Vee eerder op dag naar slachthuis wegens grote hitte Inspecteurs veetransporten gaan veel vroeger op pad ECONOMIE 25 ING reorganiseert en sluit groot kantoor in Arnhem Werkloosheid Spanje omlaag Aantal zzp'ers blijft groeien Golf van fusies en overnames verkoopt ook meer ventilatoren, koelkas ten en vriezers, laat een woordvoerder we ten. Winkels als Bol.com en Action kunnen de zwembadjes, luchtbedden en water pistolen amper aanslepen. „Van die arti kelen verkopen we nu wel twintig keer zoveel als normaal in deze pe riode", zegt een woordvoerster van Action. „Ook barbecues, houtskool en zonnebrandcrème verkopen als een trein. Op basis van de weersvoor spellingen hadden we dat wel zien aankomen, dus hebben we meer in gekocht." ROTTERDAM. Om (slacht)dieren te be schermen tegen hitte, gaan ze vroeger op transport. Het betekent ook dat de inspec teurs van de Nederlandse Voedsel en Wa renautoriteit (NVWA) nu vanaf 4 uur 's ochtends op pad is om dieren te keuren voor ze naar een slachthuis in het buiten land gaan, in plaats van vanaf 7 uur. Veetransportbedrijven hadden om zo'n tropenrooster gevraagd. Onlangs pleitten de Dierenbescherming en de Par tij voor de Dieren voor een verbod op die rentransporten tijdens een hittegolf. Ven tilatie of airconditioning is in veewagens nog altijd niet verplicht. Vijfhonderd varkens zijn gisteren slachtoffer geworden van de hitte. De truck waarin zij naar hun laatste bestem ming werden vervoerd, strandde met pech in de brandende zon op een par keerplaats bij het Duitse Gelsenkirchen. De brandweer moest eraan te pas komen om de dieren te verkoelen. Toen die arri veerde, zaten de varkens al uren zonder water en stonden ze onrustig te dringen bij de ventilatieroosters. Brandweermen sen spoten 7.000 liter water over de die ren, tot ze genoeg waren afgekoeld om verder te worden vervoerd. Dinsdag nog kreeg een varkenstrans porteur een boete opgelegd omdat hij zijn veewagen bijna een uur in de volle zon op een parkeerplaats had laten staan. De truck had wel een ventilatiesyteem, maar dat stond uit. Volgens de NVWA hadden de dieren het erg benauwd; één varken was al bezweken aan de hitte. Inspecteurs letten tijdens de hittegolf extra op het welzijn van dieren, zegt een woordvoerder van de NVWA. „Niet al leen bij reguliere controles van transpor ten, maar ook als we onderweg zijn of voor een reguliere controle boerderijen bezoeken." Zo troffen ze gisteren in een wei een puffend schaap aan dat nog niet geschoren was. In een koeienstal ston den dieren zonder drinkwater. In stallen overlijden als gevolg van de hitte meer dieren dan normaal, merkt ka daververwerker Rendac. Vooral kippen hebben het bij deze hoge temperaturen moeilijk. Voerleveranciers adviseren pluimveehouders de dieren extra water en vitamine C te geven. Om meer ruim te in de stallen te geven, gaan kippen waar mogelijk eerder naar de slacht. Worden kadavers normaal alleen van maandag tot en met vrijdag opgehaald, nu gaan ook morgen alle 65 wagens van Rendac de weg op. Dat is ook vanwege de hygiëne, laat een woordvoerder we ten. „Onder deze tropische omstandighe den mag het materiaal niet te lang blij ven liggen." Het aantal fusies en overnames zal de komende jaren een nog grotere vlucht nemen. Dat voorspelt advoca tenkantoor Baker McKenzie. Ook het aantal beursgangen zal de ko mende jaren flink groeien. De totale waarde aan fusies en overnames stijgt hier volgens de onderzoekers met 110 procent tot 2020. Nederland staat goed aangeschreven vanwege de hoge kredietwaardigheid, het goe de internationale handelsklimaat en de effectiviteit en betrouwbaarheid van de overheid. De onderzoekers zijn minder te spreken over de gerin ge beschikbaarheid van geld, de grootte van de Amsterdamse aande- lenbeurs en de complexe wet- en re gelgeving. ING gaat zijn kantoor aan de Vel- perweg in Arnhem eind volgend jaar sluiten. Dat raakt ongeveer 650 medewerkers. De werkzaam heden worden verplaatst naar an dere locaties. Dat heeft een woord voerder van de bank gisteren be vestigd. Het betreft vooral callcen- ter-activiteiten en IT-werkzaamhe- den. Het grootste deel van het werk wordt verhuisd naar Leeuwarden. Verder gaat er werk over naar Amsterdam en Rotter dam. Ontslagen zijn volgens de woordvoerder nu nog niet aan de orde. Maar als er 'enkele' banen worden geschrapt, dan is dit on derdeel van de vorig jaar novem ber aangekondigde reorganisatie, waarbij circa 1700 banen verdwij nen. Vakbond CNV reageert ge schokt. „Dit is een ramp voor de lokale werkgelegenheid. Een call- centermedewerker met een partti me baan gaat zeker niet naar Leeuwarden", aldus CNV-bestuur- der Ike Wiersinga. ING wil zijn klantenservice en IT-werk naar ei gen zeggen efficiënter organise ren. Zo gaan de callcenteractivitei- ten naar Groningen en Leeuwar den. Medewerkers waarvan het werk verplaatst wordt, hebben de mogelijkheid hun werk te volgen. Als ze dat niet willen of kunnen, zal ING ze actief begeleiden bij het vinden van ander werk bin nen of buiten ING. Het aantal werklozen in Spanje is in juni verder gedaald. Dat maakte het Spaanse ministerie van Arbeid giste ren bekend. Het ministerie telde vo rige maand 4,1 miljoen werklozen in Spanje. Dat waren er bijna 330.000 minder dan een jaar eerder, waarmee het aantal werklozen met ruim 7 procent afnam ten opzichte van juni 2014. De daling was vooral sterk bij mannen, waar het aantal werklozen met ruim 11 procent zak te. De werkloosheid onder vrouwen nam met bijna 4 procent af. On danks de daling kampt Spanje nog altijd met hoge werkloosheid, die volgens Europees statistiekbureau Eurostat in mei uitkwam op 22,5 pro cent van de beroepsbevolking. Het aantal nieuwe zzp'ers groeit maar door. Vooral de opkomst van groene energie zorgt voor nieuw on dernemerschap, zo blijkt uit cijfers van de Kamer van Koophandel. In de afgelopen 6 maanden zijn 98.744 bedrijven gestart, een toename van 0,6 procent op jaarbasis. In bijna twee derde van de gevallen ging het om zzp'ers. Daarmee lag het aantal startende zzp'ers 2,4 procent hoger dan in dezelfde periode een jaar eer der. Tegelijkertijd steeg ook het aan tal zzp'ers dat er de brui aan gaf of failliet ging, met 3 procent naar 33.361. In totaal zijn het afgelopen halfjaar 59.067 bedrijven gestopt, 2,1 procent meer dan een jaar eerder, al dus de Kamer van Koophandel. VRIJDAG 3 JULI 2015 zomerhit Vergeet de rosé. De zomerdrank voor de zomer van 2015 is zonder enige twijfel gin-tonic. Volgens Bas Manniën van drankengroothandel Van Dorst in Roosendaal wordt dit jaar 60 procent meer gin met tonic verkocht dan in de afgelopen zomers. door Annemieke van Dongen Varkens gaan tijdens de hitte vroeger op transport. ARNHEM MADRID DEN HAAG AMSTERDAM

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 25