schouders. Diederik Samsom van team PvdA had met een tweede plaats ook een prach tige start. Maar hij koerst zo fana tiek om Rutte bij te houden, dat zijn ploeggenoten hem nauwe lijks kunnen volgen. In de kleed kamers wordt veel geklaagd, Team PvdA is nu ver teruggeval len in het peloton. Daar rijden Aan kop in deze Tour de Politique Mark Rutte, nog steeds in de gele leiderstrui Wilders (PVV), Buma (CDA) en Roemer (SP) vooral op eigen kracht. Samenwerking met team Rutte leverde voor hen te weinig op. Voor de lastige cols in het par cours, de hervormingen van AOW, het zorgstelsel, de hypothe ken, vormde Rutte wel handige combines met de voormannen van kleinere ploegen: Alexander Pechtold van D66, Arie Slob van de Christenunie en Kees van der Staaij van SGP. Die vormden een treintje en hielpen Rutte de berg op. Pechtold reed daarbij vaak op kop en mocht zich enige tijd als leider in het bergklassement hul len in de bolletjestrui. Geen gele trui voor hem, maar met die rode bolletjes was hij ook erg blij. Bij de laatste col, die van de belas tingherziening, een berg van de zwaarste categorie, ging het mis. Een jonge ambitieuze klimmer, Jesse Klaver van GroenLinks, bond de strijd aan en bedreigde Pechtold in het bergklassement. Het treintje, de samenwerkende ploegen die Rutte naar boven had den geholpen viel uiteen. Rutte stak nog wel een hand uit naar Pechtoldmaar dat gebaar miste overtuigingskracht. Rutte ging ge woon niet hard genoeg. De ande ren hadden nog wel even door willen koersen, maar zonder team D66 had dat weinig zin. De grote vraag is nu: hoe lang gaat het vervolg van deze wed strijd duren? Officieel ligt de fi nish in 2017, maar anders dan in de Tour de France, kan het eind van deze Tour de Politique door de renners zelfbepaald worden. Rutte wil gewoon door blijven koersen, maar dat is niet erg inspi rerend als er geen grote cols meer te bedwingen zijn. Te lange vlak ke wandeletappes leiden tot on rust in het peloton. De andere kopmannen koersen naar voren, ze willen niet door plotselinge de marrages verrast worden. Samen optrekken om er nog iets moois van te maken, is niet meer hun ambitie. Ze kiezen positie voor de eindsprint. Hoe dat afloopt kan ik u op deze plek niet meer berich ten, want hier finish ik; dit is mijn laatste column in de krant. Ik wens u een mooie Tour toe. Hart Brein Nieren Darmen Huid Risicogroepen Spieren Koelsysteem Vanaf een schitterende driemaster In een dorpje in Congo is mogelijk toch weer ebola uitgebroken. Het ebolavrij verklaarde land onder zoekt samen met de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) of er inder daad sprake is van ebola-besmettin- gen. Dat heeft de regering van de De mocratische Republiek Congo giste ren bekendgemaakt. Om hoeveel verdachte gevallen in het dorpje Masambio het precies gaat en wanneer de eerste gevallen werden gemeld, is niet bekend. Congo werd vorig jaar november of ficieel ebolavrij verklaard. In totaal werden er in het land 66 mensen ziek, en gingen er 49 dood sinds de uitbraak van het virus in West- Afrika. Terreurgroep Islamitische Staat (IS) plundert op grote schaal histo rische vindplaatsen in Irak en Sy rië. De schatten worden doorver kocht aan tussenpersonen om zo geld op te halen. Daarvoor waar schuwde UNESCO, de VN-organi- satie die over cultureel erfgoed waakt, gisteren. „De opzettelijke vernieling in Irak en Syrië is onge kend in de hedendaagse geschiede nis", aldus directeur-generaal van UNESCO Irina Bokova tijdens een bijeenkomst voor experts in Lon den. „Deze vernieling gebeurt op een systematische basis en heeft een industriële omvang bereikt." Sommige vindplaatsen in Syrië zijn dusdanig geplunderd en be schadigd dat ze hun historische waarde volledig hebben verloren. In Irak is naar schatting een vijfde van de ruim 10.000 vindplaatsen geplunderd en het lot van duizen den andere vindplaatsen is ondui delijk. Ook de situatie in Libië is zorgwekkend. Het zelfverklaarde kalifaat van IS bevat enkele van de rijkste archeologische schatten op aarde. IS gebruikt de schatten om het kalifaat te financieren. De ter reurgroep verkoopt ze door aan par ticuliere verzamelaars. UNESCO gebruikte satellietbeelden om de de plunderingen te analyseren. In sommige gebieden waren honder den gaten in de grond te zien waar uit de schatten waren gesmokkeld. Het hart draait overuren. Het bloedvo- lume daalt omdat mensen zweten. Bovendien wordt het bloed stroperiger zodat het hart extra hard moet werken. Warm weer kan leiden tot duizeligheid. Om het lichaam af te koelen is bloed nodig in de bloedvaten rond de huid. Het hart moet harder werken en er stroomt minder zuurstofrijk bloed naar de hersenen. Mensen krijgen een licht gevoel in het hoofd of vallen zelfs flauw. Ook aan de nieren wordt bij warm weer bloed onttrokken. Hierdoor kan de urineproductie stoppen of in het ergste geval zelfs nierfalen optreden. Bij hitte onttrekt het hart bloed aan de organen. Dit compenseert het lichaam weer door bloed aan de darmen te onttrekken. Dat kan diarree veroorzaken. Heet betekent zweet. Het dient om het lichaam te koelen. Soms raken de zweetkanaaltjes verstopt. Dan kunnen hitte-uitslag (Miliaria) of rode bultjes optreden. Extreem veel zweten is een teken dat het lichaam uitgeput raakt. Helemaal niet zweten duidt op hartfalen. I /rlrr-n Handen en voeten Bij warm weer zetten de bloedvaten rond de huid uit. Er stroomt daardoor meer bloed richting de handen en de voeten. Vanwege de zwaartekracht heeft het hart moeite om het extra bloed terug te voeren. Raakt de kern boven de 40-41 graden, dan beschadigen weefsel en cellen en kunnen organen niet meer functioneren. Ouderen en kinderen lopen extra risico bij hitte. Klein lichaam warmt snel op Weinig bloed en zweet, dus koelt slecht af Zweten minder Drogen snel uit Vaker hart en vaatziekten Voor goed functionerende spieren is een balans van mineralen in het bloed nodig, waaronder kalium en natrium. Zweet voert ook deze mineralen af. Wie zo'n pijnlijke hittekramp krijgt kan het best een koude plaats opzoeken en mineraalhoudende drankjes tot zich nemen. Uw lichaamstemperatuur wordt op peil gehouden door de hypothalamus. Die probeert de kern van uw lichaam op 37 graden te houden, door overtollige warmte te verdelen. hypothalamus 37 °C Warmteverdeling normaal Herverdeling bij hitte 7 Koffie/ thee bij ontvangst 7 Inclusief een heerlijk lunchbuffet 7 Gehele dag varen over het IJsselmeer KINCHASA LONDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 6