Last minutes! Zomerhitte in Zeeland EK halen enige doel Danny Blind Nieuw wetsvoorstel Plasterk 29c De geheime diensten mogen meer telefoongesprekken afluisteren en e-mailverkeer aftappen. Stalhoudster geeft paarden op als 'gevonden voorwerp' Vijf agenten verdacht Woede groot in Schilderswijk y Van Aartsen roept op tot kalmte Pagina 3 t/m 5 Zonnig en warm DEN HAAG. De Nederlandse gehei me diensten gaan op grotere schaal telefoongesprekken en e-mailverkeer aftappen. Op die manier moeten terroristen en po tentiële Syriëgangers beter kun nen worden opgespoord. Ook helpt dit de diensten om internet- spionage van andere landen of cy- beraanvallen te pareren. Minister Ronald Plasterk van Binnenlandse Zaken presenteert vandaag de nieuwe wet voor de in lichtingendiensten die dit moge lijk moet gaan maken. Hiermee maken de Algemene Inlichtingen- en Veiligheidsdienst (AIVD) en de Militaire Inlichtingen- en Vei ligheidsdienst (MIVD) een flinke inhaalslag op bijvoorbeeld de Amerikaanse NSA. De Nederlandse diensten had den tot nu toe alleen bevoegdhe den die werkten in crisis- en oor logsgebieden waarbij de communi catie door de ether gaat, zoals bij satelliettelefoons. Dit kwam vorig jaar nog ter sprake na onthullin gen van Edward Snowden. Nederland blijft daarin actief, maar de nieuwe wet biedt de AIVD en MIVD ruimte om grote hoeveelheden data te onderschep pen van gewone mobiele telefo nie, apps, sociale media en e-mail, die tegenwoordig bijna helemaal via de kabel gaan. Nu kunnen deze gegevens ook al worden onderschept, maar al leen van specifieke personen of or ganisaties. Straks gaat het om veel grotere datapakketten, die drie jaar bewaard mogen blijven. Na een afweging door de diensten en de minister kunnen die e-mails worden gelezen en telefoons wor den afgeluisterd. De minister stelt dat de balans tussen veiligheid voor de burger en de bescherming van zijn priva cy zal worden gewaarborgd. RETRANCHEMENT. Bij Stal ter Hof stede in Retranchement zitten ze met de handen in het haar. Dinsdag zijn bij de pensionstal ling twee paarden (foto) komen aanlopen en de eigenaar heeft zich nog niet gemeld. De twee paarden, bruin met een witte bles, logeren nu maar noodgedwongen in Stal ter Hof stede. De pensionhoudster ver moedt dat de paarden met opzet zijn losgelaten, wellicht omdat de eigenaar de kosten van de ver zorging niet meer kan of wil dra gen. De pensionhoudster wil de paarden echter ook niet houden en heeft de paar den opgegeven als ge vonden voorwerp bij de gemeente Sluis. Gemeentewoordvoer ster Marjolein Rein- houdt heeft zoiets derge lijks ook nog nooit aan de hand gehad. „We gaan eerst kijken of de paarden gechipt zijn, dan kun nen we waarschijnlijk de eige naar wel achterhalen. Zo niet, tja, dan moeten we gaan zoeken naar passende opvang." Volgens de pensionhoudster kunnen de paarden niet wegge geven worden. „Dat kan niet, ze hebben geen paspoort." www.pzc.nl Lditie WALCHEREN DONDERDAG 2 juli 2015 257e jaargang nr. 153 Los nummer 1,95 Abonneeprijs 1,11 ZEELAND 2 3 PAGINA 18 Spion krijgt veel meer armslag door Tobias den Hartog en Jan Hoedeman Lees verder op pagina 12 Korting op alle reizen met vertrek in juli of augustus Kras.nl/lastminutes of bel 0900-9697 7ocPg Actievoorwaarden zie: kras.nl/actievoorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 1