i 'Te weinig te weinig hervor huldsifrriiiiLiil da ^Sadkaapijfa wei yarürak|jara jidas msm I Zwartepieten over gesneefde belastinghervorming is begonnen NIEUWS 9 Niemand treurt om het sneuvelen van het belastingplan. Zelfs de regeringpartijen niet. Iemand is vergeten de ker misexploitanten te bel len", grapt een Kamerlid in de wandelgangen van het Tweede Kamerge bouw. Buiten klinkt hun luidruchtige protest tegen de omstreden btw-verhoging, alsof het plan nog overeind staat. Toch is er in 13 uur veel veranderd. Na het klappen van de onderhandelin gen over belastinghervorming ligt ook het kabinetsvoorstel voor extra btw voor de kapper, medicijnen en leuke uitjes als bioscoopbezoek of de Hully Gully in de prullenmand. Sterker nog: toen D66 maandaga- 'Het had zeker niet onze voorkeur, dus het is niet erg' vond afhaakte bij de onderhandelin gen, wisten VVD en PvdA niet hoe snel ze hun handen ervan af moesten trekken. „Het had zeker niet onze voor keur, dus ik vind het niet erg", zegt WD-fractieleider Halbe Zijlstra. Ook oppositieleiders tonen zich opgelucht dat die vermaledijde btw-verhoging van tafel is. Jokkebrok Het eigen straatje wordt schoonge veegd, de modder komt in het tuintje van de ander terecht. De voorheen ge liefde gedoogvriend Alexander Pechtold wordt binnen de coalitie als de grote afhaker afgeschilderd, die 'in de war' was omdat D66 geen sleutelpo sitie meer had. Hij wilde alleen maar meer, wat zijn wensenlijst precies was, bleef onduidelijk, aldus Zijlstra. Pechtold beticht de VVD-fractielei der op zijn beurt van leugens, nu hij zich tegen de btw-verhoging keert. „Dat stond in hun plannen. Hij is een jokkebrok." Het is zwartepieten geblazen, maar de regeringspartijen ogen opvallend ge noeg nog het meest tevreden met de gang van zaken: zij kunnen nu de ca deautjes uitdelen. Voor 5 miljard euro worden de lasten verlicht voor werken den. Een gemiddeld huishouden kan de beloofde 800 euro aan belasting voordeel nog steeds tegemoet zien. Alleen het CDA, Christenunie en SGP moeten in ruil voor hun steun in misschien nog gepaaid worden met wat extraatjes voor ouderen, gehandi capten en kleine ondernemers. Volgend kabinet Je kunt je afvragen hoe graag deze coa litie eigenlijk een grootse belastingher vorming wilde. Het komt de WD, ook bij de laatste verkiezingen weer de grootste, goed uit deze hervorming in een volgend kabinet te regelen. Kij kend naar de peilingen en de Eerste Kamer ligt een formatie met D66 en CDA voor de hand. In dat geval hoe ven de WD'ers minder rekening te houden met linkse wensen van PvdA. „Ze hebben Pechtold door de nooduitgang geduwd, zodat de deur open was", zegt een oppositiebron. Voor de PvdA was een belastingdeal met Groenlinks beter geweest, zodat er meer maatregelen in konden voor minima en een beter milieu. Maar ook nu kan de regeringspartij goed aan haar achterban uitleggen dat er subsi die komt voor werkgevers die laagbe taalden aannemen en een 'eerlijkere' vermogensbelasting. De cadeaus moe ten volgend jaar worden uitgedeeld. De coalitie strijkt alvast met de eer. De oppositie stond erbij en keek ernaar. DEN HAAG Zijn partij zou doelbewust de onderhandelingen rond het belasting plan hebben getorpe deerd, maar D66-lei- der Alexander Pecht old houdt vol dat het anders lag: „Het was gewoon te mager." „Achter hervormin gen sta ik nog steeds. Daarom hebben we ook een jaar lang mee gesproken met staats secretaris Wiebes van Financiën. Maar wat er daarna uit was ge komen, was al niet veelbelovend en ik heb nooit de indruk gekregen dat we dit plan nog tot iets we zenlijks zouden kun nen maken. Boven dien, de coalitie had toch al bedacht dat zij het zoet gingen uitde len met lastenverlich ting en wij ons dan nog even mochten op stellen voor een lepel levertraan." „Nou, ik zag weinig teleurgestelde gezich ten toen wij besloten het gesprek te staken. Weet u, het was ge woon te mager. Te weinig ambitie, te weinig hervorming. De plannen zouden honderdduizend ba nen opleveren, maar daar is ook veel min der van over. Het zat er gewoon niet in." „Dat was ook een pro bleem. Iedereen had uiteenlopende wen sen. Er vloog van alles over tafel. Geld voor ouderen, voor jonge ren, voor werkenden, werklozen, vergroe ning. Er was geen fo cus. Ik zag dit ge woon niet goed ko men." „Nee, maar ook geen halfbakken plan." „Nee, dat hangt dan gewoon weer af van de inhoud." „We waren volgens Rutte al de meest ge liefde oppositie, dus dat loopt wel los." 5 dagen Van der Valk Landhotel Spornitz 5 dagen Parijs 10 dagen Toscane, Umbrië en Rome 8/10 dagen Barcelona Gaudi en Dali Van der Valk Barcarola 12 dagen Rondreis Roemenie WOENSDAG 1 JULI 2015 Geen plan, goed plan door Deborah Jongejan Halbe Zijlstra VVD-fractieleider Halbe Zijlstra foto ANP door Deborah Jongejan U hamerde 2 jaar op be lastinghervorming. Nu zat iedereen rond de ta fel en loopt u weg. De andere oppositiepar tijen wilden wel. Waar om u niet? Volgens de andere par tijen was er genoeg on derhandelingsruimte. Nu is er helemaal niets voor de kiezer. Als het kabinet nog met iets komt, keurt u het sowieso af? De verhoudingen zijn niet verslechterd? "Suil Vertrekdata: 29 juni 20 juli 10,31 aug 21 sept Vertrekdata: 20 juli 10,31 aug 12 okt Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! Reizen zijn inclusief hotelovernachtingen o.b.v. half- pension, comfortclass touringcar en afscheidsbuffet. I Vertrekdata: 6, 20juli/3,17, 31 aug14sept/5 okt Vertrekdata 24 aug 7, 21 sept/5,17, 26 okt Vertrekdata 20 juli 17 aug 14 sept 5 okt f Brochure en (0318) 58 09 58 3 boekingen: Www.bolderman.nl Alexander Pechtold foto ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9