Duivels dilemma voor Van Basten Hockeysters feesten uitbundig, op verzoek Tweevoudig kampioen is geen schim van zichzelf SPORT 21 Voor de vierde keer op rij verslaat een speler van buiten de top honderd Rafael Nadal op Wimbledon. Het ontbreekt aan passie bij kansloze Haase Als hij toehapt, moet hij daar wel abrupt het leven voor opgeven dat hij nu leeft. Dat van assistent bij een goede club in de eredivisie. Een club die hem enorm heeft ge holpen in zijn slechte tijd een jaar geleden. Toen Van Basten door de stress bevangen afscheid nam van het hoofdtrainerschap en hij van AZ alle ruimte kreeg om in de luwte zichzelf te hervinden als as sistent-coach. En dat zorgt best voor een dilemma in zijn hoofd. Zoals verwacht kreeg AZ gister morgen een telefoontje van de KNVB. De bond liet officieel we ten dat het Van Basten terug wil halen in de staf van het dolende Nederlands elftal. Dat de directie van AZ niet meteen 'nee' zei, kan erop duiden dat zij bereid is te pra ten over een afkoopsom voor een dure assistent met nog maar één jaar contract. Van Basten zelf bevestigde het KNVB-belletje na de ochtendtrai ning. Hij maakte meteen duidelijk dat hij Oranje en AZ in elk geval niet zal gaan combineren. „Een dubbelrol is zeker geen optie voor mij. Klopt, ik ken het voorbeeld van Phillip Cocu die het een tijdje combineerde, assistent zijn bij PSV en bij Oranje. Maar dat kan hooguit als je derde assistent bent. Niet in een rol van tweede man waar het nu over gaat." Ook voor AZ en voor Danny Blind is een dubbelfunctie geen optie. Blind had Van Basten eigen lijk in zijn hoofd voor na het EK 2016. Maar door het vervroegde vertrek van Guus Hiddink heeft hij zijn oud-ploeggenoot nu al ge polst voor zijn staf. „We zullen zien wat het gaat worden", aldus Van Basten. LONDEN. Jarenlang reisde Dustin Brown met een oude Volkswagen camper en een paar rackets als een tennishippie door Europa. Op klei ne toernooitjes sprokkelde hij pun ten en dollars, maar een echte doorbraak leek er nooit te komen. Op de wereldranglijst schommelt Brown al jaren tussen de plekken tachtig en tweehonderd. Ook dit jaar won hij niet meer dan vijf onbeduidende potjes tot aan Wimbledon. Via het kwalifica tietoernooi wist hij zich te plaat sen. Gisteravond vierde hij op 30-jarige leeftijd de grootste triomf uit zijn carrière. Tweevou dig kampioen Rafael Nadal werd met 7-5,3-6, 6-4, 6-4 van het Cen tre Court geblazen. „Dit is de mooiste dag van mijn leven. Tot nu toe dan." Brown is een artiest. Alleen al vanwege zijn uiterlijk. Zijn lange rastahaar komt bijna tot zijn ach terwerk en weegt ongetwijfeld ki lo's. Op zijn zij prijkt een enorme tatoeage van zijn vader en in zijn tong en oren is het nodige zilver werk verwerkt. Maar Brown is ook met racket en bal een tove naar. Vorig jaar won hij al eens van Nadal op het gras van Halle. Die zege, en het feit dat hij toch niets te verliezen had, gaven hem vertrouwen. Ook al heeft hij officieel even geen coach en was het zijn debuut op Centre Court, Brown kwam de baan op met een plan. Dat behels de het consequent spelen van ser vevolley en het ontregelen van Na dal in de returngames. Brown kwam na 99 van zijn 114 opslagen naar het net, 71 keer met succes. Als Nadal serveerde werd die be stookt met de meest verrassende en knappe ballen. Brown bleek een soort 'badmintonpols' te heb ben waarmee hij ogenschijnlijk achteloos de ene na de andere bal langs Nadal sloeg als hij die weer eens naar het net had gelokt met een dropshot. Hij straalde boven dien spelvreugde uit, ook als zijn trucs een keer niet lukte. Nadal zat er aardig doorheen. 'Mijn enige doel was hem uit zijn comfort zone halen. Maar dit had ik nooit verwacht' In 2012 en 2013 verloor hij ook vroeg op Wimbledon, maar dat was toe te wijzen aan knieklach ten. „Maar net als vorig jaar heb ik nu totaal nergens last van. Ik kwam gewoon niet in mijn ritme, sloeg geen drie goede ballen ach ter elkaar. Dat is zijn verdienste, maar ik miste zelf ook te veel ge makkelijke ballen." Nadal bewoog ook slecht. Voor de vierde keer op rij werd hij op Wimbledon vroeg uitgeschakeld door een speler van buiten de top honderd. De vraag doemde op of hij op gras ooit nog zo goed wordt als in de periode waarin hij vijf fi nales speelde. „Dat weet ik niet." Daarna probeerde hij zich te herpakken: „Ik ben een goede ver liezer, ik ga nog harder werken om het te proberen. Maar dit is niet het einde van de wereld. Als het niet lukt, heb ik toch twee van die trofeeën thuis staan." LONDEN. Robin Haase droomde van een megastunt, maar speel de gisteren in de tweede ronde op Wimbledon zwak en trof in Andy Murray een tegenstander in bloedvorm: 1-61-6 4-6. Haase moest erkennen dat hij te slecht speelde om het zijn te genstander lastig te maken. Hij had, achteraf, meer passie in de strijd willen gooien. „De laat ste maanden heb ik veel gewon nen op het mentale vlak. Ik ben rustiger op de baan, meer solide. Maar dit was juist zo'n wedstrijd waarbij je soms wel emoties moet tonen. Dat deed ik pas in de derde set, te laat." Het was een opmerkelijk tafereel op het kunstgras in Brasschaat. Na dat Ginella Zerbo binnen twintig minuten al de 3-0 maakte, volgde een - voor hockeywedstrijden - ongekend feestje op het veld. Ge knield, op een rijtje, gebruikten de Oranje-meiden hun hockey sticks als peddel. Alsof ze in een bootje zaten. Na de 4-1 van Lide wij Weiten herhaalde het schouw spel zich, met de Bossche aanval- ster als kapitein op de rug van Naomi van As. Ze hadden erop ge traind, onthulde uitblinkster Wei ten later. „We hebben verschillen- de varianten." Misschien zouden ze het morgen in de finale tegen Zuid-Korea nog eens laten zien. Zo ver gaat het niet komen. Ma- rijne maakte meteen korte metten met het nieuwe fenomeen dat na een verzoek van de wereldhockey- bond FIH was bedacht. Wat is het geval? Op internationale toer nooien is een nieuwe regel inge steld. Bij elke strafcorner en na ie dere goal moeten de spelers veer tig seconden wachten voordat het spel wordt hervat. Dat betekent nogal wat voor de Oranje-ploeg, die dit toernooi met 38 doelpun ten (in zes duels) vóór al veel mi nuten stil stond door de noviteit. Respectloos De FIH heeft de teams verzocht om die lange periode na een tref fer wat op te leuken. En dus had de ploeg bedacht om dan ook hele maal los te gaan. „Dit was eenma lig", verzekerde bondscoach Sjoerd Marijne, die tijdens de trai ning ongetwijfeld meerdere va rianten voorbij zag komen. „Het kan als respectloos worden opge vat. En dat wil ik niet hebben. Of we nu tegen Italië spelen of tegen Frankrijk, we benaderen elk team met respect." Het leidde ook af van de belang rijke zaken, besefte de Rosmale naar, die zich kan opmaken voor zijn eerste finale op een groot toer nooi. „Het moet na afloop over ons hockey gaan, vind ik." Over het spel van zijn ploeg kon Marijne niet anders dan tevre den zijn. Oranje ondervond einde lijk eens weerstand. Meer dan in alle vijf duels hiervoor tijdens de ze halve finale van de World Hock ey League. Maar ook de eerste se rieuze concurrent, de nummer twee van de mondiale ranglijst en het WK vorig jaar, werd in België zonder pardon overklast. VRIJDAG 3 JULI 2015 door Maarten Wijffels ALKMAAR. Marco van Basten kan per direct terugkeren in een trai- nersrol bij Oranje. De assistent- coach van AZ is benaderd om de rechterhand van de nieuwe bonds coach Danny Blind te worden. Het spreekt hem aan, maar het aanbod zorgt ook voor een dilemma. Baltovenaar Brown blaast Nadal van de baan door Rik Spekenbrink De Duitse Bob Marley-look-a-like Dustin Brown (I) ontvangt de felicitaties van Rafael Nadal, die zich in de twee de ronde van Wimbledon liet declasseren, foto EPA Dustin Brown door Anneke Liebrand BRASSCHAAT. Voetballers wiegen hun armen om een goal te vieren. Of ze dansen samen uitgelaten bij een cornervlag. En hockeysters? Die doen alsof ze met z'n allen in een bootje varen. De Nederlandse ploeg, gisteren in de halve finale van de Hockey World League te gen Australië weer oppermachtig (5-1), liet zich gisteren verleiden tot een bijzonder juichritueel. De hockey sters vieren op een bijzondere wijze het der de doelpunt te gen Australië, foto Koen Suyk/ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 21