Stichting moet geld storten in Aidsfönds Lachen mag, kluiven niet Boek: Mensenhandel heeft te weinig prioriteit bij rechtbank Twee jaar cel voor loverboy die 16-jarig meisje dwong tot seks met tachtig mannen in hotel. NIEUWS 15 TWEEDE KAMER VIERT RECES MET BARBECUE MAASTRICHT. 'Een regelrechte aan fluiting', noemt journalist en schrijfster Maria Genova (42) de straf voor Armin A., die een 16-ja- rig meisje in een Valkenburgs ho tel dwong tot betaalde seks met tachtig mannen. Hij kreeg giste ren twee jaar cel voor mensenhan del, terwijl het Openbaar Ministe rie drie jaar had geëist. „Deze straffen schrikken pooiers niet af', zegt Genova, die al jaren onderzoek doet naar men senhandel en seksuele uitbuiting in Nederland. Morgen verschijnt haar boek Gedwongen liefde. Hebben loverboys en pooiers vrij spel? „Dat kun je wel zeggen. De maximumstraf voor mensen handel is twaalf jaar. Maar in de praktijk komen de opgelegde straffen niet eens in de buurt. Een mensenhandelaar in Neder land krijgt gemiddeld 2,2 jaar cel. Vorig jaar zakte het gemiddelde zelfs naar 1,8 jaar. Voor mijn boek heb ik met verschillende slachtof fers gesproken die besloten geen aangifte te doen nadat ze hadden gehoord hoe laag de straffen zijn. Dat kan niet de bedoeling zijn." Kaartenhuis Waarom pakken de straffen zo laag uit? „Mensenhandelzaken hebben geen prioriteit bij de rechtbanken. Slachtoffers moeten zo'n twee jaar wachten op de be handeling van hun zaak. In de tussentijd worden ze vaak be dreigd door hun pooiers. Onder die enorme druk besluiten vrou wen hun getuigenis in te trekken. De zaak kan vervolgens als een kaartenhuis in elkaar storten. De pooiers gaan vrolijk door en ze maken nieuwe slachtoffers. Het 'Slachtoffers moeten vaak twee jaar wachten. Onder druk trekken ze dan hun getuigenis in' is een vicieuze cirkel." Wat moet er veranderen? „Nu is er geen en kele organisatie die mensenhan delaren na hun vrijlating in de ga ten houdt, terwijl iedereen weet dat 99 procent het 'oude vak' ge woon weer oppakt. De politie mag ze niet stelselmatig observe ren, de gemeente maakt het niet uit waar ze hun huur van betalen en de reclassering wordt vrijwel nooit ingeschakeld. Zo blijft het dweilen met de kraan open. De enorme kosten van deze falende aanpak zijn voor de belastingbeta ler. Veel slachtoffers krijgen psy chische problemen en soms kun nen de vrouwen de rest van hun leven niet meer werken." Leed gaat door De politie baalt ook? „Bij veroor deelde pedofielen is het stan daard dat ze na het uitzitten van hun straf in de gaten worden ge houden. Maar mensenhandelaren mogen hun gang gaan. Ik heb met verschillende agenten gespro ken die de pooiers die ze met veel moeite achter de tralies hebben weten te krijgen, direct na hun vrijlating opnieuw aan het werk zien. Ondertussen gaat het leed door: buitenproportioneel ge weld, gedwongen abortussen, cor rupte raamverhuurders en klan ten die hun ogen sluiten voor alle ellende. Door de lage straffen en de kleine pakkans is Nederland een spil in de internationale vrou wenhandel. Het is hier een pooierparadijs." ALKMAAR. De Stichting Respijt- zorg Alkmaar moet een gift van 500 euro doen aan het Aidsfönds omdat ze een vrijwilliger afwees vanwege diens seropositiviteit, vindt het Openbaar Ministerie (OM). De maatregel is gekoppeld aan de voorwaardelijke boete van 500 euro voor discriminatie die het OM ook tegen de stichting eist. Het OM vindt dat de man zelf recht heeft op bijna 900 euro schadevergoeding. „U heeft deze man weggezet als eng, minder waardig en gevaarlijk. Dat straalt uit op alle mensen met een hiv-in- fectie", aldus de officier van justi tie tegen twee bestuurders van de stichting, die tijdelijk zorg over neemt van mantelzorgers. Zij vond dat 'discriminatie hard moet worden aangepakt, zeker in tijden van minder maatschappelijke tole rantie'. Begin 2012 seponeerde het OM deze zaak nog. Maar het veran derde van standpunt. Dat gebeur de nadat de man zijn gelijk had ge haald bij de toenmalige Commis sie Gelijke Behandeling. Boven dien bepaalde het gerechtshof in een klachtprocedure dat de kwes tie toch aan de rechter moest wor den voorgelegd. De advocaat van de stichting zei dat de hiv-patiënt nooit is afgewezen. „Hij werd al leen niet meteen aangenomen, want de stichting had nog geen beleid op dit punt." De uitspraak is op 16 juli. VRIJDAG 3 JULI 2015 Op de traditionele barbecue om het begin van het zomerreces van de Tweede Kamer te vieren, pas sen politici wel op om al kluivend 'betrapt' te wor den door het legertje aanwezige fotografen. De strategie van PvdA-leider Diederik Samsom: „Ge woon geen saté nemen." Op de barbecue verschij nen ook ministers en andere genodigden. Voor WD-minister Stef Blok geldt de barbecue als 'een van de hoogtepunten van het parlementaire jaar'. De ministerraad gaat nog een weekje door terwijl de Tweede Kamer vakantie heeft. Ook FNV-voor- zitter Ton Heerts was gisteren van de partij, op de ze foto tweede van links. Helemaal links: Anne Mulder (WD), naast Heerts Lea Bouwmeester (Pv- da) en Martijn van Dam (Pvda). foto Bart Maat/ANP een pooiers' 'Nederland is paradijs voor door Peter Winterman Maria Genova onderzoeker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 15