Vandaag ligt het vignet op de mat iedereen op het strand' NIEUWS 11 Kenny M Grand Depart als bij toverslag ineens een rok dragen, met daaronder blote be nen', dan beleefde Utrecht giste ren zijn wielerdag: die ene dag voorafgaand aan de Tourstart, waarop alles en iedereen in de stad als bij toverslag geel kleurt. De gele Tourvlaggetjes en ban ners hangen overal uit de ramen. Er is geen winkelier te vinden die geen wielershirt, racefiets of desnoods een bidon in zijn etala ge heeft gezet. Op de Vismarkt Utrecht beleefde z'n wielerdag: die ene dag voorafgaand aan de Tourstart, waarop alles en iedereen in de stad als bij toverslag geel kleurt dragen alle serveersters op het terras een gele trui. Bomen zijn met gele of met bolletjesdoeken omzwachteld. Waar je ook bent, er schieten wielrenners aan je voorbij. Op de tourpleinen wor den de podia, de biertaps en de plaskruisen neergezet. Het man keert er nog maar net aan dat het wereldberoemde Broodje Mario in Utrecht even niet wordt ver kocht als een Italiaanse bol, maar als een Frans stokbroodje. Er is ook een andere groep be zoekers die helemaal niet van plan zijn de start van de Tour de France samen met een paar hon derdduizend anderen langs het parcours te gaan bekijken. Maar die toch met eigen ogen willen zien waar het precies is, waar de wielerhistorie wordt geschreven. Op de Mariaplaats wordt een kleine reparatie uitgevoerd aan het openbaar toilet. Met de Tour in huis wil je wel een beetje net jes voor de dag komen, verklaren gemeentewerkers. Perkjes zijn met verse planten opgefleurd. Bij de Vondellaan wordt druk ge schoffeld in de middenberm. Op de Maliebaan worden trottoirs van het laatste onkruid ontdaan. Intussen overspoelen toeristen de stad. Velen lopen met came ra's en fotograferen alle Tourui tingen, nijntjes van Dick Bruna en elkaar. „Het gaat ineens heel hard met de instroom van toeris ten", zegt Robert Verhaaren van de giftshop in hartje Utrecht. „We danken de drukte in de stad echt aan de Tour. Anders had ie dereen op het strand gelegen." Tot gisteren was een speciaal team van de gemeente bezig om de aanvragen te beoordelen. De 13.500 verzoeken van bewoners binnen de zones zijn allemaal toe gekend: per adres één vignet. De aanvragen van de zorginstellingen en hun medewerkers en van de ondernemers zijn gedeeltelijk ge honoreerd. Zij mogen alleen de au- toluwe zones in- en uitrijden als dat strikt noodzakelijk is. Van de duizend aanvragen van ondernemers is de helft toege kend. Voor een aantal van de 'af vallers' is een maatwerkoplossing afgesproken. Dat geldt onder meer voor marktkooplui, taxi's en sto ringsdiensten. Voor ondernemin gen met bederfelijke waar en kran ten moet de levering vóór zes uur zaterdagochtend gebeuren. In de categorie zorg krijgen alle mantelzorgers een vignet. Uit vaartondernemers krijgen per on derneming één tot drie vignetten. Van zorginstellingen en zorgmede- werkers zijn de aanvragen zo veel mogelijk toegekend. Vanwege de warme weersvoorspellingen en 'omdat goede en gegarandeerde zorg nu van nog groter belang is'. Volgens de gemeente was het aantal aanvragen voor vignetten hoger dan verwacht. „We hebben opgeroepen om alleen een aan vraag in te dienen als dit strikt noodzakelijk is", zegt woordvoer der Daan Bullock. „Maar we heb ben gezien dat er ook veel men sen waren die aanvragen deden 'voor het geval dat'." De Utrechtse Tourorganisatie heeft besloten dat bewoners en ondernemers in het zuidelijke deel van Leidsche Rijn en Vleu- ten-De Meern toch geen vignet nodig hebben. „Vanwege het be perkte aantal toegangswegen en omdat het gebied is ingesloten door het parcours, leek het ons bij nader inzien niet nodig hier een heel vignettensysteem voor op te zetten", zegt Bullock. DONDERDAG 2 JULI 2015 In Utrecht hangen de gele Tourvlaggetjes en banners overal uit de ramen. Er is geen winkelier te vinden die geen wielershirt, racefiets of desnoods een bidon in zijn etalage heeft gezet. Fietsers in Utrecht, waar zater dag de 102e editie van de Tour van start gaat. foto Dirk Waem door Jeroen Schmale Verslaggever Jeroen Schmale kijkt rond bij het Grand Depart van de Tour de France in Neder land. Observaties uit een gele we reld. Twitterride Zijn vrouw zei gisteravond nog: je lijkt wel weer een klein kind. En daar had ze gelijk in, grinnikt Mar- tien van Paassen (50). Welkom in de jongensdroom van de gemeen teambtenaar uit Vlaardingen: een stukje meefietsen met de renners uit de Tour de France. Dit is een Twitterride': op sociale media heeft de ploeg van Tom Du- moulin en John Degenkolb, Giant-Alpecin, fans uitgenodigd om een stukje -16 kilometer - met de Tourploeg mee te rijden. Nou ja, samen; uit veiligheidsover wegingen rijden de negen profs he lemaal vooraan, op afstand van ons -zondagochtendfietsers met zuur koolharen op de benen. Door rood rijden mag, het andere verkeer op rotondes en kruispun ten ligt stil. Wat geeft dat een kick. Toeschouwers joelen, applaudisse ren, fotograferen. Soms valt er een gat in de groep en moeten we aan zetten om aan te pikken. In het zicht van de finish, de Jaar beurs: lekke band. De groep fietst door, ploegleidersauto's stuiven weg. Het asfalt dat twintig tellen geleden soeverein van ons was, is nu weer een busbaan. De chauf feur van lijn 39 toetert en gebaart: rot op. Hij heeft gelijk. De jongens droom is uiteengespat. De Valk Hij hoopt op wind, zondagmiddag. Dan kunnen de wieken draaien, met een geel zeil erin. Liefst vanuit het zuidwesten. Dat levert het mooiste televisieshot op, glundert Hans van Domselaar, voorzitter van Stichting Molen de Valk in Montfoort, zondag de eerste plaats na Utrecht op het Tourtra ject. Garanties heeft niemand - als Alberto Contador bij het verlaten van Utrecht een smakkerd maakt, gaan die beelden voor- maar zeer waarschijnlijk komt De Valk (uit 1753) over de hele planeet in beeld. Zelf hoopt Van Domselaar op een overwinning van Tom Dumoulin in de tijdrit, want dan rijdt hij hier zondag in het geel langs. En Du moulin is Frans voor Van der Mo len. Afijn, u voelt 'm. Op een Alp kreeg Kenny van Hum mel ooit na zijn dagelijkse strijd met de bezemwagen twee stoere mannen aan het snotteren met een hartverscheurend verhaal over zijn overleden oma. Hij kon na vorig seizoen alleen nog voor een 'habbekrats' doorfietsen, daar paste hij voor. Nu werkt hij op de marketingafdeling van Shima- no, merkt hij dagelijks dat hij 'als wielrenner heel veel van het echte leven miste' en mag iedereen op de Neude via een ingenieus sys teem proberen sneller Alpe d'Huez te beklimmen dan hij. Tot gisteren slaagde niemand daar nog in. Maar stel dat het later wel iemand lukt. „Ja, wat dan? Dan heeft hij het goed gedaan." Als het bij ons thuis over wielrennen gaat, gaat het over Kenny. Mijn vrouw mist hem, zijn gescheld, dat geploeter. Maar bovenal: Kenny is echt. Daar kon ze best eens gelijk in heb ben. We mogen met de profs mee! Nou ja, zij rijden ver vooraan, op afstand van ons zondagochtendfietsers Pagina Zeeland 8 en 9: Advies: kom op tijd en vertrek laat door Diane Hoekstra UTRECHT. Uiterlijk vandaag horen 15.000 aanvragers of ze een vignet krijgen waarmee tijdens het Tour weekend van 4 en 5 juli het autolu- we gebied ingereden kan worden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 11