Honden in Terneuzen bijten bomen dood Niemand wil de Ramp ervaren PZC COLOFON Warm Delta Experience Neeltje jans 2 ZEELAND Nieuwe attractie Deltapark is een indrukwekkende animatie over Ramp van 1953 en de Deltawerken. COMMENTAAR Een toeristische attractie over de Watersnoodramp, kan dat? Sinds het ontstaan van het plan om bezoekers van het Deltapark de verschrikkingen van '53 te laten 'bele ven', zijn er grote twijfels. Is dat wel kies? Wordt zo'n animatie niet snel goedkoop? Terechte vragen. Wie in Zeeland iets met de Ramp wil doen, moet oppassen. Of het nu een monu ment is, een musical of een film, het luistert allemaal heel nauw. Want er zijn altijd mensen die je er pijn mee doet. Er is altijd wel iemand die de symboliek niet goed vindt. Gisteren werd de Delta Experience Neeltje Jans gepresenteerd aan overlevenden van de watersnood. Hun reactie bewijst dat het is gelukt om de diepe el lende op een moderne maar res pectvolle manier te laten zien. Zo'n presentatie heet tegenwoor dig een 'experience'. Die term is niet best. Hij doet te veel aan een pretpark denken. Natuurlijk wil niemand de Ramp echt ervaren. Desondanks is de Delta Experien ce een goede eigentijdse manier om informatie over te brengen. Daar horen sterke prikkels bij. Het hoeft niet altijd met de subtiele zachtjes golvende namen die in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk zijn te zien. Ook deze nieuwe attractie zal helpen de herinnering aan de Ramp levend te houden. Het is dus een aanwinst. De reactie van de overlevenden bewijst dat het is gelukt om de Ramp respectvol te tonen T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Alles is relatief, ook als het om iets al ledaags als het weer gaat. Waar bij wijze van spreken 25 graden vorige maand nog ver weg leek, stijgt het kwik deze dagen moeiteloos tot tegen de veertig graden. Ook woensdag was het abnormaal heet, voor Neder landse begrippen. Gisteren was het een stuk aangenamer, maar wat vijf tien graden verschil (nog altijd een zo merse waarde) kan betekenen, bleek toen die Kloetingse groep 8-leerling 's middags thuiskwam. „Ik had het koud", klaagde ze. „Koud?" Vroeg haar vader vol ongeloof. Ja, ik had alleen een hempje aan hoor!" Dode ongeval is 88-jarige De persoon die woensdag om het leven kwam bij een eenzijdig ongeval op de Hulsterweg in Kuitaart is een 88-jarige man uit Kloos- terzande. De man werd vermoedelijk onwel en botste tegen boom, waarna de auto in brand vloog. Omstanders probeerden het vuur te blussen, maar dat lukte niet. Hulpdiensten konden het slachtoffer niet meer red den. Getuigen van het onge luk kregen slachtofferhulp aangeboden. EZ2 casht voor fietstrolley Het door Innogo onder steunde bedrijf EZ2 heeft via de crowdfundingsite Symbid 55.000 euro opge haald om de EZ2-G0 te gaan produceren. Dat is een bagagetrolley en persoon lijk vervoermiddel in één: uitgeklapt een tweewieler, waar je je staand op voort beweegt met de snelheid van een fiets; ingeklapt een bagagetrolley voor je koffer of tas. Doel is de EZ2-GO bij Orionis te assembleren. Duitsers vinden Boekanier beste Strandpaviljoen De Boeka nier bij Nieuwvliet is door Duitse gasten gekozen tot beste paviljoen van Neder land. Dat gebeurde bij een verkiezing van het Neder lands Bureau voor Toeris me en Congressen. Een vakjury en het publiek verkozen Breskens aan Zee tot beste Zeeuwse strandpa viljoen. Veel bladluizen in pootgoed Landbouwcoöperatie CZAV meldt een recordaan tal bladluizen in gewassen, met name in pootgoed. Het gaat om groene perzik-blad- luizen met een hoge virus- druk. Volgens de CZAV is het gedaalde gebruik van zaadontsmettingsmiddelen in combinatie met zachte winters de hoofdoorzaak. Interior et was zóóó koud, die nacht in '53. Dat kun nen ze niet laten voelen." Betsy van Dijke was gisteren een van de overleven den van de watersnood, die de presentatie van de nieuwste at tractie van Deltapark Neeltje bij woonden. „Het is best goed gedaan. Ik heb geen dingen gezien die niet kloppen. Ja, het roept veel emo tie bij me op", zegt de 69-jarige inwoonster van Nieuwerkerk. „Maar ze hebben het goed gedo seerd en ik heb me natuurlijk ook voorbereid op vandaag." De Delta Experience laat zien, horen en voelen wat er in de nacht van 30 januari op 1 februa ri in Zuidwest-Nederland gebeur de en waarom de Deltawerken zijn uitgevoerd. Bij de bekendma king van het plan voor de attrac tie ontstond commotie onder na bestaanden en overlevenden. „Je mag van de Ramp geen attractie maken", luidde de kritiek. Van Dijke kan zich dat voorstellen, maar begrijpen doet ze het niet. „Ik verloor een 22-jarige oom. Vijftien procent van de bevol king van Nieuwerkerk is omgeko men. Maar ik kan daar goed over praten. Ik leef er al zestig jaar mee. Ik was wel even bang dat ze het in de Experience zwaar zouden aanzetten. Daar hou ik niet van. Maar, zoals ik al zei, ze hebben het goed gedoseerd." Dirk Bertels van Studio Lou ter, die de animatie maakte, be vestigt dat. „We laten geen ang stig loeiende koeien horen. Er ko men ook geen dode dieren langs- drijven. Dingen die in '53 wel zijn gebeurd. Film- en fotomate riaal van de rampnacht is er niet. Alles is van de ochtend of de da gen daarna." „Er komt echt wel iets over je heen", vertelt Koos van de Velde. „De storm loeit. Een kind roept om haar moeder. Het beangstigt. Het is goed in beeld gezet." Een paar puntjes van kritiek heeft de 72-jarige Zierikzeeënaar ook: „Je ziet het kindje over de dijk fietsen. Tja, dat lijkt me niet realistisch. Dat was er allang afge stormd. En ik vind ook de intro ductie in de voorzaal nogal lang duren. Maar er wordt niks over dreven. Die omgewaaide boom. Het stuk gevel dat uit het huis spoelt. Het was gewoon zo. Je krijgt zoveel indrukken dat je ei genlijk twee of drie keer moet gaan kijken." Vier Brabantse parkbezoek sters mochten tijdens de perspre sentatie ook naar binnen. Bep Leijenberg: „Ook bij ons in Ter- heijden stond een meter water. Ik was drie jaar. Mijn vader heeft me met een bootje uit huis ge haald." De Brabantse vindt de Delta Experience 'eng, angstig, indrukwekkend, maar ook waar heidsgetrouw'. De attractie kostte een mil joen euro en gaat maandag open. Het was zóóó koud, dat kunnen ze niet laten voelen. Ik heb niks gezien dat niet klopt TERNEUZEN. In verschillende ker nen van de gemeente Terneuzen bijten honden de schors van bo men af. De bomen zijn daarna ten dode opgeschreven. De gemeente roept hondenbe zitters op hun viervoeter in toom te houden, zodat de bo men gespaard blijven. Een ge meentelijk woordvoerder: „Op steeds meer plaatsen gaan er bo men dood doordat ze zijn gebe ten door honden. Een hond moet natuurlijk kunnen spelen, daar is ook genoeg ruimte voor in onze gemeente, maar bijten in bomen is dodelijk." De gemeente heeft de totale schade nog niet in beeld. Maar er zijn wel al beschadigde bomen gesignaleerd in Zaamslag (tien tot vijftien) en Axel (zeven). De komende weken wordt ook in de overige kernen het bomenbe- stand geïnspecteerd. Twee jaar geleden werd soortgelijke schade geconstateerd in Sas van Gent. De gemeentelijke handhavers (BOA's) hebben opdracht gekre gen extra te controleren op hon den die een boom te lijf gaan. Het aanbrengen van schade aan gemeentelijke eigendommen is strafbaar, dus de baasjes riskeren een boete. Een plas tegen een boom is nog wél toegestaan. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeline Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl KUITAART VLISSINGEN NIEUWVLIET WEMELDINGE 1995 W00NTREND ZEELAND Woontrend Zeeland Angstig, door Ton van den Nouweland H Betsy van Dijke, overlevende door Wout Bareman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 34