Beeldend kunstenaar Willem Popelier analyseerde tienduizenden selfies CULTUUR SHOW 29 Kim van Kooten schrijft boek Prince alleen nog op Tidal In The do-it- yourselfie guide staan tientallen tips voor het maken van het perfecte zelfportret met je smartphone. Show Entertainment Het eerste boek van Kim van Kooten, Lie veling, verschijnt op 9 november. Het is geschreven in samenwerking met Pauli ne Barendregt en vertelt over de veelbe wogen jeugd van deze vrouw. Van Koo ten schreef eerder scenario's voor de hit films Alles is liefde en Alles is familie. 'Op het podium ben ik altijd een lolbroek' Poplegende Prince heeft zijn muziek teruggetrokken van al le streamingdiensten, behalve Tidal. Prince staat erom be kend niet weg te zijn van digi tale platformen. In 2010 protes teerde hij al tegen iTunes. Me at the Mona Lisa!!!!!!!!', twitter- w de P. Diddy in het voorjaar van 2010. Het bericht ging vergezeld van een selfie waarop de rapper, staand voor de Mona Lisa, stoer in de camera van zijn mobieltje keek. Hij was niet de enige: duizen den mensen, gewone stervelingen én wereldvermaarde sterren, maakten de afgelopen jaren in het Louvre een zelf portret voor Leonardo da Vinci's be roemdste schilderij. Het inspireerde fotograaf en beel dend kunstenaar Willem Popelier tot Tip 51 in The do-it-yourselfie guide: po seer voor de Mona Lisa. Op de foto er naast staat en kijkt Popelier precies als P. Diddy. De ultieme selfiegids om je beste ik vast te leggen, luidt de ondertitel van het handzame boekje. Er staan 66 re gels en tips in, verdeeld in verschillen de categorieën. Ernaast staan evenzo veel zelfportretten, waarmee Popelier (Eindhoven, 1982), steevast gekleed in dezelfde outfit, die regels even simpel als treffend illustreert. 'De foto moet er spontaan uitzien', luidt Regel 3. 'Maak een selfie als je een beroemd ie mand ontmoet', luidt Tip 52. En 35: 'Als je Kim Kardashian niet bent, neem dan nooit een foto van je kont ('belfie')'. De toon mag dan licht zijn, er ging uitvoerig onderzoek aan het gidsje vooraf. Popelier, die studeerde aan de Koninklijke Academie van Beeldende Kunsten in Den Haag en St. Joost in Breda, analyseerde tienduizenden selfies, duizenden tips en talrijke on derzoeken en artikelen over selfies. „Toen ik in 2009 selfies begon te verzamelen, wist ik niet eens dat ze zo heetten. Ik deed onderzoek naar de manier waarop mensen op profielfoto's staan; hoe ze zichzelf en elkaar in beeld brengen op internet en sociale media." Het woord schijnt al in 2002 te zijn bedacht, in Australië, maar selfies bestaan al veel lan ger, aldus Popelier. „Selfies be stonden ook al in de tijd van de analoge fotografie. En in de jaren tachtig heeft een Japans bedrijf al een selfiestick op de markt gebracht. Als je vroeger op vakantie was, vroeg je of iemand met jouw toestel een foto van je wilde maken. Tegenwoordig ge bruik je de camera aan de voorkant van je telefoon en doe je het zelf." De mate waarin we dat doen en de mate waarin selfies worden gedeeld, zijn natuurlijk wel anders dan vroeger. „2013 was het jaar van de selfie: het ge- 'Ik vind het narcistisch om commentaar te leveren op een narcistische selfie' bruik van het woord groeide 17.000 procent. Het was niet alleen het woord van het jaar in Nederland, maar ook in België, Engeland en nog een stuk of tien landen." De selfie is een blijvertje, meent Popelier. Steeds meer mensen zullen op zoek gaan naar de mooiste versie van zichzelf. Een handleiding met do's en don'ts lag dan ook voor de hand. Die sloot bovendien naadloos aan bij zijn eerdere werk. Zo schoot hij onder meer een se rie zelfportretten in verschillende modeposes, geïnspireerd op de eer ste jaargang van Vogue. Ook liet hij door 39 fotostudio's evenzo veel pasfoto's van zichzelf ma ken aan de hand van de 39 crite ria waaraan pasfoto's sinds 2007 moeten voldoen, waarbij hij door een bepaalde blik of houding de regels probeerde te omzeilen. Verder exposeerde Po pelier foto's die mensen van zichzelf hadden gemaakt op openbare webcams, waaronder 91 foto's en twee filmpjes die twee pubermeisjes in een klein uurtje bij elkaar geposeerd had den. Hij is verbaasd, maar wil er geen oordeel over hebben. Selfies keurt hij ook niet af, ook de excessieve kant niet. „Natuurlijk heeft het iets narcis tisch, maar ik vind het net zo narcis tisch om commentaar te leveren op een narcistische selfie. Iedereen maakt selfies. Ik ook, niets mense lijks is mij vreemd. Maar niet zo veel, dat is waarschijn lijk een vorm van be roepsdeformatie. Zelfs op mijn bruiloft K vond ik het niet no- dig dat er een trouwreportage A werd gemaakt. Achteraf ben ik overigens heel blij dat dat wel is gebeurd." VRIJDAG 3 JULI 2015 Cultuur Hans Vandenburg zanger Op zoek naar de mooiste versie van j ezelf door Jan Pieter Ekker 1 1 aSsSSi Willem Popelier: Y The do-it- your- selfie guide. BIS Pub lishers, 9,95 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29