'The Dutch' zijn waterkampioen Scalda laat schoolkosten ook gespreid betalen wateryou 4 ZEELAND f, Twitter Lucky Fonz III @LuckyFonzIII Vlissingen <3 Onderstroom <3 Video Online Top-5 Lezerstour Bring in the Dutch!, rie pen de Amerikanen wan hopig toen orkaan Katri- na - bijna tien jaar gele den - New Orleans en omgeving had geteisterd. Dezelfde kreet gaat zondag over de wereld. Rijks waterstaat grijpt de komst van de Tour naar Zeeland aan om Neder land als internationaal expert in watermanagement neer te zetten. Dat gebeurt met enorme gele doe ken aan het Topshuis op Neeltje Jans, ter hoogte van de finishlijn, en slogans bij andere Deltawer ken op de route. Leo Adriaanse, adviseur water beheer bij Rijkswaterstaat, is dé Zeeuwse belichaming van 'Bring in the Dutch'. Hij is net terug uit de Verenigde Staten, om de Ame rikanen bij te staan op het gebied van waterbeheer. Hij is opgeto gen over de campagne rondom de Tour. „Nederland is vaak te be scheiden, terwijl we echt veel kennis en ervaring hebben. Als anderen dat roepen, mag je dat zelf ook uitdragen." Adriaanse reisde de afgelopen jaren tweemaal naar de Verenig de Staten, onder meer naar aanlei ding van Katrina. Vorige week maakte hij opnieuw de oversteek in het kader van de 'Dutch Dia logues', waarin Nederland en Amerika kennis uitwisselen op het gebied van waterbeheer. Die zijn begonnen in New Orleans, maar inmiddels ook gehouden in New York, Saint Louis, Tampa Bay en Los Angeles. Zeespiegel Ditmaal ging de reis naar Nor folk, een havenstad in Virginia. „Het is een laaggelegen gebied", zegt Adriaanse. „Vooral doordat de bodem daalt, stijgt de zeespie gel er vrij snel. Het risico van overstromingen neemt daardoor toe, terwijl door afstromend re genwater wegen al regelmatig blank staan. Je hebt er onder meer de haven en een marineba sis. Wil het economisch goed blij ven functioneren, dan moeten ze echt wat gaan doen." Tijdens excursies hebben ze de situatie ter plekke bekeken en ver volgens zijn de belangrijkste pro blemen geanalyseerd en aanzet ten geformuleerd voor oplossin gen. Het zijn geen pasklare ant woorden. De Nederlandse delega tie probeerde vooral een manier van denken over te brengen. „Het is belangrijk zaken te combine ren en alles met elkaar in ver band te brengen. Je moet niet al leen maar naar de veiligheid kij ken, maar ook proberen het ge bied mooier en leefbaarder te ma ken. Het gaat erom dat je uitein delijk waarde aan de omgeving toevoegt. Daar worden mensen blij van." Dat betekent dat niet alleen in genieurs erbij betrokken dienen te zijn, maar ook bijvoorbeeld ste denbouwkundigen en landschaps architecten. „De kracht van Ne derland is dat we met alle par tijen integrale plannen maken. In Amerika kiest men vaak voor een- 'Het gaat erom dat je waarde toevoegt aan de omgeving. Daar worden mensen blij van' zijdige aanpak, waardoor je bij voorbeeld veel asfalt en parkeer terreinen ziet, terwijl een park om regenwater te bergen bij hoge zeewaterstanden voor de leefbaar heid alleen maar welkom zou zijn." Tijdig plannen maken 'The Dutch' schrijven de Ameri kanen niets voor, maar adviseren alleen maar tijdig plannen te ma ken en daarbij alle partijen te be trekken. „Collaborate or you're doomed - werk samen of ga ten onder - zoals Dale Morris van de Nederlandse ambassade zei." Zo wel de uitwerking als de uitvoe ring is aan de Amerikanen zelf, hoewel het mooi zou zijn als daar ook Nederlandse partijen bij wor den betrokken. Ook elders in de wereld, zoals in Bangladesh, wordt de Neder landse waterexpertise ingezet. „Maar het is niet alleen maar ken nis brengen, maar ook halen", zegt Adriaanse. „Je leert ook weer van anderen. Van zo'n reis kom je heel geïnspireerd terug. En het is mooi als je kunt helpen gebieden veiliger, beter en mooier te ma ken. Dat is heel dankbaar werk." Daarom biedt de school ook af betalingsregelingen aan. „En we streven naar een daling van de verplichte kosten. Maar ja, wat no dig is, is nodig. Denk aan die ge reedschapskist voor de timmer man", zegt De Bruijn. Op de web site van Scalda staan de kosten voor de opleidingen. Nieuw is ko mend studiejaar de Scalda Studie Shop, zegt zij. „In deze online ser vice staat wat je nodig hebt, waar je dat kunt bestellen en hoe je ge spreid kunt betalen." Stichting Leergeld waarschuw de deze week voor de hoge schoolkosten voor studenten van 'De studiekosten lopen elk jaar op. Wie een koksopleiding wil doen, is honderden euro's kwijt' 16 en 17 jaar die van het vmbo naar het mbo doorstromen. Zij zijn leerplichting, maar krijgen geen studiefinanciering en ook geen ov-kaart. De Walcherse afde ling heeft nu al van 73 gezinnen een verzoek gekregen voor finan ciële bijstand en verwacht nog meer aanvragen. Ook Stichting Leergeld Zeeuws-Vlaanderen stelt dat het aantal aanvragen en de uitgekeer de bedragen voor tegemoetko ming in kosten van beroepsoplei dingen op mbo en vmbo de laat ste jaren stijgen. „We hebben over het afgelopen schooljaar 7328 euro uitgekeerd", zegt coördi nator Liet Erpelinck. „De studie kosten lopen elk jaar op. Wie een koksopleiding wil doen, is al gauw honderden euro's kwijt aan een tenue en keukengereed schap." Volgens Erpelinck komt het steeds vaker voor dat ouders de rekening niet op tijd kunnen voldoen, waardoor de kinderen lesmaterialen missen en bepaalde lessen niet in mogen. 'In deze online service staat wat je nodig hebt, waar je dat kunt bestellen en hoe je gespreid kunt betalen' Festival Onderstroom is van daag begonnen in Vlissingen. Tot en met zondag is daar on der meer singer-songwriter Luc ky Fonz III elke dag te zien. Die er, afgaande op deze korte maar krachtige tweet, zin in heeft. Andere optredens die ook nog op het programma staan: Miss Montreal en Di-Rect. Wie er niet bij was, weet niet hoe het voelt. Maar de Delta Ex perience, de nieuwe attractie van Deltapark Neeltje Jans, komt wel dicht bij het gevoel van de watersnoodramp van 1953. Gistermiddag vond de presentatie plaats aan de me dia. „Door de Delta Experience te ervaren, weet je ook waarom de Deltawerken zijn gebouwd", zei directeur Bert van de Hoef. Koos van de Velde en Betsy van Dijke, overlevenden van de Ramp, waren onder de indruk. Kijk op www.pzc.nl/video 1. Strijd om strand Vlissingen verhardt 2. Honden in gemeente Terneu- zen bijten bomen dood 3. Slachtoffer (88) dodelijk on geval Kuitaart werd vermoede lijk onwel 4. Minder treinen tussen Ber gen op Zoom en Roosendaal vanwege 'weersomstandighe den' 5. Advies voorTourfinish: kom op tijd en vertrek laat Wie krijgt na afloop van de Tour de France de gele trui om gehangen? En wie eindigen er in de groene- en bolletjestrui? Doe mee aan de Lezerstour en voorspel jouw Touruitslag! In schrijven kan nog tot vandaag 18.00 uur. Kijk op www.pzc.nl of G @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie door Rolf Bosboom Leo Adriaanse Rijkswaterstaat Leo Adriaanse: „Je moet niet alleen naar de veiligheid kijken, maar ook proberen een gebied mooier en leefbaarder te maken. foto Dirk-Jan Gjeltema door Maurits Sep en Sheila van Doorsselaer MIDDELBURG. Scalda onderkent dat de mbo-opleidingen voor som mige studenten te duur worden omdat zij nog geen studiebeurs krijgen en alle kosten zelf moeten betalen. „Het probleem bestaat al jaren en het neemt toe", zegt Karin de Bruijn van Scalda. Liet Erpelinck, coördinator Karin de Bruijn, Scalda

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 36