verdienen extra aandacht 19 Froome haalt motivatie uit valpartijen Wie wordt zondag 26 juli op de Champs-Élysées in Parijs gehuldigd als winnaar van de 102e Tour de France? De vier grote favorieten op een rijtje. Van de favorieten voor de eindze ge in de Tour de France lukte het alleen Vincenzo Nibali (30 jaar, Astana) en Alberto Contador de drie grote ronden te winnen. Het zegt veel over de kwaliteiten en winnaarsmentaliteit van de Itali aan. Nibali won weinig dit jaar, net als in 2014, maar deed in het man-tegen-man-gevecht met Chris Froome in Critérium du Dauphiné wel écht mee. Van de vier grote kanshebbers kan Nibali zich het beste aanpas sen aan de omstandigheden, zoals slecht weer of kasseistroken. Nog een voordeel: Astana blinkt uit in de ploegentijdrit. In de Dauphiné verloren Froome en zijn Sky-team een halve minuut. Waarom Nibali niet wint? Om dat hij bergop Froome, Contador of Nairo Quintana zo nu en dan zal moeten laten gaan. Dan nog dit: zijn team Astana mag na vijf dopinggevallen vorig jaar de schijn tegen hebben, Nibali zelf is nooit in opspraak geweest. Nibali mag dan ook de drie grote ronden hebben gewonnen, het leidt geen twijfel dat Contador (32, Tinkoff-Saxo) met afstand de beste ronderenner van zijn genera tie is. Drie keer de Vuelta, twee Tour-zeges en twee keer de beste in de Giro. Maar de Spanjaard wil zijn naam in kapitalen in de wie- Iergeschiedenisboeken en gaat dit jaar daarom voor de dubbel: winst in de Giro én Tour. „Als ik nog één grote ronde win zonder de dubbel, zal dat aan mijn carrière niet veel veranderen. De dubbel wel. Het zal iets zijn dat mensen zich blijven herinneren." Contador kan tijdrijden, klim men als de beste en is mentaal misschien wel de sterkste van alle maal. Denk aan de Tour-zege van 2009 toen hij moest afrekenen met de torn van Lance Armstrong, nota bene een teamgenoot. Het enige nadeel is misschien dat Contador niet beschikt over de sterkste ploeg, zo bleek ook in de Giro. En de grote vraag is of drie weken koersen in Italië geen te grote wissel trekt op de condi tie van de Spanjaard. Volgens zijn Nederlandse ploegleider Steven de Jongh is daar geen sprake van. „Alberto is uitgerust en fit. Hij gaat voor de winst." 'Ik droom van het geel zoals veel vrouwen dromen van een dag in een bruidsjurk' Naar het schijnt, zint Froome (30, Team Sky) op revanche. Revanche voor dat uiterst klungelige Tour optreden van vorig jaar. Je kon de tv niet aanzetten tijdens de vijfde etappe of hij lag, al in de aanloop naar de natte Noord-Franse klin kers, op de grond. Als de komende Tour op de rollenbank gereden zou worden, zou het vast wel goedkomen met die revanche. Maar met opnieuw een rit over de verraderlijke kinderkopjes houden alle Froome-fans hun hart vast. Pas als de Britse Keniaan die ob stakels dinsdag heelhuids achter zich laat, mag hij serieus gaan den ken aan revanche. Want natuur lijk is hij outstanding in etappe koersen. Zo won hij drie weken te rug nog de Dauphiné. Maar na die crashes van vorig jaar rezen er twijfels. „Ik val niet vaker of min der vaak dan andere renners", zegt Froome er zelf over. „Wat af gelopen jaar is gebeurd, hoort bij het rijden van een grote ronde. Maar het heeft me wel gemoti veerd. Ik voel me hongerig." Niemand noemt hem topfavoriet, maar tegelijkertijd beseft iedereen dat Quintana (25, Movistar), in 2013 al tweede achter Froome, de ze Tour de France zomaar kan win nen. „De andere 'grote drie' heb ben een imponerender cv. Maar ik heb wel een gele droom", zegt de Colombiaan er zelf over. Een hele mooie droom zelfs. „Ik droom van het geel zoals veel vrouwen dro men van een dag in een bruids jurk. Ik zie mezelf daar ooit wel staan in het geel in Parijs." Voor zijn missie om de eerste Latijns-Amerikaanse winnaar van de Tour te worden heeft hij ook de tijd nog. Met heel veel klim men en weinig tijdrijden lijkt de ze editie echter op zijn lijf geschre ven te zijn. Klimmen, het is zijn tweede natuur. Een minpunt? Hij heeft minder ervaring dan zijn grote drie con currenten. Waar Froome, Nibali en Contador zich prepareerden op een saaie vulkaan op Tenerife, sliep Quintana tot twee weken voor de Tour-start in zijn eigen bed in Cómbita. Op 2.800 meter hoogte in het Andesgebergte, met moeder Eloisa altijd in de buurt met een vers schoteltje sancocho (bananensoep). Rug geen onzekere factor meer voor Mollema Bauke Mollema maakt zich geen zorgen meer over zijn rug. De na sleep van een val in de Ronde van het Basken land speelde hem par ten in het Criterérium du Dauphiné, waar hij pas op de laatste dag met de besten mee kon. „De laatste weken heb ik er geen last meer van. Je wordt wel een beetje nerveus als je zo slecht voor de dag komt in de Dauphiné, maar dat is geweest. Ik heb in de Sierra Nevada ge noeg pittige trainingen gedaan en op basis daar van weet ik genoeg." Westra blijft Astana trouw Lieuwe Westra blijft ook de komende jaren in dienst van Astana fietsen. De Friese Tour deelnemer bevestigde bij de ploegenpresenta- tie in Utrecht dat hij bijna akkoord is met de Kazachstaanse ploeg over een contractverlen ging van twee jaar. In zijn eerste jaar hielp hij Vincenzo Nibali mee op weg naar de Tour-zege. sche Tour-start? En wie juist niet? Bauke Mollema wel, denkt hij. Nabij het Spaanse Grenada, waar hij tot begin deze week trainde, flirtte de temperatuur da gelijks met de 40 graden. „Je hebt toch even nodig om daar aan te wennen, dus dat ik daar zat is wel in mijn voordeel", denkt de kopman van Trek. Dumoulin, die in Zwitserland een koelere aanloop kende, laat zich echter niet afschrikken door een overenthousiaste koperen ploert. „Mijn lichaam moet na tuurlijk ook altijd wel even wen nen. Maar het is in Nederland nu al een paar dagen zo warm. Voor de aanloop is dat wel fijn." „Heus, die hitte gaat voor niet voor ons het grote probleem zijn", denkt Laurens ten Dam, al tijd in zijn element onder tropi sche omstandigheden. „Zelf vind ik het eigenlijk wel lekker, zo. Er wordt natuurlijk ook goed voor ons gezorgd, hè. Voor en na de rit duiken we de bus in waar eten en koel drinken op ons staat te wachten. Ik weet zeker dat de Ik weet zeker dat de mensen langs de kant meer last van de hitte gaan hebben dan wij' mensen langs de kant er meer last van gaan hebben. Als die maar zorgen dat ze genoeg drin ken en verkoeling zoeken." Hetzelfde devies kreeg Lange- veld, die volgens de ploegleiding morgen gewoon aan de start ver schijnt. Naast de airco en de wa terkraan heeft hij namelijk ook kamergenoot Dylan van Baarle. „Ik zal Sebas af en toe even aai en", aldus de Tour-debutant. Ook Wilco Kelderman kan wat extra zorg gebruiken. Een on schuldig trainingsrondje eindig de gisteren met een smak tegen het asfalt. De renners van Lot to-Jumbo waren nog amper ver trokken toen hun kopman onder uit ging. Kelderman hield lichte schaafwonden over aan zijn val. VRIJDAG 3 JULI 2015 door Daan Hakkenberg en Arjan Schouten VINCENZO NIBALI ALBERTO CONTADOR Nairo Quintana CHRIS FROOME NAIRO QUINTANA Laurens ten Dam UTRECHT. Het was weer eens wat anders, vond Bauke Mollema (m) nadat de kopman van Trek gisteravond met een bootje langs de Maliesingel naar het podium in het Utrechtse Lepelenburgpark was gevaren voor de ploegenpre- sentatie van de Tour. „De sfeer is goed. Ik voel me hier thuis." foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19