Geen reclame 'doping* Gesink heeft vertrouwen in 18 Een veilige gok Tourstart in eigen land is voor veel renners een Tour in eigen land. Het is prachtig roepen alle wielerfans en ook de Nederlandse coureurs. THIJS ZONNEVELD ©thijszonneveld Ik staarde naar het plafond. De uren gleden voorbij, bui ten werd het langzaam licht. Maar hoe moe ik ook was: slapen lukte niet. Pieke ren wel. En malen. Door mijn hoofd spookte de be langrijkste vraag van het leven: wie moest ik selecteren in mijn Tourtoto? Bau of Lau? Voss of Oss? Roche of Rowe? Dan of Tony Martin? Irizar of Bakelants? Taraamae of Tamaar- ae? Yates of Yates? En welke van de twee Janse van Rensburgen? Winner Anacona - al was het maar vanwege zijn naam? Hoe groot is de kans dat Chris Froome weer een week lang naast zijn fiets ligt te dweilen? Trek je de gekkebekkenparade van Titi Voeckler wél als ie in je toto zit? En ik zou Wilco Kelderman wel willen nemen, maar die bestaat niet. Een lijst met onmogelijke dilem ma's: het is ieder jaar hetzelfde. Vlak voor de Tour slaat de toto stress toe. En niet alleen bij mij: mijn mailbox zit vol met mensen die me vragen of ik nog 'een veili- Bau of Lou? Voss of Oss? Roche of Row? Dan of Tony Martin? Taraamae of Tamaarae? Yates of Yates? ge gok' heb. Een veilige gok, dat is hetzelfde als een tonijn met een tenniselleboog: zo zeldzaam dat je je afvraagt of ze überhaupt be staan. Zo lagen al mijn veilige gok jes van vorig jaar binnen een week ondersteboven in de gras kant. Ik heb die totostress al zo lang als ik me kan herinneren. Toen ik zes was zette ik samen met mijn va der mijn zakgeld in op een Colom biaanse Touroverwinning. Pablo Wilches heette ons ticket naar rijkdom. Op de dag dat we naar de Tour gingen kijken, ergens diep in Zuid-Frankrijk, nam ik een bus verf en een kwast mee om Wilches een hart onder de riem te steken. Hij zal de aanmoe digingen die ik op de weg kalkte niet begrepen hebben, want ik dacht destijds nog dat hij Pablo Wieltjes heette (wat ik een gewel dige naam vond voor een wielren ner). Pablo won die Tour niet. Vlak voor Parijs viel hij zelfs uit - en was ik mijn ingezette geld kwijt. Wat uiteraard ontzettend oneerlijk was. Ieder jaar neem ik mezelf voor om niet langer mee te doen aan Tourtoto's, maar het lukt me nooit. Ze zijn verslavend. Tourto to's op je werk (altijd gewonnen door Corrie van de catering), Tourtoto's met de buren, Tourto to's met je vrienden, Tourtoto's met honderden onbekenden op vage internetsites. Er zijn zelfs Tourrenners die mee doen aan Tourtoto's. Er waren een jaar of tien geleden - ver voor dat matchfixing in de aandacht stond - twee Franse renners die af en toe geld op zichzelf inzetten. Je had op sommige goksites toen nog de mogelijkheid om te wed den op welke van twee willekeuri ge renners hoger dan de ander eindigde in een willekeurige etap pe. Dus ook op twee der- tien-in-een-dozijn-Fransozen die in een bergetappe allebei in de bus finishten. Voor de eindstreep zorgden ze dat ze in de goede volgorde fietsten. Degene waar ze op hadden ingezet kwam als - pak 'm beet - 161e over de streep, de ander vlak daarachter. Paar hon derd euro verdiend, geen haan die ernaar kraaide. Dat was nog eens een veilige gok. UTRECHT. De Duitse wielerspon- sor Alpecin heeft haar slogan voor de komende drie weken aangepast vanwege de Tour de France. De shampoofabrikant zal tijdens de koers 'doping voor het haar' niet gaan gebruiken, zo blijkt uit een 'dringende mededeling' op de site van de hoofdsponsor van wieler ploeg Giant. Het Duitse bedrijf heeft al ja ren de slogan dat de cafeïne-sham- poo 'doping voor het haar' is. On danks dat het wielrennen de afge lopen jaren geteisterd wordt door dopingschandalen, werd de slo gan gehandhaafd. Giant-Alpecin is onder anderen de ploeg van Tom Dumoulin en John Degen- kolb. Maar Alpecin heeft besloten dat tijdens de Tour niet op deze manier publiciteit zullen zoeken. UTRECHT. Ze sliep in hotelkamers over de hele wereld. Kaitlin Bell, de aantaande Australische bruid van Koen de Kort, reist haar vriend geregeld achterna. De ka pitein van de sprinttrein van Giant-Alpecin en Bell wonen zelf in de winter in Melbourne en de rest van het jaar in het Spaanse Girona. Dinsdagavond kroop ze onder de lakens in het huis van haar schoonouders Ad en Ine de Kort in Liempde. In de oude jongens kamer van Koen. „Inderdaad echt zo'n boyroom. Met allemaal spul len van toen hij nog een tiener was." De posters van de Red Hot 'Van mijn huis naar het hotel is maar twintig kilometer, dus ik ben op de fiets gekomen' Chili Peppers en Sepultura zijn inmiddels van de muur, net als al le fotokaarten van de Rabo- bank-ploeg. Er hangt nog wel een verdwaald wielershirt van Ra bobank, net als de verzameling nummerborden die Koen als pu ber aan de muur had gespijkerd. En de wereldkaart met vlaggetjes in de landen waar De Kort alle maal is geweest. „Ik prik er nog steeds wel eens een vlaggetje bij." Dit soort dingen is wat de Tour in eigen land nou zo mooi maakt, zegt De Kort. Dat zijn va der Ad hem vanmorgen naar Utrecht reed. „Veertig minuutjes inclusief file, voor de lunch was hij weer thuis." Dat zijn ouders naar de start komen met zijn zus je Marieke. „Maar ook allemaal oude vrienden en klasgenootjes van vroeger van de basisschool die ik al meer dan tien jaar niet heb gezien sturen me berichtjes dat ze komen kijken. Heel spe ciaal." Trein De Kort kreeg een lift van zijn va der, sommige ploegmaten na men de trein. Ramon Sinkeldam stapte op bij het station Kromme- nie-Assendelft met twee koffers. „Dat is wel speciaal. Ik zag wel mensen kijken, maar ik was in vrijetijdskleding dus heb geen op merkingen gehad." Roy Curvers vertrok driehon derd kilometer verderop vanuit Weert. „Naar Utrecht, zonder overstappen. Ideaal. Geen files, gewoon tweede klas op zo'n klap stoeltje. Zo had ik nog wat plek voor m'n koffers. Dinsdag ben ik nog even lekker naar mijn eigen kappertje geweest. Hairstudio Twins in Weert. Lekker ver trouwd." Jens ten Dam zwaaide 's och tends op het station zijn vader Laurens die met ploegmaten Tom Leezer en Jos van Emden vertrok. Ten Dam. „We hadden ook wel met Frans Maassen mee kunnen rijden vanaf Roermond. Maar met al die bagage zit je dan met z'n vieren compleet opgevou wen in z'n Skodaatje. Ik dacht: ik neem de trein naar de Tour. Wel zo relaxt." Robert Gesink werd gebracht door vriendin Daisy en de kinde ren. Wilco Kelderman, de andere kopman van Lotto-Jumbo, kwam om de meest toepasselijke ma nier naar Utrecht: op de fiets van uit Veenendaal. Ook hij ging de dag ervoor nog even naar de plaatselijke kapper en heeft daar zo'n strak streepje laten scheren aan de rechterkant van zijn stekel tjesscheiding. Vooruitkijkend naar Tourweek één moet Ro bert Gesink meteen even wat van het hart. „Kasseien, een Nederlandse rit door de wind, de Muur van Hoei, de Muur van Bretagne. Dat had den ze allemaal niet veel slechter bij elkaar kunnen vinden. Op alle gebieden is er meteen wel wat te doen. Dat zal een spektakel zijn, allemaal." Hij vertelt het met een twinke ling in zijn ogen. Hoe zeer hij die eerste week als klassementsman misschien ook mag vrezen, hij kijkt er als liefhebber minstens zo naar uit. Zelfs nadat hij na de Tour van 2010 (waarin hij vierde werd) vanwege valpartijen niet één keer meer serieus voor een klassement gestreden heeft. Al die crashes mogen dan littekens achter hebben gelaten, schrik heeft hij nog altijd niet. „In die Tour waarin ik vierde werd, lag ik er ook twee keer bij in de eer ste week. Dan hoeft je Tour echt 'Ik heb klappen gehad, maar die ben ik links en rechts weer te boven gekomen' niet meteen om zeep te zijn." De Robert Gesink van anno 2015 heeft teveel meegemaakt om te gaan miepen over gevaren van een eerste Tourweek. Op zijn cv een rijke verzameling van ere plaatsen en fraaie zeges. Maar zijn échte verhaal lees je niet te rug in de cijfertjes. Een gebroken pols, een overleden vader, een ge broken been, hartritmestoornis sen, een hartoperatie, een com plexe zwangerschap van zijn Daisy, een jonge zoon in het zie kenhuis, een slepende knieblessu re en daar tussendoor vele valpar tijen en teleurstellingen. Menig renner was in zijn situa tie allang afgebot door de harde wereld die topsport ook zijn kan. Gesink niet. Thuis is alles weer Sport Eerst nog even door Daan Hakkenberg en Arjan Schouten Wilco Kelderman Nederlandse renners zijn enthou siast over de Tourstart dit jaar in Utrecht. Koen de Kort laat daarover geen twijfel bestaan tijdens de ploegpresentatie. foto ANP door Arjan Schouten Robert Ceesink

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 18