B-Brave terug naar de musical 0 L Arthur Japin over de hoofdpersoon in zijn nieuwe roman 26 CULTUUR SHOW Hartproblemen moeder van Frans Arthur Japin wandelt door Parijs langs plekken uit zijn nieuwste boek De gevleugelde„Kijk, daar stapte Alberto Santos-Dumont van het balkon in zijn luchtballon/' Enrique aangehouden met verlopen rijbewijs De moeder van Frans Bauer, Wies (foto) is maandagavond in het zieken huis 'met spoed geholpen aan haar hart", schrijft de zanger op Facebook. „Gelukkig gaat alles weer goed met haar", laat hij weten. Bauer verloor begin dit jaar zijn vader. 'Stop een deodorant in je tas en gewoon gaan' Met musicalsterren als Simone Kleinsma, Pia Douwes, Stanley Bur leson en René van Kooten staat boyband B-Brave op 13 en 14 november in Musicals in concert in de Amsterdamse pop tempel Ziggo Dome. Dat lijkt een stijlbreuk, maar voor Kaj (18), Samuel (19), Cassius (17), Dioni (17) en Jai (17) is het een 'terugkeer naar huis'. Het mu sicalcircuit was de plek waar ze el kaar leerden kennen. „We zingen niet in musicalpakjes hoor", zegt Dioni. „We geven onze nummers een B-Brave-tintje: dansbaarder en met meer beat." Of en welke musicalklassiekers ze straks beetpakken, houden ze voorlopig geheim. School was een blok aan het been van de boyband. 'Maar dat studeren hield ons ook met beide benen op de grond' Nadat de band in 2013 meedeed met talentenjacht X-factor en der de werd, sloten de boys direct een platencontract met Sony. Ze brach ten hun eerste single Up uit. Een jaar later volgde het debuutalbum De eerste date. Dat stond vol met Nederlandse popliedjes. „Wat wa ren onze stemmen toen hoog", zegt Dioni, verwijzend naar hun eerste nummers. Sinds vorige week zijn Dioni, Jai en Kaj in het bezit van een mid- delbareschooldiploma. Dat maakt de weg weer vrij voor de groep om zich helemaal te storten op de muziek. School was een blok aan het been. „Maar dat studeren hield ons ook met beide benen op de grond", zegt Dioni. De repetities voor een clubtour in september zijn in volle gang. Die brengt de band naar de Neder landse Antillen, Nederland en Bel gië. Verder is er Engelstalig reper toire in aantocht. Arthur Japin staart omhoog. „Kijk, hier was het", zegt hij. „Midden op de Champs-Élysées. Hier par keerde hij boven het trot toir zijn luchtballon. Die bond hij dan vast aan een lantaarnpaal." Hij wijst naar de eerste verdieping van het huis waar ruim honderd jaar geleden Al berto Santos-Dumont woonde. 'Uitvinder en luchtvaartpionier', staat er op een ge denksteen aan de gevel. „Hij ging op het bal kon staan, daar op die eerste verdieping, en kon dan vanaf het balkon direct in zijn lucht ballon stappen. Zo hoefde hij niet de straat op. Met die luchtballon vloog hij over de Champs-Élysées om boodschappen te doen. Of hij ging naar Maxim's, verderop, om te lunchen. Santos-Dumont wilde altijd naar boven; hij wilde loskomen van de aarde, weg van de werkelijkheid." De Braziliaan-Fransman Alberto San tos-Dumont (1873-1932) is de hoofdpersoon in De gevleugelde, het nieuwste boek van Ar thur Japin dat in september verschijnt. Het is een historische roman. Het memorabeie leven van Santos-Dumont is de leidraad, de levendige verbeelding van Japin doet de rest. „Santos-Dumont groeide als kind op in het oerwoud van Brazilië, las daar de boe ken van Jules Verne, maar niemand had hem verteld dat die verhalen niet echt wa ren. Toen zijn vader stierf, kreeg hij een enorme erfenis. Hij vertrok naar Parijs, maar werd daar flink teleurgesteld: het was niet de wereld waarop hij had gehoopt toen hij Jules Verne las." De Braziliaan ging met het kapitaal van zijn vader bestuurbare luchtballonnen bou wen. Hij testte ze zelf uit. Soms zat hij al leen maar op een bamboestok die met piano snaren aan de ballon vastzat. Met de regel maat van de klok stortte hij ook neer, eindi gend op daken en in bomen. „Het leven van de man die vliegen wil, bestaat vooral uit vallen", concludeert Japin. 'Het leven van de man die vliegen wil, bestaat vooral uit vallen' De verhalen en romans van Japin (Haar lem, 1956) zijn vaak gebaseerd op histori sche feiten en hebben meestal ook een auto biografische kant. De hoofdpersonen wor den veelal gekweld door (in het beste geval) een tumultueuze, of (in het slechtste geval) een traumatische jeugd. „Het zijn vaak men sen die vinden dat ze niet in de maatschap pij passen", vertelt de schrijver, terwijl hij pauzeert op een terras en nipt aan een glaas je water. Zelf werd hij in zijn jeugd langdu rig gepest en mishandeld. Hij raakte geïso leerd, creëerde een fantasiewereld waarin hij zich als tiener terugtrok en besloot ac teur te worden om zo van een schijnwereld zijn beroep te maken. Pas daarna werd hij schrijver. „Mijn verhalen gaan vaak over mensen die van hun zwakte hun kracht we ten te maken. Hoe doen ze dat? Misschien hebben ze wel minder te verliezen dan ande ren en durven ze daardoor stappen te zetten die anderen niet durven te zetten." Santos-Dumont was ook een buitenstaan der in de maatschappij. Hij voelde zich niet thuis tussen andere mensen en wilde de lucht in. „Het gaat mij niet zozeer om zijn geschiedenis, die kun je ook wel googelen", zegt Japin. „Ik wil alleen maar weten hoe hij zich voelde." Volgende stop is de Eiffeltoren, tweede verdieping. Vanaf grote hoogte wijst Japin naar de Seine, naar de weelderige brug er over, de Pont Alexandre III, en het Grand Palais ernaast. „Dat is gebouwd voor de We reldtentoonstelling van 1900. De luchtvaart kreeg daar geen plaats. Santos-Dumont heeft toen een luchtballon gebouwd en is daarmee tijdens die wereldtentoonstelling gewoon zelf gaan vliegen. Ook hier: hij maakte een rondje rond de Eiffeltoren. En zie je dat gebouw daar? Daar is hij eens op neergestort. Toen hing hij urenlang onder steboven aan het dak." Door naar het Bois de Boulogne, het gro te park aan de zuidwest-rand van Parijs. „Dit was een speciale plek voor Santos-Du mont. Hier heeft hij zijn eerste luchtballon laten opstijgen, ruim honderd jaar geleden. Niet zo ver hier vandaan staat nog een stand beeld van hem." Japin pakt zijn A4'tje weer te voorschijn en leest voor uit zijn aanstaande boek. 'Gooi alles los!', klonk het een eeuw geleden toen Santos-Dumont opsteeg en voor de wolken en de wind koos. Japin leest, staand tussen de bomen, terwijl de wind de bladeren om zijn hoofd blaast. Als hij even later zijn pa pieren op een bankje legt, krijgt ook daar de wind vat op. De A4'tjes met de tekst van De gevleugelde dwarrelen door de lucht en Japin rent er achteraan, met zijn handen grijpend naar de droomwereld van Santos-Dumont. Enrique Iglesias (foto) moet 10 juli voor de rechter ver schijnen omdat hij in mei met een verlopen rijbe wijs achter het stuur zat, meldt NBC Miami. Vol gens het politierapport probeerde hij na de aan houding te doen alsof hij de passagier was van zijn tourmanager Abel Tabuyo. Ze zouden snel van plaats gewisseld hebben. Fred van Leer stylist, vindt dat Nederlanders de hittegolf overdrijven door Esther Kooyman 'Hier vloog hij een rondj e om de Eiffeltoren' door Frank Renout

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 26