Vliejvalcaniies! I effeweg.nl Toestemmingsformulieren, stress en strubbelingen in samengestelde families NIEUWS 11 Is vakantie wel zo ontspannen als je net gescheiden bent? 'Spanningen te over in de camper.' 50.000 V- VRIJDAG 3 JULI 2015 Alisia (17): eerste drie weken bij ma ma in Nederland. Dan vliegt ze naar Patricia en Marco in Spanje voor een week. Vliegt dan weer terug naar ma ma in Nederland. Remco (16): eerste drie weken bij papa in Neder land, vliegt dan naar Patri cia en Marco in Spanje. Jeroen (17): eerste drie vakantieweken bij pa pa, vliegt dan naar Patricia en Marco in Spanje. Marco Jansen (46), vader van Jordy en Marijn (20): is zelfstandig en komt twee weken met zijn vriendinnetje naar Patricia en Marco naar Spanje. Jordy (15): eerste drie we ken bij mama in Neder land. Dan vliegt hij naar Patricia en Marco in Span je, voor drie weken. vermoeiend. Ze moeten ook lekker op hun kamer kunnen zitten en even niks hoeven doen." Scheidingsmediator Sissel Pemme- laar kent genoeg verhalen van ouders die hun kroost van de ene naar de an dere auto overhevelen langs de Fran se tolweg. „Of ze zijn net thuis en rij den volgende dag dezelfde route naar het zuiden. Het is beter als kinderen ook tijd hebben om in hun eigen om geving te ontspannen. Logeren bij oma en opa, spelen met vriendjes." Dus maximaal 2 weken weg per ouder, en als ze nog heel klein zijn één week. Ook fijner voor de ouders „Het is emotioneel zwaar om je klein tje zo lang te moeten missen." In goed overleg is het allemaal best te doen, weet Reijnen Rutten. „We wa ren er al vroeg achter dat je heldere af spraken moet maken." Pemmelaar: „In het ouderschapsplan dat nodig is voor een scheiding worden ook de va kanties al besproken." Lastiger is het als de ouders in een vechtscheiding belanden, zag de Ga vooral niet met z'n zevenen in een oude camper zitten.. ex-advocate vaak genoeg. En nu re cent in haar directe omgeving: een va der wil de moeder geen toestemming geven om met hun dochter naar het buitenland te gaan. Zonder die papie ren kom je niet door de douane op Schiphol. „En dat is ontzettend sneu, vooral voor het kind." De bestem ming kan ook leiden tot wrevel. Pem melaar: „Dat moet je goed bespreken. Veel co-ouders willen ook niet dat het kind de ene week op een flatje en de andere in een groot huis woont." Voor kinderen kan het ook een voor deel zijn dat ze twee keer op vakantie gaan, vindt Heije. „Ouders moeten dat het kind gunnen. En elkaar. Het heeft ook voordelen: je hebt eindelijk tijd voor jezelf, of om door te wer ken." En, zo zegt Pemmelaar: „Je hoeft eindelijk niet meer met je ex mee naar de camping, als je eigenlijk niet van kamperen hield." Wees wel voorzichtig met het meenemen van een nieuwe partner. Heije: „Temper je verwachtingen. Voorkom dat het gezellig móet zijn. Zolang er geen ar men en benen afvliegen: laat kinde ren het samen oplossen." Oh ja, en ga vooral niet met z'n zevenen in een oude camper zitten... Een oude camper, vijf kin deren (drie van haar, twee van hem) en de Franse zon. Patricia He ije (44) en haar nieuwe liefde dachten dat ze alle ingrediënten voor een fantastische zomervakantie hadden, maar omdat de kinderen elkaar nog niet goed ken den, vlogen die elkaar constant in de haren. „Je gaat toch voor je eigen kind staan en dat zorgt voor spannin gen, ook met je partner", herinnert Heije zich. De tweede keer pakten ze het an ders aan: ze gingen met twee auto's - iedere ouder met zijn eigen kids - en ieder had zijn privétentje. Deze zo mer zitten ze in Spanje en vliegen hun vijf kinderen in en uit. De crux: niet alles samen willen doen, advi seert Heijne inmiddels ook aan ande ren, als stiefoudercoach bij Stiefgoed. Op vakantie gaan is een stuk inge wikkelder als je gescheiden bent, weet Eric Reijnen Rutten (45) die zes kinderen heeft: twee van hem, twee van zijn partner en twee samen. „On ze exen hebben ook weer een relatie, dus zes volwassenen moeten reke ning met elkaar houden." Om de lo gistieke rompslomp te beperken - zo moeten zes mensen vrij weten te krij gen bij hun werkgever - hebben ze een vaste afspraak. Het ene jaar zijn de kinderen de eerste 3 weken bij de ene ouder en dan 3 weken bij de an der. Het jaar erop andersom. Reijnen Rutten: „En ze gaan maar één keer weg. Als ze van de ene va kantie in de andere rollen is dat te effeweg.nl NU VANAF vertrek.' BOEK NU! - S Jfé www.effeweg.nl/weg of bel 0529 - 46 96 67 Winterzonvakantie Fuengirola va 389 Winterzonvakantie Albufeira .va. €399 Noorse fjorden en Fagernes va 839 vraag oia,zê gratis, broc-hure aaw! Gelukkig op vakantie? door Francine Wildenborg meer dan tevreden vakantiegangers! 'SLrfi&Ü f -r Fouten voorbehouden. Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. Excl. reserveringskosten en Calamiteitenfonds. 8 daagse vliegreis - Verblijf in een 4* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Puerto Bands, Marbella, Excursies Mijas en Malaga S Inclusief 15 kg ruimbagage t.w.v. 30,- en 2 excursies! 8 daagse vliegreis - Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Faro, Olhao, Lissabon, Lagos, Sagres, Silves, Monchique Inclusief 15 kg ruimbagage t.w.v. 30,- en 2 excursies! 8 daagse vlieg- busreis - Verblijf in een 3* hotel o.b.v. halfpension Highlights: Jotunheimen, Treinreis Flam, Stronda- en Slidrefjord Reisbeoordeling 8,5! KORTING TOT WEL 40! i CC 3 X U O

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11