t Politie blaast blokkade Utrecht decor voor zakendoen tijdens Tourstart af tussen Nederland en Frankrijk ÏT NIEUWS 3 TOUR DE FRANCE Si Eindelijk beginnen de Utrechters te beseffen dat morgen 's werelds grootste wielerwedstrijd in hun stad begint. Aftellen voor Grand Départ in Utrecht, internationaal wielrencircus bijeen life a afeg r#; a bh W r-~ mf \A Duizenden toeschou wers in het uitpuilen de Park Lepelenburg, voor het grote po dium waar de deelne mers aan de 102de Tour de France gisteravond werden gepresenteerd. Met bootjes kwamen ze aan, per fiets vertrokken de cou reurs weer. Over de Maliebaan en Ma liesingel, ook al volgepakt. Zeker vijf, zes rijen dik. Sommige toeschouwers zochten en vonden verkoeling in het water van de singel. Noodzakelijk? Nee, niet eens. Alles lijkt nu mee te zitten in Utrecht, dus ook dat een verfrissen de bries de lome zomerhitte gisteren voor de ploegpresentatie de stad uit joeg. Eerlijk is eerlijk, voor de meeste buitenlandse renners is zo'n voorstel ling een verplicht nummer in de da gen voor de start van een grote wie lerronde, traditioneel toch al niet de meest spannende in het leven van een coureur. Ze willen nu maar één ding: vertrekken. De presentatie was vooral voor het Utrechtse publiek. Vaak gehoord de afgelopen week, al dan niet met Utrechtse tongval: „De Tourstart? Dat is iets voor wereldsteden. Niet voor dit dorp." Nu is spanning, maar ook de trots overal voelbaar, tastbaar, onvermijdelijk in de hele stad. De Ca- limero ('zij zijn groot en ik is klein') in de Utrechtse inborst heeft er al leen maar meer scherven in de eier- dop bij gekregen, nu de Tourkaravaan toch echt bezit heeft genomen van de stad. Zo zei klassementstroef Bauke Mollema het gisteravond: „Ik kan me goed voorstellen dat al die mensen hier zijn gekomen met de gedachte van: nu wil ik die wielrenners wel eens zien ook." Voorzichtige, offi ciële schatting: zo'n 12.000 bezoekers kwamen hem en de 197 andere ren ners bewonderen. Maykel Tak, bezoeker, Utrechter én wielerliefhebber: „Het enthousias me is bijna on-Utrechts." Joanne Wel tevreden, ook door het spektakel naar het park gelokt, werd er bijna emotio neel van. „Ik heb kippenvel. Dat had ik van te voren niet gedacht." Schitterend is de gigantische ver bazing van de inwoners van de stad dat iedereen en alles zomaar in het wild te zien is. Of het nu de trainen de Nederlandse hoop op de gele trui Tom Dumoulin is, de felrode directie auto van Tourvoorman Christian Prudhomme, de forse verzameling te levisiewagens met satellieten op hun daken die bij de Jaarbeurs geparkeerd staat, de wegwijzers van de Tourorga nisatie, de Franse gendarmes of de Nederlandse Tourwinnaars Jan Jans sen en Joop Zoetemelk die gebroeder lijk een muurschildering onthullen; alles wordt door de Utrechters nage- 'Ik heb kippenvel. Dat had ik niet gedacht' wezen, uitvoerig besproken op socia le media, bij de supermarktop de dampende terrassen en met mobiel tjes en echte fototoestellen vastge legd voor later. Of: hoe een stad zich aan een sportevenement kan verga pen. Minstens zo prachtig: de be- en verwondering van de volgers van het evenement over de stad Utrecht. Glo betrotters in de meeste gevallen, maar dat fietsers zich als mieren over de Oudegracht en het Vredenburg be wegen, blijven ze fascinerend vin den. Net als de werfkelders, de zicht baarheid van het wereldberoemde ko nijn Nijntje overal in de stad en het feit dat het dus wel allemachtig heet kan zijn in Nederland. In Zeeland, waar de tweede etap pe zondag eindigt op Neeltje Jans, bleef het gisteren aanmerkelijk koe ler en springt ook de Tourthermome ter niet van hoge waardes. Wel in het Groene Hart, Rotterdam en omge ving (Capelle aan den IJssel onthaalt de Franse ronde met de slogan Je m'appelle Capelle), maar daarna is het wel gedaan met de geelzucht op het Nederlandse traject van de rit. ROTTERDAM. De Tour de France krijgt in Rotterdam vrije door gang. Politiebonden bliezen gis teren op het laatste moment hun actie af om de reclamekaravaan voorafgaande aan de Tour te blokkeren op de Erasmusbrug. Gistermorgen, vlak voor de rechtszaak die de Rotterdamse burgemeester Ahmed Aboutaleb en minister Ard van der Steur (Justitie) hadden aangespannen, sloot Aboutaleb een akkoord. Er zijn wel acties tijdens Le Grand Passage in Rotterdam. De reclamekaravaan krijgt daar ge zelschap van agenten op de fiets. Aan de Erasmusbrug komt een- banner met de tekst 'politiewerk verdient beter'. Daarnaast zullen tientallen politievoertuigen de si renes laten loeien op de Kop van Zuid en de Erasmusbrug. Aboutaleb: „De burgemeester van Utrecht, Tourdirecteur Chris tian Prudhomme en ik zijn erg blij met deze uitkomst en de flexibiliteit van de bonden om aan tafel te gaan." Andersom roe men ook de bonden het optre den van de Rotterdamse burge meester. „Ik bedank hem zeer hartelijk, want het leek een im passe te worden", zegt Gerrit van de Kamp van politiebond ACP. „Door zijn constructieve in breng hebben we een compro mis kunnen bereiken." UTRECHT. Naast de start van de Ronde van Frankrijk is Utrecht de komende dagen, niet toevallig, het decor van de opening van het Frans-Nederlands Economisch Jaar. Minister Henk Kamp (Econo mische Zaken) en zijn Franse ambtsgenoot Emmanuel Macron luiden vandaag het jaar in dat als doel heeft de onderlinge samen werking en handel te bevorderen. Een dag later is de start van het wielerevenement. Aan de vooravond van het Grand Départ komen de vertegen woordigers van bijna honderd Franse en Nederland bedrijven bijeen om onder meer te praten over sporttechnologie, wind energie en andere onderwerpen. Onder meer vertegenwoordi gers van Peugeot, Areva, Unile ver, Rabobank, Decathlon en Shell zullen van gedachten wisse len. Bijna honderd Franse en Nederlandse bedrijven openen samen met ministers het Economisch Jaar Ook krijgen de Nederlandse Tour de France-winnaars Joop Zoetemelk en Jan Janssen de hoogste Franse onderscheiding, la Légion d'honneur, opgespeld door de Franse meervoudig tour winnaar Bernard Hinault. Frankrijk staat in de top drie van belangrijkste landen voor ex port vanuit ons land. Volgens het ministerie van Economische Za ken exporteren Nederlandse on dernemers jaarlijks voor 35,4 mil jard euro aan producten en dien sten naar Frankrijk. Andersom exporteren Franse bedrijven jaarlijks goederen en diensten ter waarde van 18,4 mil jard euro naar ons land. VRIJDAG 3 JULI 2015 door Jeroen Schmale - 1 L A i i Deze fietsers hebben geen idee wie er in hun wiel hangt: Alberto Con- tador (tweede van links) die gisteren met zijn ploegmaten een trainingsrondje reed in Utrecht, foto Stefano Rellandini/Reuters Joanne Weltevreden inwoonster Utrecht door Marjolein Kooyman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3