Tourkoorts in Burgh en Haamstede blijft uit Lenger focust op schelpdieren 6 BEVELANDEN en THOLEN Lenger Seafoods uit Yerseke brengt verlieslijdende garnalendivisie onder bij concurrent Heiploeg in Groningen. Scharrelkids modderen aan Kennismaken met drones Lenger Seafoods investeert in scheermessenvisserij op de Noordzee en in kweek van schelpdieren in Vietnam. 'Dat m en langs het dorp niets geel kleurt is misschien ook wel te wijten aan een soort verzadiging.' In de regio Open ochtend bij Zeeuwse Gronden Expositie van quilts in Grote Kerk Jeugdsoos viert 40-jarig bestaan Mijn dorp, mijn stad Officiële opening van stormattractie Ontslagen na vertrek 'garnalen' door Joeri Wisse YERSEKE. De verliesgevende gar nalendivisie van Lenger Seafoods is verkocht aan Heiploeg. De ver werking van de garnalen wordt gefaseerd verplaatst van Yerseke naar Zoutkamp in Groningen. Gedwongen ontslagen zijn daar door onvermijdelijk. Financieel directeur Nico de Wilde houdt het zelf op een 'stra tegische samenwerking' met Hei ploeg International. „De produc tie gaat gefaseerd over naar Hei ploeg en is in een maand of drie, vier afgerond", zegt De Wilde. Bij de vestiging in Yerseke werken exclusief uitzendkrach ten zo'n honderd mensen, de ver werking van garnalen is nu nog de belangrijkste activiteit. De Wilde laat zich niet uit over het aantal werknemers dat weg moet. „We willen dit eerst goed voorbereiden voordat we daarmee naar buiten komen." Werknemers zeggen echter dat het 'grootste gedeelte' weg moet. Oorzaak van de reorganisatie is het feit dat de garnalendivisie verlies lijdt. In een verklaring stelt Lenger Seafoods dat het be drijf zich wil focussen op de ver werking en verkoop van schelp dieren vanuit haar productiebe drijven in Yerseke, Harlingen en het Verenigd Koninkrijk. Het be drijf laat verder weten te gaan in vesteren in scheermessenvisserij op de Noordzee en in schelpdie- renkweek in Vietnam. De Wilde onderstreept dat on danks de verplaatsing van de pro ductie naar Zoutkamp, Lenger nog wel garnalen onder eigen merknamen blijft verkopen. Heiploeg International is marktleider in Europa op het ge bied van garnalen. Het bedrijf is in 2014 na een faillissement over genomen door de Parlevliet Van der Plas Groep uit Katwijk. Tot 2005 was de fabriek in de Burenpolder in Yerseke mede-ei- gendom van Heiploeg Shellfish. Na het verbod op mechanische kokkelvisserij splitste het bedrijf en ging Simon Lenger verder als Holland Shellfish, later onder de naam Lenger Seafoods. door Melita Lanting BURGH-HAAMSTEDE. De tour koorts is ver te zoeken in de dor pen Burgh en Haamstede. Over enkele dagen strijkt het grootste wielerspektakel ter wereld neer op een paar kilometer afstand, maar toch zijn er geen gele vlag getjes in de straten. In het dorp Haamstede heeft één ondernemer vlaggetjes buiten ge hangen: reclame voor de Grand départ in Utrecht. Verder is het geel nog ver te zoeken. De gemeente houdt zich niet bezig met feestelijke aankleding en sfeermakerij. „Dat is aan de ondernemers. De gemeente is hierin niet leading", zegt burge meester Gerard Rabelink. Dat in en langs het dorp al maanden niets geel kleurt is vol gens Piet-Jan Landegent van mo len de Graanhalm misschien ook wel te wijten aan een soort verza diging. „Seen it, been there", zegt Landegent. Maar hij heeft ook ervaren dat er krampachtig wordt gereageerd op plannetjes. Zo wilde hij wat doen op de Brouwersdam en Neeltje Jans. Een kunstwerk van fietsen neer zetten. „Kon niet. Op een keer reed ik over de Oosterscheldeke- ring naar huis en kwam langs de Roggenplaat. Ik naar de gemeen te of het daar kon, maar nee want het is broedgebied." Tour liefhebber als hij is, heeft hij toch zijn eigen plan getrokken. Zijn 'eiffeltoren' van fietsen staat Piet-Jan Landegent, tourliefhebber in de bekende bocht voor de fi nish. Zijn collega Van Damme heeft ook een toren gebouwd, die bij de rotonde staat. En hij maakt een grote pop van stro. Die wordt pas op de dag zelf op gezet. OVEZANDE De nieuwe woonvorm van Zeeuw se Gronden aan de Schutterstraat in Ovezande houdt zaterdag een open ochtend van 10.00 tot 12.00 uur. Zeeuwse Gronden is een instel ling die een veilige en inspirerende woonomgeving wil bieden voor mensen met een ernstige psychia trische stoornis. Bezoekers kunnen een apparte ment bekijken en er zijn al een aan tal bewoners; zij betrekken vanaf vandaag hun nieuwe woning. 4 Vier kunstenaars exposeren vanaf vrijdag onder de noemer Uit-straling bij Covra aan de Spanjeweg in Nieuwdorp. Het werk van Regi van Driel, Anja van Veen, Andre Klompmakers en Onno Jongewaard is op werkdagen te zien tussen 8.30 en 17.00 uur. GOES Het Nederlands Quiltersgilde expo seert vanaf morgen tot en met 12 augustus quilts in de Grote Kerk in Goes. Deze expositie is een aanvul ling op die in Historisch Museum de Bevelanden in Goes en het Fruit teeltmuseum te Kapelle. Tijdens de opening, morgen om 11.00 uur, worden door wethouder Loes Meeuwisse de vakjuryprijzen uitgereikt. Bezoekers kunnen nog tot 1 november hun stem uitbren gen voor de publieksprijs. GEERSDIJK De jeugdsoos van Geersdijk bestaat 40 jaar en dat wordt komende zater dag gevierd. Vanaf 16.00 uur zijn er verschillende activiteiten voor de kinderen met onder andere een KidsDJ. Vanaf 18.00 uur treden ver schillende bands op. Iedereen is welkom. Gelijktijdig wordt ook het 35-jarig bestaan gevierd van de Geersdijkse Kaai. Soos de Vaete zit in het Drenthe- huis, waar het 40 jaar geleden ook is begonnen. KORTGENE Schuurverkoop De deuren van de loods aan de Oudedijk 3 in Kortgene zijn za terdag van 9.00 tot 16.00 uur open voor een schuurverkoop. Er worden onder ande re fietsen, boeken en antiek verkocht. In au gustus zijn er in de loods twee weeken den achter elkaar twee daagse markten: op vrijdag 31 juli en zater dag 1 augustus en op vrijdag 7 en zaterdag 8 augustus. Deze mark ten komen in de plaats van de rommelmark ten in- en rondom de Nicolaaskerk en zijn een combinatie van GOES boeken- en rommel markt en schuurver koop. KAMPERLAND Tourfeest in haven De Uithaven van Kam perland staat vrijdag vanaf 17.00 uur in het teken van de Tour de France. Er zijn fietsacti- viteiten zoals een tan demrace en er is mu ziek van de H6 Cover band. Vanaf 21.00 uur begint de disco. Toe gang kost twee euro. GOES Expositie In de publieksruimte van het stadskantoor wordt in juli werk van Henny van Zunderen getoond. De expositie is te bekijken tijdens de openingstijden van het stadskantoor. Henny van Zunderen toont acrylschilderijen. Haar werk wordt vaak als mystiek of sprook jesachtig gezien. Zij werkt ook met kera miek en leidt mede een klei- en keramiek- groep in de Goese Pol der. Glibberen, spelen, speuren en alles ontdekken over modder. Dat kan vanmiddag tijdens 'Scharrelkids modderen aan' in Goes. In het ka der van het Jaar van de Bodem en aansluitend op de Nationale Mod- derdag, organiseert IVN Zeeland op verschillende locaties in Zee land dit evenement. Tussen 13.30 en 16.00 uur zijn er bij de Mirakel in Goes leuke en leerzame modder- activiteiten uitgezet die kinderen samen met hun familie kunnen uit voeren: Van meedoen met het kwallenballen spel, tot rustig schil deren met modder of modderglij- den van een heuvel. Voor iedereen is er een leuke modderactiviteit. LEWEDORP Modelvliegclub Delta uit Vlissingen houdt zaterdag en zon dag vanaf 11.00 uur een open dag op haar vliegveld in Lewedorp. Tij dens deze dagen zal er gevlogen worden met zweef- en gewone vliegtui gen en een demonstratie met turbine aangedreven helikopters zijn. Ook het vliegen met drones wordt gedemonstreerd. „Het doel van deze open dagen is het publiek te laten kennismaken met de hobby modelvliegen", vertelt Wilco Flipse van de organisatie. „Door de enorme opkomst van drones en meldingen van bijna ongevallen komt de politiek met wetge ving. De drone en ook het modelvliegen heeft hierdoor een negatief ima go gekregen. Tijdens deze open dagen willen we dus ook de positieve kant van het gebruik van een drone laten zien. Met de pilot van Rijkswa terstaat bij Concert at Sea is hier al een start mee gemaakt." foto Patrick Seeger/EPA tips? redactie@pzc.nl GOES Stelleweg, 13.30-16.00 uur - Scharrelkids modde ren aan; VW-Kantoor (Sin gelstraat), 14.00 - 15.30 uur - Gratis stadsrondleiding door Historische hart van de stad; Museum de Beve landen, 19.30 uur - Lezing Drs. C.L. Mulders over Mural Art 'S HEER ARENDSKER- KE Poelwijck, Boog- straat, 19.00 uur - Avond3daagse KAMPERLAND Jacobadijk, 10.30 - 12.30 uur - Ezelwan deling KLOETINGE Geerteskerk, 13.30-16.00 uur - Openstelling kerk Expositie 'met hart en ziel en handen' RILLAND Dorpshuis, 09.00 -12.00 uur - Schil dercursus WEMELDINGE Dorpsstraat 70, 13.00-17.00 uur - Ex positie keramiek, pentekeningen, schilderijen. WISSENKERKE Dorpsdijk 2a, 13.00-17.00 uur - Openstelling Wijn gaard NEELTJE JANS Bij de opening van stormattractie Delta Experience van Deltapark Neeltje Jans zijn donderdag een overlevende en een nabestaande van de Ramp aanwezig. De overle vende van de watersnoodramp werkt als gids op Neeltje Jans. De nabestaande is een gepensioneerd Waterstater. „Bij de bekendmaking van ons plan ontstond commotie over het woord 'attractie'. Je mag van de Ramp geen attractie maken. Dat doen we ook niet. Het is een beleving", aldus directeur Bert van de Hoef.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 65