Rijk zeult met monumenten Pas op met die hitte PZC COLOFON Warm Tropische dagen in verschiet 2 ZEELAND Veel mensen genieten van het mooie weer, maar de hitte vereist ook extra maatregelen en alertheid. COMMENTAAR Het is warm en het wordt waarschijnlijk nog warmer. De voorspellers schilderen tropische dagen met zeer hoge temperaturen. In Nederland leidt zo'n beeld al snel tot een waarschuwing: let op mensen, want die extreme hitte kan gevaarlijk worden. Vooral voor jonge kinde ren, zieken en ouderen. Dus zorg dat zij zo koel mogelijk blijven en laat hen voldoende drinken. Het ligt allemaal voor de hand. Maar het is niet overdreven om er steeds opnieuw op te wijzen. Extreme hitte maakt gemakkelijk slachtoffers. Dat is bij herha ling gebleken. Daarom is het goed dat het Nationaal Hitteplan van stal is gehaald. Beter iets te vroeg dan te laat. En als het weer omslaat? Jammer dan, maar het zou dom zijn om de weersvoor spellingen niet te gebruiken. Ook al blijft het tot op zekere hoogte gissen. Liever een vals alarm, dan achteraf de bittere conclusie dat er mogelijk onnodig slachtoffers zijn gevallen. Dus staan zieken huizen, zorgcentra en scholen op scherp. Verder let het waterschap op de kwaliteit van vijvers en kreken, houdt de brandweer de natuur in de gaten en kijken kan tonniers of de bruggen nog open kunnen. Festival Onderstroom en de organisatie van de aankomst van de Tour op Neeltje Jans zorgen voor extra water. Al met al lijkt Zeeland goed voorbereid. Liever eens een vals alarm dan achteraf de conclusie dat er mogelijk onnodig slachtoffers zijn T: 0118-434021 T: 0118- 434021 T: 088-0139995 088- 0139 999 0900- 6743 836 Almanak Onder de stijgende temperaturen ma ken hemdsmouwen en broekspijpen te rugtrekkende bewegingen. Op het kantoor in Vlissingen over stijgt de vraag naar water die naar koffie ruimschoots. De collega die terugkeerde van zijn vakantie uit de Verenigde Staten ver scheen in lange spijkerbroek en don ker overhemd. „Ach", reageerde hij onderkoeld op de vragen of hij het niet wat warm had, „wat is warm. In Death Valley was het 40 graden, in Phoenix tikte het kwik de 45 graden aan. Ik vind het hier eigenlijk best fris." Onderzoek naar ouderen Bij de kenniswerfin Vlissin gen wordt morgen om 13.00 uur het onderzoek naar 'Kwetsbare ouderen, kind van de rekening' gepre senteerd. Tijdens de bijeen komst presenteren studen ten en onderzoekers van de HZ de resultaten uit het on derzoek naar financiële mis leiding van kwetsbare oude ren. Notarissen en finan ciële dienstverleners stuit ten op dubieuze situaties waarbij het lijkt alsof oude ren financieel uitgebuit worden. Wegwijzer naar vakantiepark mag De gemeente Tholen mag een toeristische wegwijzer plaatsen voor het vakantie park Waterrijk Oesterdam op de Speelmansplaten. Voor de plaatsing van weg wijzers naar twee bed breakfasts op het eiland krijgt de gemeente geen medewerking van de pro vincie. Volgens Gedeputeer de Staten voldoen de laatste twee niet aan de Wegenver ordening en het provinciale beleid voor wegwijzers. Overigens wil de provincie dat beleid gaan herzien. Subsidie voor lespakket WO I De Stichting Cultureel Erf goed Zeeland gaat een edu catief project over de Eerste Wereldoorlog in Zeeland ontwikkelen voor de boven- bouwgroepen in het basis onderwijs en het voortge zet onderwijs. Ze krijgt daarvoor een bijdrage van de provincie van ruim 3500 euro. SCEZ werkt in het project samen met de stich ting 'de Oorlog was Over al', gemeentearchieven en het Zeeuws Archief. Het di gitaal lespakket komt in no vember beschikbaar. Provincie: geen lobby lage btw Het dagelijks provinciebe stuur is niet van plan in Den Haag te lobbyen voor het behoud van het lage btw-tarief voor de bouw. Dat antwoorden Gedepu teerde Staten op vragen van CDA-fractievoorzitter Patri cia de Milliano. Het tijdelijk lage btw-tarief (6 procent) voor renovaties heeft vooral veel kleinere aannemers en zzp'ers werk opgeleverd. Het lage btw-tarief vervalt vandaag. GS vinden fiscaal beleid een zaak van het ka binet. De Zeeuwse gemeen ten lobbyen echter wel. VLISSINGEN. Het tropische weer kan ook voor flink wat overlast en zelfs gevaar zorgen. Daarom nemen instanties maatregelen. Code geel Door de hitte en droogte is er meer kans op een natuurbrand. Veiligheidsregio Zeeland heeft daarom voor de hele provincie 'code geel' afgegeven. Op de Kop van Schouwen gelden extra maat regelen: ontstaat er brand, dan wordt een tweede tankautospuit en een extra waterwagen gealar meerd. Ook worden een hoofdof ficier van dienst, een officier van dienst en een natuurbeheerder ingeschakeld. Blauwalg In de Lekvijver in Oost-Sou burg en in het water in de Elzen straat in Vogelwaarde is blauw alg ontstaan. Waterschap Schel- destromen heeft waarschuwings borden geplaatst om te zorgen dat mensen en dieren niet het water in gaan. Het Waterschap waarschuwt ook preventief voor slechte waterkwaliteit in sloten, vijvers en andere waterlopen. 'Gebruik ogen en neus voordat u in contact komt met oppervlakte- Tijdens festival Onderstroom in Vlissingen, dat morgen begint, worden extra waterpunten neergezet voor bezoekers water', luidt de boodschap. „Als het een rare kleur heeft, stinkt of er anders uitziet, zorg dan dat je zelf of je huisdier niet in contact komt met het water", zegt een woordvoerder. Meldingen kun nen gedaan worden bij de ge meente of bij het waterschap via telefoonnummer 088-2461000. Extra water Tijdens festival Onderstroom in Vlissingen, dat morgen be gint, worden extra waterpunten neergezet. De organisatie zorgt ervoor dat bezoekers verkoeling kunnen zoeken met tuinslangen of sproeiers. Ook tijdens de etap pe van de Tour de France, ko mende zondag, wordt extra wa ter verstrekt, als dat nodig is. ADRZ In de klinieken van het ADRZ lopen de verpleegkundigen extra rondes om te voorkomen dat pa tiënten verdrogen, laat woord voerder Dick Bosscher weten. Pa tiënten moeten tenminste twee liter water per dag drinken. Er wordt ook ijs verstrekt. Bruggen De provincie stuurt extra kan- tonniers op pad om verschillen de bruggen te controleren. Door de hitte kan een stalen brugdek uitzetten, wat er toe kan leiden dat de brug niet wil sluiten. Op tijd koelen met water voorkomt dat probleem. Met name op het Kanaal door Walcheren houdt de provincie de vinger aan de pols. Bij de Zeelandbrug voorziet ze minder problemen, omdat het daar gemiddeld wat frisser is. VLISSINGEN. Het afstoten van 31 rijksmonumenten is op dit mo ment onverantwoord. Dat con cludeert de Raad voor Cultuur in zijn deze week verschenen ad vies aan minister Blok (Wonen en Rijksdienst). De monumen ten, waaronder vier Zeeuwse, zouden per vandaag overgaan naar de Nationale Monumenten organisatie (NMo). Het Rijk wil 31 monumentale kerken, kastelen, ruïnes, kerken, praalgraven en gedenknaalden overdragen aan de NMo. Het vindt het beheren van monu menten geen rijkstaak. Minister Blok wil alleen panden beheren die het Rijk echt nodig heeft. Denk aan: gevangenissen, kazer nes en kantoren voor ambtena ren. In Zeeland gaat het om de Sint Baafskerk in Aardenburg, dat in 1951 deels in handen kwam van het Rijk. De Onze Lie ve Vrouwekerk in Veere ging in 1832 over naar de staat, nadat de kerk militair hospitaal werd. De Schotse Huizen, ook in Veere, is sinds 1907 in bezit van het Rijk. De particuliere eigenaar schonk het pand in dat jaar. Vanwege de hoge onderhoudskosten vroeg de toenmalige gemeente Zierik- zee het Rijk de Sint-Lievens- monstertoren over te nemen. Dat gebeurde in 1881. Edisonweg 37E, Vlissingen Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen 0118- 43 4000 www.pzc.nl Uitgever Erik van Cruijthuijsen Hoofdredactie Arie Leen Kroon alkroon@pzc.nl Centrale redactie T: 0118- 43 4010 E: redactie@pzc.nl Redactie Walcheren Postbus 5046, 4380 KA Vlissingen E-mail: walcheren@pzc.nl Redactie Bevelanden-Tholen E-mail: bevelanden@pzc.nl tholen@pzc.nl Redactie Zeeuws-Vlaanderen Postbus 145, 4530 AC Terneuzen T: 0115- 64 5740 E-mail: zeeuws-vlaanderen@pzc.nl Redactie Schouwen-Duiveland T: 0118- 434021 E-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl Sales manager Marcel Schreur Advertenties Afdeline Direct Sales regio Zuid E-mail: adverteren.zeeland@wegenermedia.nl Personeelsadvertenties:055-5388000 Familieberichten: Kleintjes: Krant niet ontvangen? Onze excuses. Meld het via www.pzc.nl/geenkrant U ontvangt restitutie en u kunt de krant van vandaag lezen via E-paper. Vragen? Bel: 088-0139910 Abonnementstarieven Deze vindt u op www.pzc.nl/tarieven Abonneren, wijziging vakantie service? Informatie kunt u vinden op onze site www.pzc.nl/service of bel: 088-0139910. Auteursrechten Alle auteursrechten voorbehouden Uitgeve rij Provinciale Zeeuwse Courant, onderdeel van Koninklijke Wegener NV. Publicatierecht beeldende kunst via Beeldrecht. Voor meer in formatie: copyright@wegener.nl Gegevensbescherming PZC is een uitgave van Wegener NV. Wegener legt van abonnees gegevens vast voor de uit voering van de abonnementsovereenkomst. Deze gegevens kunnen gebruikt worden om u op de hoogte te houden van interessante producten en diensten van andere onderdelen van Wegener en zorgvuldig geselecteerde partners. Indien u geen prijs stelt op informatie van de PZC of indien u uw toestemming voor het ge bruiken van uw e-mail adres wilt intrekken, kunt u dit schriftelijk kenbaar maken bij PZC Lezersservice. Zie ook het privacy statement op www.pzc.nl Tip? redactie@pzc.nl VLISSINGEN THOLEN MIDDELBURG MIDDELBURG Extra alert vanwege de hitte door Frank Balkenende en Cornelleke Blok

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 30