Hockeybond zet website in om vrijwilligers beter te screenen Onderzoek vergt 'geduld van nabestaanden' Dodenaantal loopt op 14 NIEUWS Rekentoets is Verwerpelijk' IS onthoofdt ook vrouwen Het internationale onderzoeksteam verwacht voor het einde van het jaar met waterdicht bewijs te komen. Identificatie ROTTERDAM. Het team van onderzoe kers uit Nederland, België, Oekraïne, Maleisië en Australië noemt het scena rio waarin de Boeing 777 van Malaysia Airlines is neergehaald met een BUK-raket nog altijd het meest waar schijnlijk. „We komen steeds dichter bij wettig en overtuigend bewijs", zegt hoofdofficier en onderzoeksleider Fred Westerbeke tijdens een persconferen tie over het internationale strafrechte lijke onderzoek. „We hebben mensen nog niet for meel als verdachten geïdentificeerd, maar we hebben wel een groep men sen in beeld in wie wij meer dan ge middelde interesse hebben", zegt Wes terbeke. Hij wil niet zeggen wie dat zijn. „Dat hoort iedereen pas, zodra we mensen echt gaan opsporen." Het OM kijkt bij de zoektocht naar de verdach ten naar zowel 'uitvoerders als op drachtgevers', aldus Westerbeke. „We proberen zo ver mogelijk te komen in de bevelsstructuur", zegt de onderzoek sleider. Het onderzoek, het grootste ooit in Nederland gehouden, loopt zeker nog tot het einde van het jaar. Dat vergt veel geduld van nabestaanden, beseft Westerbeke. Toch is hij positief over het verloop. „Als je me het vorig jaar had gevraagd, dan had ik niet gedacht dat we nu zo ver zouden zijn." Hoewel de aanwijzingen voor een BUK-raket sterk zijn, wil Westerbeke alternatieve oorzaken op dit moment 'Dichter bij overtuigend bewijs' Nabestaanden van de slachtoffers zijn maandagavond op de hoogte gebracht van de stand van zaken van het onderzoek. Gisteren kregen ze ook te horen dat het identificatie van de laatste twee slachtof fers niet is geslaagd. De kans dat dat als nog kan gebeuren is volgens het ministe rie van Justitie 'zeer klein'. nog niet uitsluiten. Dat is vooral om sterker te staan tijdens een rechtszaak. „In een rechtszaak moeten andere sce nario's onweerlegbaar worden verwor pen", aldus Westerbeke. Zo heeft het team informatie opgevraagd bij de Rus sische Defensiestaf, die al sinds juli 2014 alternatieve oorzaken opwerpt. Met een nieuw rechtshulpverzoek is in middels medewerking gevraagd van de Russische fabrikant van de BUK-raket- systemen. Eerder gaf het OM door de Oekraïen se veiligheidsdiensten afgeluisterde ge sprekken vrij van Pro-Russische rebel len in Oost-Oekraïne, waarin over een BUK-systeem werd gesproken. Pro-Russische rebellen zouden zo'n systeem in handen hebben gehad, mo gelijk geleverd door Russische solda ten. En na de ramp werd een systeem door Oost-Oekraïne teruggereden naar Rusland. Om die reden deed het OM de afge lopen weken onderzoek in Oekraïne naar zendmasten en het telefoonnet werk, om telefoongesprekken te kun nen lokaliseren. De onderzoekers kre gen daarbij geen medewerking van de rebellen in de regio Loegansk: dit is het gebied waar na de ramp een BUK-sys- teem met één missende raket werd ge zien. In de regio Donetsk kregen onder zoekers wel toegang. In dit gebied ligt de rampplek en mogelijke lanceerloca- ties van een raket. Onderzoekers heb ben daar grondmonsters genomen. Dat gebeurde voor het eerst in 11 maanden. „Dat kon helaas niet eerder, omdat alles was gericht op repatriëring van li chamen en wrakstukken. Dat wilden we niet in gevaar brengen, door 'stie kem' andere dingen te doen," zegt Wes terbeke. Volgens hem zijn grondmon sters van potentiële lanceerlocaties ze ker nog bruikbaar. Het is de bedoeling dat nieuwe én al aanwezige vrijwilligers straks niet alleen een Verklaring Omtrent het Gedrag (VOG) aan vragen, maar ook online een ge dragscode ondertekenen en zich onder het tuchtrecht van de bond plaatsen. De hockeybond (KNHB) maakt vandaag bekend dat ze daarom gaat samenwerken met Vrijwilligers-OK, een zusterbe drijf van CV-OK dat werknemers screent in opdracht van werkge vers. „Er zijn enkele incidenten geweest bij hockeyclubs, die wil len we in de toekomst voorko men. Kinderen moeten in een so ciaal veilige omgeving kunnen sporten", zegt Erik Gerritsen, di recteur van de KNHB. Gerritsen doelt daarmee onder andere op de zaak rond Luigi C., een vrijwil liger van hockeyclub HGC in Wassenaar die jarenlang bleek te filmen in meisjeskleedkamers. „Het moet normaal worden met screening aan de slag te gaan, zo dat vrijwilligers het niet als een aanval zien." Bij de screening horen ook vragen als: 'Bent u eerder in aanraking geweest met de politie?' Vrijwilligers moeten straks via een website aangeven dat ze een VOG willen aanvragen. „Dat wordt dan automatisch voor hen gedaan", zegt oud-hockeyinterna- tional Teun Rohof, die voor Vrij willigers-OK werkt. Wie een VOG krijgt van de overheid, heeft in het verleden geen straf bare feiten gepleegd die verband houden met het vrijwilligers werk dat de persoon wil gaan doen. Daarnaast moeten vrijwilli gers op de website aangeven dat ze akkoord gaan met de gedrags code van de club, waarin de om gangsvormen tussen begeleiders en kinderen staan.Bij de scree ning horen vragen als: 'Bent u eerder in aanraking geweest met de politie?'. Bij betaalde krachten kunnen ook referenties worden nagevraagd. De bond kan de screening niet verplicht opleggen aan haar 320 hockeyclubs, maar wil 'het onder werp bespreekbaar maken' én fi nancieel ondersteunen. De verplichte rekentoets voor mid delbare scholieren en mbo'ers is een 'verwerpelijk middel' en zelfs 'waanzin'. Dat zegt Hans van Luit, hoogleraar Dyscalculie aan de Uni versiteit Utrecht. Vanaf komend schooljaar is de toets een verplicht onderdeel van het eindexamen, ook voor leerlingen die geen wiskunde in hun pakket hebben. Zakken voor de rekentoets wil zeggen: geen di ploma. „Je zou voor al je vakken een tien kunnen halen maar als je de re kentoets niet haalt, krijg je geen di ploma. Dat is toch erg raar", zegt Van Luit. De hoogleraar op het ge bied van rekenstoornissen staat vol ledig achter het idee achter de toets, namelijk het rekenonderwijs verbe teren. „Maar het is de vraag of een rekentoets het geschikte middel daarvoor is en of het zo dwingend moet zijn." In de Tweede Kamer wordt vandaag over de toets gespro ken. De extremisten van Islamitische Staat hebben twee vrouwen ont hoofd. Het was de eerste keer dat ze deze executiemethode op vrouwen hebben toegepast, meldden waarne mers van het Syrische Observato rium voor de Mensenrechten (SO- HR) gisteren. De vrouwen werden samen met hun echtgenoten we gens hekserij geëxecuteerd in de oostelijke provincie Deir al-Zor. Vol gens het SOHR was de ene executie in de stad Deir al-Zor en de andere in Al-Mayadin ten zuidoosten van de provinciehoofdstad. De extremis ten van IS beheersen met behulp van terreur al ruim een jaar grote delen van het noordoosten van Sy rië en het noorden en westen van Irak. Deir al-Zor en Al-Mayadin lig gen aan de rivier de Eufraat, de be langrijke 'levensader' van IS. De hoofdstad van IS, Raqqa, ligt 120 ki lometer verderop aan dezelfde ri vier. VLIEGTUIG CRASHT IN WOONWIJK Justitie heeft verdachten ramp MH17 in beeld door Jeroen de Vreede Fred Westerbeke onderzoeksleider door Cyril Rosman ZEIST. De Nederlandse hockey bond wil dat de tienduizenden vrij willigers die bij hockeyverenigin- gen werken beter worden ge screend. UTRRECHTR DEIR AL ZOR MEDAN De Indonesische luchtvaart, die toch al geen beste naam had, heeft een extra knauw gekregen met een zwaar vliegtuigongeluk op Sumatra. Bij de crash in Medan kwamen alle passa-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 14