Middelburg herdenkt afschaffing slavernij Politie leert snel op te treden Gezinnen met lage inkomens kunnen hoge schoolkosten niet meer betalen Onzekerheid over voortbestaan Imares Stichting Leergeld voorziet problemen voor leerplichtige kinderen van 16 en 17 jaar zonder studiebeurs. MIDDELBURG. Voor een groeiende groep leerlingen van 16 en 17 jaar die van het vmbo naar het mbo gaan, wordt de studie onbetaal baar. Daarvoor waarschuwt Stich ting Leergeld. In Zeeland gaat het om enkele honderden kinderen, is de verwachting. Het probleem is dat deze leer lingen leerplichtig zijn, maar nog geen studiefinanciering en ov-kaart krijgen. Daardoor moe ten ze de kosten voor school en vervoer zelf betalen. Dat kan op lopen van 500 tot 1500 euro, stelt Stichting Leergeld. Gezinnen met een laag inkomen komen dan in moeilijkheden. En wie de school kosten niet kan betalen, kan niet aan zijn of haar studie beginnen. Minder draagkrachtige gezin nen hebben wel recht op een tege moetkoming van het Rijk van 67 euro per maand, middels een ver hoging van het kindgebonden budget. Dat is echter geen oplos sing, vindt Stichting Leergeld. De kosten voor boeken, een computer en lesmateriaal zoals kleding, een gereedschapskist of een kappers uitrusting, moeten immers aan het begin van het schooljaar in één keer worden betaald. Op Walcheren hebben op dit moment al 73 mbo-leerlingen ge vraagd om financiële hulp door Stichting Leergeld Walcheren. Daar komen er in de zomermaan den zeker nog een aantal bij, ver wacht coördinator Ricky Mackay. Hoeveel kinderen op de Beve- landen, Schouwen-Duiveland en in Zeeuws-Vlaanderen met dit probleem te maken hebben of krij gen, is niet bekend. De stichtin gen Leergeld in die regio's waren gisteren niet bereikbaar. Stichting Leergeld ondersteunt Leerlingen van 16 en 17 die de schoolkosten niet kunnen betalen, komen in geldnood of kunnen niet gaan studeren. kinderen die in armoede leven met een financiële bijdrage voor activiteiten binnen school en daar buiten (sport, cultuur). Daarom wenden veel ouders van (nieuwe) mbo-leerlingen zich nu tot de stichting om hulp. Die vindt ech ter dat ook de overheid en de mbo-scholen hun verantwoorde lijkheid moeten nemen. Het Rijk zou de verhoging van het kindge bonden budget in één keer moe ten uitkeren. En mbo-scholen moeten volgens Stichting Leer geld zorgen voor lagere verplichte schoolkosten en meewerken aan een gespreide betaling van die kos ten. MIDDELBURG. Ruim duizend mo numenten, waaronder veel koop manshuizen, sieren Middelburg. Maar de gouden tijden van de stad kennen ook een zwarte blad zijde, benadrukte burgemeester Harald Bergmann gisteren bij de herdenking van de afschaffing van de slavernij. „Onze stad kent niet alleen maar schoonheid." Bij het slavernijmomument aan de Balans legde Bergmann met wethouder Arjan Beekman een krans. Gedeputeerde Ben de Reu deed dat namens de provin cie. „Eeuwen geleden werd veel geld verdiend met slavenhandel. Niemand van ons kan verantwoor delijk worden gehouden voor wat onze voorouders deden. We dra gen wel hun verleden met ons mee. Het is dat verleden dat ons samenbrengt en waarom wij hier vandaag zijn", zei Bergmann. De Reu keek ook naar het he den, met een verwijzing naar het politiegeweld tegen zwarte Ameri kanen in de VS. „Afschaffing van de slavernij leidt niet automatisch tot een rechtvaardige samenle ving. Vrijheid is ook anderen vrij laten in wie ze zijn, wat ze gelo ven. Dat heet verdraagzaamheid." 'Niemand van ons kan verantwoordelijk :ii gei ;ii vuui wat onze voorouders deden' www.pzc.nl walcheren@pzc.nl DONDERDAG 2 juli 2015 ZEELAND 5 'Mbo wordt onbetaalbaar' door Maurits Sep door Maurits Sep ZEELAND 10 11 Zeeland Scholieren van de ABS dragen de kransen naar het Slavernijmonument op de Balans in Middelburg, waar gisteren de afschaffing van de slavernij is her dacht. De stoet wordt voorafgegaan door Glenn Wittenberg, foto Izaak Verkeste Ben de Reu, gedeputeerde

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 33