Kraam IINNENM1 5 EIGEN TUIN EERST Eiland Cake Lego Schip kinderen scheppen zich een slag in de rondte in de mooiste creaties. Een zandbak is allang geen bak met zand meer. Van een cupcake tot een piratenschip: ien roze lavendelbloemen zien eruit of ze nodig eens moeten worden afgestoft €95 Pinolino Slimme tuintips van Romke van der Kaa €209 Step2 €149 Beerd van Stokkum €99 Wader €224,95 KidKraft Tuinexpert Rom ke van de Kaa laat zijn licht schijnen over planten en artikelen die de Nederlandse tuincentra uitvliegen. Vandaag: lavendel. Wie lavendel plant krijgt vroeg of laat te maken met de dood. En meestal vroeg, want een la vendelstruikje van vijfjaar oud is al hoog bejaard. Als een plant in de tuin sterft, is dat geen ramp; je gooit hem op de com- posthoop en koopt een nieuwe. Maar wat als je twee lavendelplanten als wachters naast de voordeur hebt staan en één daar van overlijdt? Of als je een lavendelhaagje hebt rondom je rozenperk en er vallen planten tussenuit? Dan sta je raar te kij ken. En toch wil iedereen lavendel in zijn tuin. Er zijn van die planten waar tuiniers blijk baar niet zonder kunnen: rozen, hosta's en lavendel. En of je nu honderd keer zegt dat je in de tuin niet moet willen wat niet kan: het helpt geen snars. Mensen willen klim rozen op het noorden, hosta's in een slakken- paradijs en la vendel op zure zandgrond. En lavendel houdt niet van zuur maar van kalk. Na deze educa tieve preek dan toch een paar tips om het la vendel naar de zin te maken. Er zijn meer dan honderd soorten en variëteiten van lavendel, maar er is er maar één gegarandeerd win terhard. Dat is de echte, of smalbladige la vendel: Lavandula angustifolia. Van deze lavendel bestaan een stuk of vijf tien variëteiten die in hoogte uiteenlopen van 40 tot 70cm. 'Dwarf Blue' en 'Hidcote' zijn laag, 'Twickel Blue' is een van de hoog ste. Bijna alle lavendelvariëteiten bloeien paars blauw, maar er bestaan ook roze en witte vormen. Stel je bij dat roze en wit geen heldere kleuren voor; de bloemen zien eruit alsof ze nodig eens moeten worden afgestoft. Lavendel houdt niet van mest. Het is te genwoordig mode om lavendel in met plastic beklede, wilgentenen mandjes te planten. Als zo'n mandje dan wordt gevuld met bemeste tuinaarde is er weliswaar geen sprake van moord, omdat er geen voorbedachte rade in het spel is, maar met doodslag mag je zulk gedrag toch wel ver gelijken. Lavendel houdt ook niet van water. Natuurlijk moet je alle planten water geven als je ze in de grond zet, maar als ze eenmaal aan de groei zijn, hebben ze voor de rest van hun leven geen water meer nodig. Tenzij iemand zo eigenwijs is om lavendel toch in mandjes en bloembakken te planten. Snoei lavendel direct na de bloei, en nog maals in april. vrijdag3juli 2015 Cupcake uol zand -> Reageren? binnenenbuiten@persgroep.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 57