Eneco is de goedkoopste van grote energiebedrijven, Delta goede tweede Boeren wachten lijdzaam af tot de regen zich aandient ZEELAND 5 De komende dagen stijgt het kwik verder. Tijd voor een persoonlijk hitteplan. Jans een vrij hoge concentratie wordt ver wacht. Smog door ozon ontstaat bij grote hoe veelheden verontreinigde stoffen in de lucht en irriteert ogen, neus en keel. De ac tuele situatie verandert snel, kijk daarvoor op: http://www.lml.rivm.nl/verwachting/- ozon.php Ziekenhuizen delen water uit, halen dekens van de bedden en vervangen die door la kens. Omdat het op bijvoorbeeld operatieka mers extra koel moet zijn, gaat de koeling op kantoren en poliklinieken van het Admi raal De Ruyter Ziekenhuis een tandje om laag. Er hebben zich bij de ziekenhuizen nog niet veel mensen gemeld die door de hitte bevangen zijn. ZorgSaam in Terneu- zen heeft er een aantal opgevangen. Lijdzaam afwachten Dat is wat de boeren doen in onder meer Noord-Beveland, waar geen zoet water is om de gewassen mee te besproeien. Na regen komt zonneschijn, en andersom ook. Al moeten we er soms wel lang op wachten. Hittestress Vakbond FNV en de arbeidsin spectie hebben op hun websites checklists om na te gaan of de situatie op het werk wel verantwoord is. Zoek op www.Jnv.nl naar hittestresscalculator of op www.inspec- tiezw.nl naar 'hittestress'. Hot dog Honden lopen bij extreme warmte meer gevaar dan andere dieren, doordat ze hun lichaamswarmte alleen kwijt kunnen met hijgen. Vooral kortsnuitige rassen krij gen al snel ademhalingsproblemen. Neem ze liever niet mee in de auto. Als dat toch moet: er zijn speciale koelhalsbanden en koelmatjes te krijgen. Koelen met natte doe ken werkt ook goed. Hou het bij uitlaten heel rustig (vooral niet over heet asfalt la ten lopen). Elektronica Oververhitting van laptops, smartphones, tabiets en andere elektronica verkort de levensduur aanzienlijk. De led-technologie waarop ze werken, produ ceert zelf ook warmte; komt daar omge- vingswarmte bij, dan zullen ze er wellicht niet direct mee stoppen, maar er ontstaat wel schade, onder meer aan de accu. Leg oververhitte apparaten niet in de koelkast of onder een koelelement; bij versneld koe len ontstaat condensatie. Koelen met föhn of ventilator is wel goed; die droogt gelijk. Kwallen plagen en prikken al de hele week veel Zeeuwse strandgangers. De oosten wind en de temperatuur van het zeewater zorgen ervoor dat dicht langs de kustlijn veel kwallen opduiken. Kijk of er veel kwal len zijn en wat te doen bij een kwallenbeet op: www.kwallenradar.nl. Smog komt vandaag voor in het gebied van Kruiningen tot Rilland. De rest van Zee land heeft er nog geen last van. Dat wordt morgen wel anders, is de verwachting, want dan krijgen Schouwen-Duiveland, Tholen en Noord-Beveland te maken met matige smog. Opmerkelijk is dat op Neeltje Energiebedrijven wijzigen doorgaans twee keer per jaar hun variabele tarieven: per t januari en t juli. Delta, marktleider in Zee land, is steevast de eerste die de nieuwe prijzen bekendmaakt. Dat gebeurde dit jaar al in mei. Delta kondigde een verlaging van het va riabele gastarief aan. Een gemid delde klant houdt daarmee 24 eu ro per jaar in de knip. Delta hand haaft zijn elektriciteitsprijs. Hoewel Essent (-4,8 procent), Nuon (-1,2) en Eneco (-1) hun elek triciteitsprijzen verlagen, is Delta van de vier de goedkoopste. Daar betaalt de klant bij een gemiddeld gebruik van 3500 kilowattuur in clusief btw, energie- en duur zaamheidsbelasting per jaar 767,90 euro. Eneco komt op 777,70 euro per jaar, bij Essent en Nuon is de klant respectievelijk 778,75 en 791,35 euro kwijt. De verlaging van het variabele tarief voor gas brengt Delta niet meer aan kop van dit kwartet. Ene co is het voordeligst met 1081,41 euro per jaar. Delta volgt met 1118,34 euro per jaar, gevolgd door Nuon (1128,60) en Essent (1152,18). Met gas en elektriciteit samen is de energieconsument 20 euro goedkoper uit bij Eneco dan bij Delta. Essent en Nuon zijn ruim 60 euro duurder dan Delta. Let wel: het gaat om variabele tarie ven. Bij vaste tarieven voor één of drie jaar houdt de klant meer in de knip. De daling van de energie prijzen wordt veroorzaakt door overproductie op de oliemarkt. De gasprijs is gekoppeld aan de olieprijs en als die zakt, daalt de gasprijs mee. Elektriciteit is goed koper geworden door import van buitenlandse stroomoverschotten. 27 juni t/m 4 Juli 2015 Vandaag HALVE FINALES 10u.-22u. Heren en Dames Rolstoeltennis 04 juni FINALES lOu. - 22u. Heren en Dames $15.000 Rolstoeltennis $3.000 Boek je GRATIS entreeticket via www. DriekleurChallengerZeeland. nl VRIJDAG 3 JULI 2015 Erica bij het veld met wortels die ze verbouwt in Kamperland. Door de droogte zijn er weinig planten opgekomen, foto mechteld jansen door Jeffrey Kutterink en Ondine van der Vleuten Pas op voor kwallen, foto Pieter van der Laan door Frank Balkenende MIDDELBURG. Grote energieleve ranciers als Eneco, Nuon en Es- sent hebben per 1 juli hun leve- ringsprijs voor elektriciteit ver laagd. Delta doet dat niet, maar zegt nog steeds goedkoper te zijn dan de genoemde concurrenten. val

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 37