Moeten de Grieken het akkoord steunen? 12 NIEUWS GRIEKENLAND De 'vader-zoon'-relatie tussen Tsipras en Juncker lijkt onherstelbare schade te hebben opgelopen en door het referendum wordt het er niet vriendschappelijker op. Julius Ceaser riep het ooit tegen zijn zoon Brutus. Zal Jun cker het zondag tegen Tsipras roepen: 'Ook Gij Alexis? 'Oxi' (nee) of' nai' (ja); stemwijzer van machthebbers, De Griekse schul denkwestie hangt aan elkaar van de drama's, niet in het minst voor de Griekse bevol king. Maar zondag komt er nog één bij. Dan staat Jean-Claude Jun cker (60) lijnrecht tegenover zijn politieke adoptiezoon Alexis Tsipras (40). Juncker vs Tsipras. Na maan den samen optrekken nu met ge trokken messen tegenover elkaar. De één negentien jaar premier schap op de teller, de ander vijf maanden. De één de met voor sprong meest ervaren politicus van Europa, prominent lid van een conservatieve partij maar zelf meer een middenvelder met een groot sociaal hart, de ander de ab solute nieuwkomer en radicaal linksbuiten. De ongewone strijd tussen de Commissievoorzitter die zich heeft opgeworpen als informeel aanvoerder van het ja-kamp en de premier als leider van het nee-kamp, zegt veel over het tem po waarin Tsipras buiten en ook wel in Griekenland zijn politieke krediet heeft verspeeld. Juncker was, en is misschien nog steeds, Tsipras' beste vriend in Brussel, en in elk geval de enige die hem vijf maanden lang in bescherming nam. Maar de vriendschap heeft ferme deuken opgelopen. „Hij is een politieke amateur, we moeten hem wat tijd gunnen", pleitte Juncker begin februari in de EVP-fractie. Juncker stak zijn nek ver uit voor zijn jonge vriend en bleef dat doen, ook toen Athe ne ging grossieren in beledigin gen en verdachtmakingen. Hij hield hardliners als Wolfgang Schauble op afstand, smokkelde flink wat sociale maatregelen in het Brusselse onderhandelingspak ket en onderhield met Tsipras zelf zeer nauw contact, regelmatig ook fysiek: arm om de schouder, zoe nen, tikje op de wang. Maandag was het allemaal over. Na twintig uur praten de dagen er voor moest Juncker via derden ho- Juncker voelde zich een beetje verraden ('persoonlijk genaaid', zegt een partijgenoot) ren dat er een referendum kwam, Tsipras had het niet nodig gevon den even te bellen, mailen of sms' en. Maar nog harder kwam aan dat Tsipras voor de tweede opeen volgende keer het Griekse volk en parlement bewust desinformeer de over de Brusselse compromis voorstellen. Juncker voelde zich 'een beetje verraden' ('persoonlijk genaaid', zegt een partijgenoot) en ging tot het randje van zijn be voegdheden door zich als Euro pees politicus voluit in een natio naal referendum in een soeverei ne lidstaat te gooien. „Vergeet niet: hij is de enige nog actieve po liticus die de geboorte van de euro heeft meegemaakt", vergoelijkt een medewerker. „De euro gaat hem boven alles, en die loopt nu risico omdat een regering in het nauw de eigen bevolking een rad voor ogen draait." Maar ook Tsipras is niet altijd de politieke pyromaan die hij woensdag was. „Alexis kan goed luisteren en kalm en hoffelijk dis cussiëren. Wel kan het in één keer afgelopen zijn als je bij hem een grens overgaat", zegt een intimus. Dat was blijkbaar woensdag het geval. Tsipras stuurde een verzoe nende brief naar Brussel en ging op enkele aanvullende voorwaar den na akkoord met het pakket waartegen hij campagne voert. Hij stak zijn nek ver uit. Maar de uitge stoken hand waarop hij had gere kend kwam niet, zelfs niet van zijn beste vriend. En dus moest hij terug naar zijn harde opstel ling, om niet de steun van zijn lin kervleugel te verliezen. Juncker, die zeifin 2005 een re ferendum over de Europese Grondwet won, heeft volgens zijn omgeving alle begrip voor de moeilijke positie van Tsipras, maar diens leugens over de feitelij ke inhoud van de Brusselse voor stellen pikt hij niet. En zo staan de vader en politieke adoptiezoon zondag in wat toch al één groot drama is niet naast, maar pal te genover elkaar. JA „Tegen de Griekse mensen, die ik liefheb, zeg ik: je moet geen zelfmoord plegen omdat je bang bent om te sterven. Je moet ja stemmen, welke vra gen er ook gesteld worden. De hele planeet zou een Grieks nee beschouwen als een nee te gen de eurozone en tegen Euro pa. Ik zal de Grieken nooit in de steek laten, nooit. En ik weet dat de Grieken de Europe se Unie niet in de steek zullen laten." JA „Meneer Tsipras heeft het land naar een absolute impasse ge leid. We moeten kiezen tussen een onaccaptebel aanbod en het verlaten van Europa. Als je in de euro wilt blijven, stem ja. Als je wilt dat de banken weer open gaan, stem ja. En het aller belangrijkste: als je in Europa wilt blijven, stem ja." „Als Griekenland ja zegt tegen het ultimatum van de trojka zou het definitief iedere preten tie van onafhankelijk opgeven. Dit pakket biedt de Grieken niets anders dan de maatrege len van de afgelopen vijfjaar. En die hebben de Griekse eco nomie doen instorten. Keer op keer stemden overheden in met harde bezuinigingen. Maar het lijkt erop dat Griekenland nu het point of no return be reikt heeft." „We vragen u het voorstel te weigeren met al de kracht van uw ziel, met de grootst mogelij ke meerderheid. Ze willen ons niet uit de euro hebben, de kos ten zijn immens. Als de Grie ken door willen gaan met be zuinigingen tot in de eeuwig heid, die het ons onmogelijk maken om ons hoofd op te rich ten, zullen we dat respecteren. Maar we zullen niet degenen zijn die het uitvoeren." GEEN MENING „Ik ga de Grieken geen advies uitbrengen. Daar moeten ze zelf over beslissen. Wat er ook uitkomt: het is een risico. Of ze zeggen ja, en er komen bezuini gen die niemand in Grieken land goed doen. Of ze zeggen nee, en dan worden ze uit de euro gezet. Dan komen ze in een dal, waar ze misschien ooit uit klimmen. Maar niemand weet wanneer." Grieks drama met dubbele door Frans Boogaard Jean-Claude Juncker, voorzitter Europese Commissie. Antonis Samaras oppositieleider Griekenland Paul Krugman nobelprijswinnar economie Alexis Tsipras premier Griekenland Paul de Grauwe econoom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 12