Buitenlandse truckers omzeilen boetes massaal 'Baken van hoop' verwoest door rellen Rusland uit forse kritiek op conceptrapport MH17 Overal muziek streamen 4 NIEUWS NASLEEP DOOD MITCH HENRIQUEZ DEN HAAG. Buitenlandse vrachtwa genchauffeurs kunnen ongestoord de regels voor rusttijden overtre den. Boetes kunnen nauwelijks geïnd worden, terwijl minister Lo- dewijk Asscher (Sociale Zaken, PvdA) deze week nog liet weten dat controle van de regels abso luut prioriteit heeft. Regeringspar tij WD is boos. Het is de grootste irritatie on der Nederlandse vrachtwa genchauffeurs. Zij moeten zich netjes aan de regels houden op straffe van een boete, maar hun Oost-Europese concurrenten kun nen ongestoord hun gang gaan. Dat is al zo sinds december vo rig jaar. Toen oordeelde de Raad van State dat Europese chauffeurs op dezelfde manier moeten wor den beboet als Nederlandse. Ze hoeven niet meer per se contant te betalen, maar kunnen ook een acceptgiro krijgen. Alleen kunnen ze die makkelijk naast zich neer leggen en deurwaarders wagen zich niet over de grens.De Inspec tie Leefomgeving en Transport (ILT) die jaarlijks 14.000 controles op de rij- en rusttijden uitvoert en 750 keer de administratie van bedrijven nakijkt, bevestigt het probleem. „Er is geen gelijk speel veld", zegt woordvoerder Elif Bag- ci. „Het is aan de wetgever om daar wat aan te doen." Dat kan door een simpele wetswijziging, zegt Visser, waardoor de boete wordt geïnd door het thuisland van de chauffeur. Dat kan nu al met verkeersboetes, maar ook overtreding van de rij- en rusttij- denwet moet eronder vallen. extra Nu 6 maanden Napster cadeau bijv. bij Red met de Samsung Galaxy S6. vodafone.nl/napster Vodafone Power to you Kinderen zetten er hun eerste danspasjes. Vol wassenen zingen er de longen uit hun lijf. In Theater De Vaillant ontsnapt de Schilderswijker - voor even - uit een vaak armoedig bestaan. Dat baken van hoop is in één nacht verwoest door de relschoppers. Een glanzend zwarte vleugel ligt op zijn kop. Als een insect met de pootjes omhoog. Uit het instrument zal geen noot - ont roerend, vrolijk of opzwepend - meer klinken. Het is the day after. Het theater biedt een droeve aan blik. Ramen die uit de sponnin gen hangen. Overal glassplinters. Een deel van de inboedel, houten bankjes, is liefdeloos op straat ge smeten. Tegen de gevel zijn hou ten platen getimmerd. Het is schrijnend dat juist dit theater, het middelpunt van alle goede bedoelingen in de wijk, het slachtoffer is geworden van de rellen. Spontane actie Alex Bergman woont al negen tien jaar in de Schilderswijk. Ook na de gebeurtenissen van de afge lopen dagen is er geen haar op 'Ons laten ze wel met rust. Burgers zijn geen doelwit, het gaat die gasten om agenten' Alex Bergman buurtbewoner zijn hoofd die eraan denkt te ver kassen. Met vier andere buurtbe woners vormde hij afgelopen woensdagnacht een menselijk schild toen raddraaiers het op wijktheater De Vaillant hadden gemunt. Wat de politiemacht niet voor elkaar kreeg, lukten de vijf man nen met hun spontane actie wel: de relschoppers dropen zonder slag of stoot af. Veel leed was al gedaan, maar daarmee konden ze erger voorkomen. „Ons laten ze wel met rust", zegt Alex Bergman nuchter. „Bur gers zijn geen doelwit, het gaat die gasten om agenten. Wanneer de mobiele eenheid zich met zo veel overmacht op straat ver toont, lokt dat reacties uit. Maar ja, welke andere keuze heeft de politie? Niets doen is ook geen optie." Het theater is flink beschadigd maar verwacht 13 juli weer open te kunnen gaan, dankzij de buurt bewoners die in het midden van de strijd naar binnen zijn geklom men om verdere vernielingen te voorkomen. „Niet meer dan onze plicht", vindt Bergman. „Ik kan best begrijpen dat er soms boos heid bestaat, van andermans spul len moet je afblijven." MOSKOU. Rusland is allerminst tevreden met het conceptrapport van de Onderzoeksraad voor Vei ligheid over vlucht MH17. De Russische luchtvaartautori teit vindt dat het rapport er niet in slaagt een samenhangend beeld te schetsen van de toe dracht van de ramp. „Het rapport roept meer vragen op dan dat het antwoorden geeft", zegt vice-di- recteur Oleg Storjevoy van de Russische luchtvaartautoriteit Rosaviatsia tegen Russische me dia. Het conceptrapport is strikt vertrouwelijk. Rusland heeft net als enkele andere betrokken landen begin juni het conceptrapport van de Onderzoeksraad gekregen. Dat is een gebruikelijke gang van zaken volgens de regels van luchtvaart- onderzoek. De landen krijgen twee maanden de tijd te reage ren. Storjevoy zegt dat zijn bureau zowel technische gegevens als 'Het rapport roept meer vragen op dan dat het antwoorden geeft' conclusies in het rapport in twij fel trekt. „We hopen dat onze vra gen en commentaar terechtko men in het uiteindelijke rapport en dat er antwoorden komen op de vragen die wij hebben." Hij wilde niet zeggen welke vragen dat zijn. Rusland is sinds de ramp op 17 juli 2014 al kritisch op het on derzoek naar de toedracht en wijst stelselmatig elke mogelijke betrokkenheid van Rusland bij de ramp af. Recent stelden Russi sche ingenieurs dat MH17 door een BUK-raket is neergehaald, zo als ook veel Westerse landen ver moeden, maar dat dit niet een Russische raket geweest kan zijn. door Deborah Jongejan Directeur Harrie van de Louw en buurtbewoner Alex Bergman in Theater De Vaillant na de rellen in de Schilderswijk, foto Daniella van Bergen door Nico Heemelaar door Jeroen de Vreede Oleg Storjevoy vice-directeur luchtvaartautoriteit Rosaviatsia

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4