'FIFA schoonvegen, desnoods met dwang* Arjen Robben begint vandaag aan twaalfde seizoen bij een buitenlandse topclub Arjen Robben start vandaag fit en fris aan de voorbereiding op een nieuw seizoen in de Bundesliga. SPORT 19 MÜNCHEN. „Ja, ik kijk er wel weer naar uit." Arjen Robben meldde zondag opgetogen dat hij zin heeft in de start van zijn zevende seizoen Bayern München. De af trap is vandaag, op de dag af ne gen weken na het oplopen van zijn forse spierblessure tegen Bor- ussia Dortmund. „Individueel heb ik al goed getraind om nu fris te kunnen beginnen", zegt de aanval ler. Robben zei het nog voor het be richt over de val van Guus Hid- dink naar buiten kwam. Toen dat nieuws maandag ging lekken, zat hij aan het eind van zijn vakantie nog een paar dagen relaxed op zee. Daar nam hij het nieuws stil zwijgend tot zich. Zoals alle inter nationals. Het past precies in het beeld. De Oranjespelers zijn afgelopen jaar steeds heel netjes gebleven voor de bondscoach. Robben was vooral pragmatisch in zijn relatie met Hiddink. Hij paste voor ge speeld slijmerige steunbetuigin gen in de media. Anderzijds nam hij publiekelijk ook geen afstand van de zwalkende stuurman. De beste speler van Oranje probeerde gewoon alles te geven op het veld om het tij te keren. Alleen: hij was niet vaak bij machte om iets uit te richten. Van de zes EK-kwalifica- tiewedstrijden speelde Robben er maar drie mee. Vooruitkijken Aan de Sabenerstrasse begint Robben vandaag aan alweer zijn twaalfde jaar bij een buitenlandse topclub. Vooruitkijken. Dat is wat hij nu wil. Er gloort een zoveelste tropenjaar, waarin hij in januari al weer 32 wordt. Het is een leeftijd waarop een topvoetbalier met zijn explosiviteit nog net moet kun nen pieken. Pieken in de Bundesli ga, in de Champions league. En hopelijk op het EK in Frankrijk. „Voor mijn gevoel wordt het alle maal nog niet minder bij me", zegt Robben steevast op vragen over zijn niveau. „Sterker: Ook af gelopen seizoen heb ik gevoelsma tig nog een stap gemaakt. Het ging super, ook met de wind in de rug van een geweldig WK. Ik had wel eens willen zien wat er was gebeurd als ik tot op het eind had kunnen doorspelen. Ik stond op zeventien goals en acht assists in de Bundesliga toen ik geblesseerd raakte. In 'maar' 21 wedstrijden. Stel dat er nog acht, negen wed strijden bij waren gekomen. Als de goals straks vanaf augustus weer net zo gemakkelijk vallen, zal het een grote impuls geven aan Oranje. Toch past er wel enige nuancering in het beeld dat alles bij Oranje staat en valt met zijn aanwezigheid. Robben was er im mers wel bij in IJsland. De kanslo ze 2-0, toen de tegenstander hem vakkundig isoleerde aan de zij kant. Robben maakte ook negen tig minuten vol in het met 3-2 ver loren oefenduel met Mexico, de re vanchewedstrijd van het WK. Andersom ontbrak hij in de ge wonnen oefenpot tegen Spanje van afgelopen maart en miste hij een duels in de vorige, wél succes vol verlopen kwalificatiereeks voor het WK. Onder meer in Hon garije en Roemenië won Oranje twee keer afgetekend met 4-1. Maar uiteraard scheelt het een slok op een borrel als Robben mee doet in september tegen IJsland en Turkije. Vanaf rechts, maar mis schien ook wel in een centrale rol. Maar dat is iets voor straks. Eerst 'Als alle spelers fit zijn kan Bayern straks iedereen pakken' maar eens goed starten bij Bayern. Want ook daar moet het beter na een seizoen dat eindigde met twee verloren halve finales in de Champions league en om de Duit se beker. Vlak voor zijn vakantie gaf Robben alvast een duidelijk statement af in het blad Kicker. „Er wordt soms net gedaan alsof Bayern zich moet schamen voor zijn seizoen en nu volop nieuwe spelers moet gaan kopen. Maar dat is beide onzin", aldus Robben. „We zaten in een seizoen na een lang WK en dat was te zien. Maar desondanks zijn we kampioen ge worden met een voorsprong van tien punten." En over spelers kopen: „Dat lijkt soms het enige te zijn wat je als club kunt doen. Maar kijk naar onze selectie. Die is nog steeds top! Als Javi Martinez weer hele maal fit is en Franck Ribery en ik zijn terug en Thiago kan een goe de voorbereiding maken, net als David Alaba, dan zijn we weer heel sterk. Dan kunnen we nog steeds iedereen pakken." De erevoorzitter van de UEFA -haren strak naar achteren ge kamd, stijlvol blauw pak - geniet duidelijk van zijn rol. Maar hij is niet voor spek en bonen naar de UEFA-vergadering in Praag geko men. Natuurlijk, de agenda moet 'Sepp Blatter heeft zijn talenten totaal verkeerd aangewend' worden afgewerkt,maar het be langrijkste komt daarna pas op ta fel. „Hoe krijgen we het voetbal weer schoon." Johansson zegt blij te zijn dat de FBI en Zwitserse justitie probe ren de corruptie binnen de FIFA bloot te leggen. „Iemand moest het doen, nietwaar? De bond moet worden schoongeveegd. En dat kan alleen als een zeer integer iemand zich verkiesbaar stelt als voorzitter. Anders kan de FIFA be ter worden opgedoekt." Was hij twintig jaar jonger ge weest, dan had Johansson zelf de handschoen opgepakt. Maar de ja ren beginnen te tellen. De voorma lig UEFA-voorzitter en vicevoorzit- ter van de FIFA is hersteld van een zware ziekte, maar zijn geheu gen begint hem parten te spelen. Toch zal hij één naam nooit verge ten: Sepp Blatter. In 1998 nam hij het tegen de Zwitser op als kandi daat voor het FIFA-voorzitter- schap. Blatter won nipt. „Met geld", zegt de Zweed. „Het valt las tig te bewijzen, maar via tal van re laties heb ik gehoord hoe hij des tijds stemmen ronselde in Azië." Onder Blatter is het snel bergaf waarts gegaan met de FIFA, zegt Johansson. „Blatter is een slimme man. Intelligent, en extreem han dig. Maar hij heeft zijn talenten to taal verkeerd aangewend. Het is ie mand die lacht met zijn gezicht, maar niet met zijn ogen. Dat zie ik ook bij Poetin. Ze passen goed bij elkaar." De éminence grise van het voet bal heeft zelf nooit te maken ge had met omkopingspraktijken, be zweert hij. Of het moet die ene keer in Kazachstan zijn geweest, toen hij een paard kreeg aangebo den. „Op een ranch. Het waren prachtige beesten." Gekscherend had Johansson gezegd: doe mij er maar eentje. „Totdat ik gebeld werd dat het paard al bijna in Ko penhagen was. Ik heb het in aller ijl moeten afblazen." Johansson denkt overigens niet dat Michel Platini zich beschik baar zal stellen als FIFA-voorzit- ter. „Het clubvoetbal is de kern. Bij de UEFA ben je voortdurend met dat clubvoetbal in de weer, bij de FIFA houd je eens in de vier jaar een feestje. Ik verwacht dat Platini voor de eer bedankt." WOENSDAG 1 JULI 2015 door Maarten Wijffels Weer glooit tropenjaar Arjen Robben, vooral pragmatisch in zijn relatie met ex-bondscoach Guus Hiddink. foto ANP Arjen Robben door Koen Voskuil PRAAG. Vanuit zijn rolstoel overziet de 85-jarige Lennart Johansson als een veldheer de entree van het ma jestueuze Mandarin Oriëntal hotel in Praag, ledereen die er bij de UEFA toe doet, schudt als eerste handen met de Zweed. Of het nu UEFA-comitéleden Karen Espeland, David Gill of Michael van Praag zijn, ze groeten eervol: „Goedemid dag president." Lennert Johansson, erepreses FIFA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 19