Actie voor behoud NIOZ in Yerseke Ze zijn er weer! OM denkt aan eerwraak in zaak dode wegwerker Thomas Schoorel knokt zich een weg terug Waterschap wil pacht verhogen, maar Vlissingen en Veere weigeren Gemeenten mogen geen gebruik meer maken van waterschapsstranden. Tenzij ze willen praten over pachtverhoging. VLISSINGEN. De gemeenten Vlissin gen en Veere dreigen de exploita tie van stranden kwijt te raken als ze zich niet wat flexibeler opstel len richting Waterschap Schelde- stromen. Honderd euro per jaar betalen Vlissingen en Veere aan het water schap om gebruik te maken van het Nollestrand, Westduin, West- kapelle en nog her en der wat stranden. Al vijftig jaar hetzelfde bedrag. Vervolgens vragen ze zelf veertig a vijftig euro per vierkante meter aan strandpaviljoenhouders. „Prima", zegt dijkgraaf Toine Poppelaars, „want gemeenten doen goed werk op de stranden wat betreft schoonmaak en veilig heid. Maar dat bedrag is niet meer van deze tijd. Stranden zijn veel drukker geworden, ook qua exploi tatie. Bovendien willen wij graag hetzelfde beleid voor heel Zee land, gezien de fusie met het wa terschap van Zeeuws-Vlaande- ren." Maar daar willen de gemeenten Veere en Vlissingen niet aan. Daar om hebben zij nu van het water schap een brief gekregen waarin staat dat zij met ingang van t janua ri 2016 geen gebruik meer mogen maken van de stranden van het waterschap. Dat zou betekenen: geen strandhuisjes meer, geen dag huisjes meer, geen strandpavil joens meer. Althans, niet meer via de gemeenten, die er ook nog aan verdienen. Het zou kunnen dat op Walcheren dezelfde situatie ont staat als in Zeeuws-Vlaanderen, waar strandpaviljoenhouders di rect betalen aan het waterschap. En een stuk meer ook. Volgens Poppelaars doet het waterschap al sinds 2006 pogingen om te komen tot een nieuwe overeenkomst. „Daar komen we niet uit. Over het principe van verhoging al niet, en dan hebben we het nog niet eens over bedragen gehad. Aan de ene kant begrijp ik dat, gezien de be zuinigingen waarmee gemeenten worden geconfronteerd. Aan de an dere kant: wij hebben ook hoge 'Dat bedrag is niet meer van deze tijd. De stranden zijn veel drukker geworden' kosten aan onze eigendommen. Al leen al aan dijk- en duinonder- houd zijn wij in Zeeland jaarlijks tien miljoen euro kwijt. Boven dien hebben we de afgelopen ja ren ontzettend veel geïnvesteerd. Denk aan de kazematten in Vlis singen, de boulevardtrappen, het nieuwe fietspad door de duinen..." De brief, die door het water schap werd afgesloten met de uit nodiging om opnieuw in overleg te gaan, heeft zin gehad. Poppel aars heeft inmiddels antwoord ge kregen van burgemeester Letty Demmers van Vlissingen: zij wil zo snel mogelijk met haar Veerse collega aanschuiven bij het water schap om samen tot een oplossing te komen. YERSEKE. Het NIOZ-Yerseke moet behouden blijven voor Zeeland. Zeeuwse en landelijke natuurclubs vinden dit zo belangrijk, dat ze be reid zijn een financiële bijdrage te leveren. Dat staat in een brandbrief van de Coalitie Delta Natuurlijk. On der die noemer werken samen het Brabants Landschap, de Brabantse Milieufederatie, het Zeeuwsch Landschap, Natuurmonumenten, Natuur- en Milieufederatie Zuid-Holland, Vogelbescherming Nederland, WNF, Zuid-Hollands Landschap en Zeeuwse Milieufede ratie. De brief, gericht aan het Mi nisterie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschap, benadrukt het be lang van het NIOZ-Yerseke, 'de eni ge onderzoeksinstelling van Zee land met een werkelijk internatio nale reputatie'. Het verdwijnen daarvan betekent verlies van hoog waardige werkgelegenheid en 'enorme kapitaalvernietiging' om dat de wetenschappelijke facilitei ten ter plekke van de ene op de an dere dag geen functie meer heb ben. Dit strookt niet met het stre ven van het kabinet naar weten schappelijke vernieuwing en top prestaties, aldus de briefschrijvers. Seizoen begint woensdag 8 juli Kwekers zijn tevreden over kwaliteit eerste bodemmossels SPORT 12 13 www.pzc.nl walcheren@pzc.nl WOENSDAG 1 juli 2015 Zeeland Ruzie om prijsverhoging strand door Wendy Wagenmakers Toine Poppelaars, dijkgraaf ZEELAND 4 en 5 De mosselen worden bij de Mosselveiling in Yerseke automatisch gesorteerd op grootte, foto Marcelle Davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 29