Familie Mitch wil alleen maar rust Afperser De Mol verminderd Arts en columnist Bob toerekeningsvatbaar: geen celstraf Smalhout overleden NIEUWS 5 Van Aartsen trekt alles uit de kast om relschoppers te weren. De politie en het OM gaan over tot harde actie. 'Ramadan en hitte spelen mee' door Carla van der Wal niet op slot, maar er wordt wel geprobeerd relschoppers 'van DEN HAAG. Burgemeester Jozias buiten' uit de wijk te weren, van Aartsen vraagt om hulp Ook wordt gebruik gemaakt van de buurt bij het tegengaan van een samenscholingsverbod, van verdere rellen. „Wijkbewo- een verbod op brommers en ners: ik heb uw hulp nodig, de scooters en een straf voor het stad heeft uw hulp nodig", zegt meebrengen van 'gevaarlijke hij. Maar de politie en het Open- voorwerpen', zoals helmen en baar Ministerie vliegen er hard knuppels, in. De tijd van boetes is voorbij, De nieuwe maatregelen ko- zei hoofdofficier Kitty Nooy. men nadat de wijk woens- „We gaan verdachten zo lang dagnacht weer was geteisterd mogelijk vasthouden, gebieds- door rellen, met brandstichtin- verboden opleggen en er zullen gen, geweld en plunderingen, nog meer arrestaties volgen." Een recordaantal van 34 rel- Ook beloofde zij dat de strafei- schoppers werd die avond aan- sen voor vandalen hoog zullen gehouden, in totaal zijn er zijn. Of die eisen standhouden, sinds maandagnacht 61 mensen is nog maar de vraag. En sowie- gearresteerd - waaronder veel so zijn er veel minderjarige ver- kinderen. De nasleep van het dachten, waarbij rechters bij tragische overlijden van arres- voorkeur naar leer- of taakstraf- tant Mitch Henriquez houdt de fen grijpen. Hofstad al dagen in zijn greep. Advocaat Job Knoester vraagt De Haagse burgemeester zich af of die harde lijn zinvol worstelt met de aanhoudende is, ook al zegt hij dat de echte onlusten, waarbij woens- raddraaiers onder de relschop- dagnacht zelfs agenten lichtge- pers aangepakt moeten worden, wond raakten. Ook gooiden rel- „Tot nu toe is geprobeerd bij schoppers benzine over politie- klachten over de politie de dek- mensen en werden complete sel op een kokende pan te hou- winkels aan diggelen geslagen, den. Maar uiteindelijk gaat dat Ondertussen blijven bedreigin- deksel eraf. Als je nu niet se- gen aan het adres van de politie rieus kijkt naar de achterliggen- binnenstromen. Opnieuw bena- de klachten, blijft dit spelen." drukte de politie hoe groot de Hardere straffen eisen, nu er impact is, ook op gezinnen van sprake is van geweld tegen de de betrokken agenten, politie, kan volgens Knoester de Burgemeester Van Aartsen indruk van klassejustitie wek- sprak gisteren met zo'n vijftien ken. vertegenwoordigers uit de Schil- Naast straffen wordt ook ge- derswijk. Zij deden een 'drin- keken naar het voorkomen van gend beroep' op de burgemees- rellen. De Schilderswijk kan ter om de onlusten te stoppen. De familie van Mitch Henriqu ez heeft nog geen beslissing ge nomen over juridische stappen tegen de Nederlandse Staat. Dit verklaren Henriquez' neef Alex Dijkhoff en Maria Henriquez, een zus van Mitch. Eerder wa ren er berichten dat de familie een claim wilde neerleggen bij de Staat. De familie wil nu voor al rust en tijd om het lichaam van Henriquez naar Aruba over te brengen. Alex Dijkhoff liet wel weten dat de familie ervan uitgaat dat de fatale arrestatie van Mitch niks met racisme te maken heeft 'omdat er een Arubaan bij betrokken was'. De advocaat van die Arubaanse agent is Peter Mohamed. Hij laat vanaf Aruba weten dat er inderdaad een Arubaanse agent bij de ar restatie was, maar dat deze 41-jarige man, die al meer dan tien jaar in Nederland woont, geen verdachte is. „Hij had van alle agenten daar het eerste contact met Mitch, die iets tegen de agenten riep. Maar hij duwde hem weg onder het motto: loop nou maar door. Zes meter verderop kreeg Mitch een woordenwisse ling met andere agenten en toen werkten ze hem tegen de grond. De Arubaanse agent hoorde niet bij de worsteling, maar stond erbij om omstan ders tegen te houden", aldus Mohamed. Volgens Mohamed wordt des ondanks de familie van de agent bedreigd. „Dat is de reden dat zij mij gevraagd hebben dit naar buiten te brengen." Het OM en de politie hebben nog geen enkele informatie gegeven over de betrokken agenten. 'Ik zei hun: ik heb uw hulp nodig, de stad heeft uw hulp nodig' Volgens Van Aartsen spelen de hitte en de vastenmaand van de moslims een rol bij de Haagse rel len. „Dat is zeker een factor, maar daarmee zeg ik niet: nou ja, dan mag het wel. Integendeel zou ik zeggen, de Koran een beetje ken nende." In het stadhuis wordt naarstig uit gekeken naar de eerste hoosbui. Dat zou enorm helpen om 'de geest weer in de fles te krijgen'. UTRECHT. Dirk Klaas M. hoeft niet meer de cel in voor de afpersing van John en Linda de Mol. Hij is veroordeeld tot een gevangenis straf van 441 dagen cel, waarvan 300 voorwaardelijk. Zijn onvoor waardelijke celstraf (141) heeft hij al in voorarrest uitgezeten. De 70-jarige man uit Zeist ter roriseerde ruim een jaar lang de gezinnen van John en Linda de Mol. Dat deed hij met dreigbrie ven waarin hij miljoenen eiste om aan goede doelen te geven. Volgens de rechters is hij door dementie echter sterk verminderd toerekeningsvatbaar en niet ge schikt om een gevangenisstraf te ondergaan. „M. had nauwelijks het besef wat hij deed", conclu deert de rechtbank. Toch is hij wel degelijk schul dig aan ernstige zaken zoals de af persing van John de Mol en het meermalen met de dood bedrei gen van Linda de Mol. Zij moest extra kosten (50.000 euro) maken voor de beveiliging, onder meer De 70-jarige Zeistenaar terroriseerde ruim een jaar lang de gezinnen van John en Linda de Mol voor haar kinderen. M. moet die kosten terugbeta len. „Daar heeft mijn cliënt geen problemen mee", reageert zijn ad vocaat. Ook heeft M. een contact verbod opgelegd gekregen van de rechter. Hij mag dus niet meer in de buurt komen van de huizen van John en Linda de Mol. Dirk M. zou volgens deskundi gen al sinds 20t3 aan frontotempo- rale dementie lijden. In dat jaar stuurde hij ook de eerste van vele dreigbrieven naar de familie De Mol. Ouderen die lijden aan deze vorm van dementie kunnen crimi neel gedrag gaan vertonen, maar ook afwijkend seksueel of asociaal gedrag. BOSCH EN DUIN. Professor dr. Bob Smalhout is overleden. De oud-anesthesioloog en columnist bezweek donderdagochtend op 87-jarige leeftijd in zijn huis in Bosch en Duin. Dat schrijft De Te legraaf, waar hij ruim twintig jaar lang een wekelijkse column schreef. Volgens de krant worstelde Smalhout al jarenlang met zijn ge zondheid. Hij overleed uiteinde lijk aan nierfalen. Dialyse wees de professor pertinent af. Smalhout schreef ruim twintig jaar voor De Telegraaf over allerlei maatschappelijke thema's, zoals de bezuinigingen in de zorg en de invloed van managers, die hij 'een verwoestende plaag voor ons land' noemde. De Telegraaf noemt zijn dood „een groot verlies voor de krant, ook in persoonlijk opzicht voor de redactie en hoofdredactie." Behalve arts in het vroegere Academisch Ziekenhuis Utrecht en columnist was Smalhout ook een blauwe maandag politicus. Hij was lijsttrekker voor de LPF bij de Eerste Kamerverkiezingen in 2003, maar trok zich voor de verkiezingen terug omdat hij an ders zijn column in De Telegraaf zou moeten opgeven. Op internet is een condoleance register aangemaakt voor Smal hout. VRIJDAG 3 JULI 2015 'Rellen moeten stoppen' door Victor Schildkamp Sr Agenten op straat tijdens de rellen in de Haagse Schilderswijk. foto Marco de Swart/ANP Jozias van Aartsen burgemeester door Victor Schildkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5