2 I IINNEN TIPS NIEUWTJES 'Bij elke flinke regenbui houden aluin liclccri Met de tropische temperaturen deze dagen is de kans op een zomerse hoosbui heel groot. De afgelopen jaren was het vaak raak. Ook de komende jaren blijft dal zo, zegt het KNMI. Nog kopen voor de zomervakantie? Een nieuwe zwembroek én een waterzuiger. &renskeschriemer Ramptoeristen met surfplanken kunnen huizen alsnog doen onderlopen Afgesloten weger wateroverlast Dorstige plant staat volop in bloei Makkelijk sc heren onder dé douche Marnier kan warm zijn Ik ga op \akanlit' en ik laat achter.... Ik ga op vakantie en neem mee: strandtas, bikini, boek. Check! Maar misschien is het raadzaam de vraag ook eens om te draaien. Ik ga op va kantie en laat thuis: noodnummer, waterzuiger, regenton. Check? Nog niet? Haast je dan maar, want op een zomerse hoosbui kun je je maar beter voorbereiden. Het was de afgelopen jaren meer dere keren raak. In lager gelegen gebieden in Limburg, Brabant, Utrecht en Zuid-Holland zorgden zomerse hoosbuien voor flinke overlast. De gevolgen zijn meer dan vervelend. Riolen kunnen de plot selinge watertoevoer na een wolk breuk niet aan en overstromen. Straten staan blank en met een beetje pech stroomt het water onze huizen binnen. Het resultaat? Ver nielde vloeren en natte huisraad, vieze straten vol rioolslijk en veel werk om alles weer schoon te krij gen. Helaas zien de meteorologen pas op het laatste moment of een weer- somslag zal leiden tot extreme re genval. En dan hangt alles ook nog af van de vraag of de bui zich snel beweegt of ergens stil blijft hangen. In dat laatste geval is de kans op overlast en schade veel groter. Dat was precies de situatie in het Noord-Brabantse Someren op 27 juli 2013. Na een paar mooie zo merse dagen sloeg het weer om. De plensbui die het koelere weer aan kondigde was hevig en bleef ook nog eens hangen boven het dorp. Zo kon de bui zich steeds opnieuw ontwikkelen. „We zien de afgelopen jaren steeds vaker dat hevige zo merbuien voor overlast zorgen, maar in de zomer van 2013 was de schade heel groot," weet Leon van de Moosdijk nog. Als wethouder van de gemeente Someren is hij be last met waterbeheer en riool. So meren trekt de komende jaren anderhalf miljoen euro uit om de riolering te vernieuwen. „Daarmee voorkom je niet dat de weg blank komt te staan, maar hopelijk wel schade aan woningen." Bijzonder is het initiatief dat Some ren neemt om burgers ook actief in te zetten bij de beperking van wa teroverlast. „Bewoners van de laag gelegen riscowijk Someren-Eind gaan samenwerken met de buiten- vrijdag3juli 2015 GO De hortensia bloeit deze maand volop. En omdat deze plant zowel witte, roze als blauwe bloemen kan hebben, is hij veelzijdig. Zo geven bijvoorbeeld witte hortensia's in houten kuipen een na tuurlijke uitstraling aan de tuin. Ver schillende kleuren hortensia's in felgekleurde bakken zorgen juist voor een vrolijke mix. De botanische naam is heel toepasselijk Hydrangea. 'Hydro' betekent water. Een dorstige hortensia staat er meteen slapjes bij. Met dit warme weer komen de blote benen weer tevoorschijn, maar sche ren onder de douche is vaak een ge klungel. Badkameraccessoirefabrikant Geesa ontwierp een voetensteun met antislipprofiel, die in een hoekje van de douche kan worden gemonteerd. Je voet blijft in balans en zo kan je mak kelijker scheren of scrubben. Ook het verwijderen van eelt of het lakken van teennagels gaat zo een stuk beter. www.geesa.nl Marmer heeft de naam kil te zijn, maar marme ren accessoires zijn nu hip én warm. Je kan marmeren lampen en meubelstukken name lijk goed combineren met warme kleuren. De kalksteen gaat ook prima samen met mate rialen als goud, koper hout en leer. HOED JE VOOR DE hoosbui - Controleer of de regenpijp goed door loopt en niet verstopt zit. Overweeg afkop peling van de regen pijp op een regenton - Laat de afvoer van de riolering binnenshuis nakijken - Zorg voor een achter- wacht, iemand die actie kan ondernemen als dat nodig is - Check de verzeke ringspolis op dekking bij waterschade door regen - Als putjes, toilet, was tafel of afvoer van wasmachine lager lig gen dan de straat is het verstandig om een loodgieter nu al (als het hard regent is het te laat) een terugslag klep te laten plaatsen. Johan en Cindy Manders kunnen niet veel anders dan af wachten met dweil en emmers. FOTO KOEN VERHEIJDEN -Noud Peters uit Someren is straks ge machtigd om zijn straat af te sluiten. Hij is uitgerust met een kunststof ketting, een bord en een hesje, foto KOEN VERHEIJDEN 44 Johan Manders (35) woont met zijn vrouw Cindy Manders-Peeters (34) en hun kinderen Izzie (7) en Ayden (6) aan de Hermenstraat in Someren-Eind. Bij een zomerse hoosbui is het in hun straat dwei len met de kraan open. „We stonden tot onze knieën in het water nadat het na een paar zomerse dagen heel hard was gaan regenen. De bui hing stil boven Someren, dus het blééf met bakken uit de hemel komen. En alles stroomde onze laaggelegen straat in. We hadden het geluk dat we thuis waren. Zo konden we nog veel water buiten houden. We hebben overal handdoeken voor geduwd. Onze deuren sloten goed. Maar op een bepaald moment moesten ze toch een keer open en toen kwam het water ook. We konden dompelpompen van de buren lenen, nadat zij het ergste hadden weggepompt. Bij de ach terdeur was het lastig, daar kwam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 54