Langeveld en Kelderman Hype Contador gaat dit jaar voor de dubbel 18 COLUMN Thijs Zonneveld Als je een jaar geleden aan tien willekeurige voorbijgangers had ge vraagd wie Tom Du- moulin was, dan had den er negen hun schouders opge haald. Dumoulin? Was dat niet de linksback van Paris Saint-Ger main? Of de Franse minister van Stinkkaas en Stakingen? Nu, vlak voor eerste etappe van de Tour, is Dumoulin de hoop van de natie. Hij is overal. Mijn buurmeisjes hebben een poster van hem boven hun bed, een krant zonder een interview met Dumoulin erin is geen krant, in ie der tv-programma duikt zijn Cap tain America-kinnebak op en in de reclameblokken tussendoor probeert hij ons shampoo met es presso te verkopen. (Dat acteren van hem is, nou ja, ehm, laten we zeggen: hij kan zo lekker fietsen, hè?) Het is niet de vraag óf hij morgen het geel pakt, het is de vraag met hoeveel voorsprong hij wint. Het wordt een zegetocht. Een natio naal orgasme van 13,8 kilometer. We dansen straks met z'n allen de polonaise van Utrecht naar Neeltje Jans, achter Onze Tom, de geletruidrager aan. Kan het nog misgaan? Nee, natuurlijk niet. Het kan onmogelijk misgaan! Je moet wel héél dom zijn om te denken dat hij niet wint. Zal ik eens wat zeggen? Ik denk dat hij niet wint. Dat zeg ik niet om de pret te druk ken, of om de azijnpisser uit te hangen; dat zeg ik omdat het niet reëel is om te verwachten dat de proloog wordt gewonnen door een renner van 24 die nog nooit een tijdrit in een grote ronde heeft gewonnen. Het aantal keren dat Dumoulin Tony Martin heeft verslagen in een vlakke tijdrit is precies nul. Tuurlijk, tuurlijk, hij kan winnen. Net als Der Tony, Fabian Cancella- ra, Rohan Dennis, Adriano Malori, Geraint Thomas, Lars Boom, Mi- chal Kwiatkowski en Alex Dow- sett - om er maar een paar te noe men. Op Bradley Wiggins na staan de beste tijdrijders van de wereld aan de start - dat betekent dat alles moet kloppen als je wilt winnen. Eén verkeerde bocht, één keer verkeerd schakelen en het kan om zeep zijn. En als dat gebeurt bij Dumoulin, dan ontstaat de vreemde situatie dat dezelfde mensen die Dumou lin vorig jaar nog niet eens ken den teleurgesteld zullen zijn om dat hij niet de openingstijdrit van 's werelds grootste wielerkoers wint. Die arme jongen wordt nu al zo paranoia van alle aandacht dat hij vóór de proloog in Utrecht achter een scherm warm rijdt om dat hij bang is dat toeschouwers pinda's naar hem gooien. We dansen met z'n allen de polonaise van Utrecht naar Neeltje Jans, achter Onze Tom, de geletruidrager aan Nederlanders zijn sportliefheb bers, maar vooral succesliefheb bers. Geef ons één sprankje hoop op succes en voor we het weten staan we in oranje overalls en met bossen wortels op onze hoof den te hossen. Tot het misgaat natuurlijk, want dan willen we niets met onze sporters te maken hebben. Kijk naar een willekeurig EK of WK voetbal: het is olé-olé- olé-we-worden-kampioen, tot het moment dat het Nederlands elftal wordt uitgeschakeld - dan hebben 'ze' er weer niks van ge bakken. Dumoulin is een wereldtopper in de tijdrit (en wellicht zelfs een toekomstige klassementsrenner), maar we zijn er voor de zoveelste keer in geslaagd een Nederlandse sporter te hypen voordat hij moet presteren. Die extra druk op zijn schouders kan alleen maar tegen hem werken. Want er zijn weinig dingen zo moeilijk als een wedstrijd win nen die je alleen maar kunt verlie zen. Cancellara legt druk in Utrecht bij Dumoulin Fabian Cancellara won vijf keer de openingsrit van de Tour de France. Vijf keer deed de Zwit serse tijdritspecialist dat buiten Frankrijk. In Utrecht wacht morgen misschien wel zijn laat ste kans om nog eens het geel te veroveren. „Altijd op niet-Franse wegen, dus wie weet? Ik heb het lastig gehad voor en tijdens de Ron de van Zwitserland, maar voel me nu goed. Bij Tom Dumoulin ligt de grootste druk hier in eigen land. En hij heeft in Zwitserland laten zien in vorm te zijn." Nog voor de eerste koerskilometer gere den is, raakte de eerste Nederlandse Tour deelnemer al bevangen door het extreme weer. Sebastian Lange veld bleef gisteren op zijn kamer, toen de rest van zijn ploeg Can- nondale-Garmin zich presenteer de aan de wereldpers. De intense hitte was hem even teveel gewor den en dus bleef hij in zijn koele onderkomen in het Maarsbergse Amrath Hotel met de airco op standje eskimo. Met temperaturen ver boven de 30 graden, neemt het Tour-pe loton massaal maatregelen voor morgen. Bij Giant-Alpecin gaan ze voor de tijdrit allemaal aan de slushpuppies om de 'kerntempera- tuur' van het lijf laag te houden. En net als bij Lotto-Jumbo zoekt ook de ploeg van Tom Dumoulin haar heil in koelvesten en water sproeiende ventilatoren die de renners enigszins koel moeten houden tijdens het inrijden. Shirtje van 83 gram Cannondale-Garmin heeft zelfs de kleding op het extreme weer aangepast. Fabrikant Castelli fa briceerde een vederlicht shirtje (83 gram), oorspronkelijk be doeld voor de warmste bergetap pes. „Maar die gaan we mooi de komende dagen alvast gebrui ken", aldus een woordvoerder. Wie heeft er baat bij een tropi- Sport Tom Dumoulin krijgt alle aandacht in Utrecht, foto Bas Czerwinski/ANP Twitter: @thijszonneveld door Arjan Schouten Wilco Kelderman (r) aan het be gin van de trainingsrit die eindigde met een val. foto Bas Czerwinski/ANP ALBERTO CONTADOR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18