INNEN BUITEN I 3 0 LEESTIPS 'Ramptoeristen hoeven we niet' we ons hart vast' I.amp als een Iran* koekje i - €50) staan |Mn| €22,50) dienst van de gemeente. Als de me dewerkers van deze dienst worden opgeroepen, duurt het gauw een uur voor ze er zijn met een aanhan ger met afzethekken." Nu krijgen bewoners op strategische punten telefonisch toestemming om hun straat af te sluiten voor verkeer. „Ze krijgen daarvoor nu alvast linten, hekwerk en een hesje uitgereikt. Ze brengen elkaar snel op de hoogte in een speciaal Whatsapp-groepje." Dat kan veel schade voorkomen, verwacht Van de Moosdijk. „Want het komt helaas voor dat ramptoe risten en sensatiezoekers met surf planken achter de auto golfbewegingen veroorzaken die huizen alsnog doen vollopen met water. Zo hoeven de bewoners niet lijdzaam toe te zien hoe lolbroeken door hun straat gaan. Dat voor komt agressie." Voorkomen is sowieso beter dan ge nezen. Want, zo weten ze bij Uneto- VNI -de branchevereniging van installatiebedrijven- en bij Vereni ging Eigen Huis: onderhoud aan dak en goten blijft vaak uit. Dakgo ten waarin graspollen groeien, lopen niet goed door. Een verstopte dakgoot leidt bij een hoosbui al gauw tot lekkage. De telefoon staat na een hoosbui ook roodgloeiend bij de vakman. Aannemers en klus bedrijven bieden steeds vaker on derhoudscontracten om dit soort leed te voorkomen, maar ook een alarmnummer dat 24 uur per dag gebeld kan worden. Watervriendelijk Zelf iets doen om overlast te beper ken kan ook. Zo houdt Tuinbranche Nederland deze maand de actie 'Natuurlijk! De watervriendelijke tuin'. Tuincentra laten manieren zien om water in de eigen tuin vast te houden. Dat kan al door minder tegels en meer groen in de tuin aan te brengen. Handige tips -zowel voor bewoners als voor buurten- staan op rainproof.nl, een Amster dams project dat ook in de rest van het land prima na te volgen is. Veel organisaties en bewoners werken daar al samen om regenwater beter op te vangen. Regent hel echt harder? vrijdag3juli 2ÜI5 GO i i Bij het ontwerpen van haar eerste lamp liet de Spaanse Silvia Cehal zich inspireren door de macaron. Het geheim van deze zoete Franse lekker nij zit 'm in het gebruik van eenvou dige ingrediënten in de juiste verhoudingen. Op die manier maakte Cenal ook haar 'Macaronlamp'. Ze ge bruikte twee stukken multiplex, die ze sim pelweg aan elkaar verbond met koorden van kleurrijk textiel, www.silviacenal.com L MAGIE IN DE KEUKEN Haal de Efteling in huis met het 'Polles Panenkoe- kenboek'. Je kunt nu dezelfde pannenkoeken bakken als Polle, de vriend van Pardoes de Tovernar. Probeer alle bijzondere recepten: ook gluten- en lactose- vrije. (Het Spectrum, €12,50) TIJD VOOR'N BARBECUE Met 101 recepten van barbecuekoning Peter De Clerq kun je gerust je vrienden uitnodigen voor een avondje onver valst braadroosteren. 'BBQ, de outdoor coo king bijbel' staat vol fijne grill- tips voor BBQ-fans. (Terra- Lannoo, SCHADUW OF ZON? 'De ka merplan ten encyclo pedie' is een onmisbaar naslag werk voor plantenlief hebbers. Hoeveel water en zon heeft welk plantje precies nodig? Het boek is aangevuld met illustraties. (Rebo, €7,80) BLIJF IN EIGEN HUIS 'Prettig blijven wonen' geeft tips aan senioren die hun eigen stekje nog een tijdje willen bewo nen. Keuzes maken, aanpassingen doorvoe ren en het woongenot verhogen centraal. «I WONEN 13 (Consu menten bond, Noud Peeters (61) en zijn vrouw Henriëtte (61) wonen aan de Vijzelstraat in Some ren-Eind, het laagst ge legen gebied van het dorp. Hij is lid van het burgerparticipatieteam. „Tijdens de hoosbui van eind juli 2013 kon de afvoer van de riolering het bin nenshuis niet aan. Die hebben we moeten repare ren, net als schade aan het dak aan de achterkant van ons huis. Toch viel het bij ons mee, wij wonen op een iets hoger gelegen punt. Bij mijn dochter en haar gezin een straat verderop stond het water kniehoog binnen. Er was overal paniek, ie dereen probeerde het water buiten te houden. Een hoogbejaarde man stond te huilen tussen zijn natte huisraad. Verzeke ringsmaatschappijen kwa men hier met een team, zo erg was het. Dompelpom- pen gingen door de hele buurt, in de hoop schade te voorkomen. Dat was lastig, zeker doordat ramptoeris ten met auto's golfslag ver oorzaakten. Die mensen hoeven hier niet meer te komen. Ik herinner me nog dat het in 1997 één keer blank stond en daarna jaren niet. Nu zijn er elk jaar wel hoosbuien en kritieke situaties. Na de bui van 2013 zijn we met buurtbe woners bij elkaar gaan zitten. Tijdens de overlast help je elkaar sowieso, maar we voelden dat we meer moes ten doen. De mensen wil len dit nooit meer meemaken." VOLMACHT „Gelukkig neemt de gemeente het probleem ook serieus. Someren- Eind is als eerste wijk aan de beurt voor rioolver nieuwing. En als wij de brandweer bellen bij hoog water, dan komen ze di rect. Omdat wij op een hoekpunt wonen, op een iets hoger deel, ben ik ge vraagd lid te worden van een speciaal team. Wij krijgen van de gemeente een volmacht om de straat te mogen afzetten als het blank staat. Dat is geen oplossing, maar helpt wel schade te voor komen. En het geeft je het gevoel datje iets kunt doen." het gewoon via de muren naar binnen. Met de kinderen moest ik door het rioleringsslijk naar het huis van mijn schoonouders waden. Verhuizen is geen optie, iedereen weet wat hier de risico's zijn. We moeten hier blijven tot de riolering is vernieuwd. Daar begin nen ze gelukkig na deze zomer aan. Het is fijn dat de gemeente vaart probeert te maken met het riool en ook met het burgerteam, want wij kunnen verder zelf weinig doen. De straat blank, dat is tot daar aan toe. Maar staat het een maal kniehoog tot aan de voor deur, dan is er geen houden meer aan. Zelf hebben we inmiddels ook eigen dompelpompen gekocht, maar waar begin je te pompen? En bovendien: staat het water een maal een centimeter binnen, dan is je vloerbedekking al vernield. Bij elke flinke hoosbui houden wij ons hart vast. We kunnen alleen afwachten. Met de zwabber in de hand.' Regent het 's zomers echt vaker en harder of lijkt dat maar zo? „Zomerse hoosbuien zijn er altijd al geweest," zegt klimaatonderzoeker Geert Lende rink van het KNMI. „Maar sinds de jaren negentig zijn er wel degelijk meer intense hoosbuien gemeten. De inten siteit is nu 15 procent hoger dan in 1990. Dat betekent ongeveer twee keer zo vaak schade aan straten en huizen." Sinds 2000 is er al vijf keer een bui geweest die qua intensiteit nooit eerder in Nederland is gemeten. De oorzaak? „De atmosfeer is warmer geworden. Warme lucht kan meer vocht bevatten. Stijgen volgezogen wolken op, dan moeten ze vocht kwijt. Dus hoe warmer het klimaat, hoe meer kans op stortbuien." En valt er al iets te voorspellen over deze zomer? „Dat hangt er vanaf. Een zomerse hoosbui volgt vaak na een een lange periode van zuidenwind en dus van zonnig weer. De overgang naar kouder weer kan dan zorgen voor flinke buien." 80 millimeter regen viel op 28 juni 2011 in het Gel derse Herwij nen in één uur tijd. Deze hoeveelheid valt gewoon lijk niet eens in een hele julimaand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 55