Jihadverdachten vast VN-voedsel oneetbaar pS°pN -£5^AL/7ï je cp, autotrack.nl/win NIEUWS 9 Kort geding tegen Touractie willen dat die de uitreiking alle maal tot het einde volhouden", vertelt rector Caroline Klein. Op basisschool Op Dreef in Veldhoven zitten de leerlingen deze week voornamelijk binnen. Het schoolplein is kaal, beplan ting moet nog worden aange legd. „We spelen korter buiten," zegt directeur Trudy Hoogwegt. „En we adviseren ouders hun kind een petje mee te geven." Niet alle klanten kunnen het waarderen, maar in deze hitte willen Rudy Uray en zijn man nen van Primodak al om 06.00 uur het dak op. Ze werken door tot een uurtje of 10.00 en dan zit de dag er weer op. Noodgedwongen, want langer dakdekken betekent: meer kapotmaken dan je lief is. „Wij werken op platte daken met bitumen en teer. Dat gaat smelten bij hoge temperaturen en dan trap je het dak kapot." Die verloren tijd kun je ook in je eigen voordeel benutten, weet Uray. „Nu kan ik 's middags met mijn dochter naar het zwem bad." Blokker verkoopt sinds zondag twee keer zoveel airco's en venti latoren. Bij Bart Smit en Inter- toys is de onlineverkoop van op- blaaszwembaden en buitenspeel goed sinds het weekend zelfs ver tienvoudigd, laat een woordvoer ster weten. SENIOREN Helaas voor de bewo ners van woonzorgcentrum Humanitas-Bergweg in Rotter dam: even geen glaasje port deze week. Door alcohol droogt het lichaam eerder uit en dat moet nu juist voorkomen worden. Het is één van de vele tips die de bewoners kregen. Het verzor gingstehuis heeft een eigen hitte- protocol opgesteld. Zo staat het restaurant 'De Kale Knuffelkar- per' deze week vol met bekertjes water, worden er koude was handjes uitgedeeld, staan de voe tenbadjes klaar en komt morgen de ijscoboer langs. Er is ook extra toezicht op de 245 bewoners. „Of ze wel vol doende eten en drinken. Daar zal niet iedere oudere zin in heb ben", weet directeur André Ja ger. Frank Dekker, eigenaar van Vanadis in Eibergen en Zutphen, heeft geen hitteplan, maar regelt deze week wel een paar prakti sche zaken. „Als nabestaanden emotio neel zijn en weinig gegeten en gedronken hebben, houden ze het niet vol op een begraafplaats met 35 graden. Wij zorgen dan voor extra water en paraplu's te gen de zon. We kunnen zelfs een speciale tent opzetten op de begraafplaats, als daar behoefte aan is." Bij thuisopbaringen moet het lichaam soms extra gekoeld wor den, dat is wat meer werk. Vol gens Dekker leidt niet elke hitte golf tot een piek aan doden, zo als het CBS berekende. „Dit voorjaar, bijvoorbeeld, was het heel druk terwijl het niet bijzonder warm of koud was. Er is echt geen peil op te trekken." Grand Depart AMSTERDAM. Vier Haagse man nen die worden verdacht van ron selen voor de jihad, opruiing en deelname aan een criminele ter roristische organisatie, blijven in voorarrest. Dat heeft de rechter gisteren bepaald. De advocaten van de verdach ten hadden in de extra beveilig de rechtszaal in Amsterdam-Os- dorp bepleit hen op vrije voeten te laten komen.Zij plaatsten vraagtekens bij de aanklachten, maar volgens de rechter komt dat aan de orde bij de inhoudelij ke behandeling van de zaak, en zijn het geen gronden om te ver dachten nu vrij te laten. Slechts één van de vier ver dachten was aanwezig bij de zit ting. Rudolph H., Jordi de J. en Oussama C. kwamen niet opda gen omdat ze bezwaren hebben tegen de verplichte visitaties die ze moeten ondergaan als ze de gevangenis verlaten om naar de rechtbank te gaan. Ze hebben een klacht lopen tegen deze prak tijk. Azzedine C., verdacht van ron selen voor de jihad en opruiing, was er wel. Hij spoorde de aanwe zige moslims in de rechtbank aan om niet naar geweld te grij pen. „Geweld en haat zijn niet de oplossing", stelde hij. Bollen DEN HAAG. Minister Ard van der Steur van Veiligheid en Justitie en de Rotterdamse burgemeester Ah med Aboutaleb spannen een kort geding aan tegen de politiebonden om de cao-actie zondag tijdens de Tour de France tegen te houden. De politie wil een grote verkeers controle houden bij de reclameka ravaan, die voor de wielrenners uit rijdt. De controle staat gepland op de Erasmusbrug in Rotterdam. Het politiepersoneel voert al meer dan vijftien weken actie. De bon den weigerden na een gesprek om van de actie af te zien. De Verenigde Naties moeten hon derden tonnen voedsel vernieti gen omdat die ongeschikt is voor menselijke consumptie. Dat heeft Nepal gezegd. De Verenigde Naties stuurden het eten na de twee verwoestende aardbevingen die het land in het Himalayagebergte in april en mei troffen. Het gaat om 6500 ton rijst, ener giekoeken, peulen en olie, be stemd voor twee miljoen mensen in nood. Een deel van dat voedsel is echter te slecht om opgegeten te worden, blijkt volgens Nepal uit laboratoriumonderzoek. Het Wereldvoedselprogramma zegt de kwaliteit en voedselveilig heid zeer serieus te nemen. Het slechte voedsel wordt terugge stuurd naar de leveranciers en ver vangen, belooft de VN-organisa- tie. Door de aardbevingen kwamen meer dan 22.000 mensen om het leven. Een half miljoen woningen werd vernield. Naar schatting 700.000 mensen zijn door de be ving in armoede terechtgekomen. Actie loopt van 15 mei t/m 15 juli 2015 DINSDAG 30 JUNI 2015 houdt DAKDEKKERS WINKELS UITVAARTVERZORGER Haar collega's zeiden: zo, jij hebt zin in de Tour de France, met je bollen. door Jeroen Schmale Verslaggever Jeroen Schmale kijkt rond bij het Grand Depart van de Tour de France in Neder land. Observaties uit een gele we reld. Sirtaki Ook in Utrecht hebben Grieken zo hun problemen met een bank. Die van de eigenaren van restaurant Sir taki, in de Servetstraat, is niet dicht, maar verdwenen. Voor hun zaak stond een bank, waarop gasten met weinig tijd hun gyros en souvlaki konden nuttigen. Ambtenaren van de gemeente ontdekten dat er geen vergunning voor was afgegeven en lieten de bank verwijderen. Als er één plek is waar het wereld nieuws samenkomt, is het in de knoflookwalmen van Sirtaki. Sla bij het verlaten van de zaak rechtsaf en in exact 38 stappen sta je onder de Domtoren. En als het Tourpeloton zondagmiddag hier over de kasseien voorbij stuitert, spreken de Grieken zich in een referendum uit over het reddingsplan. De eigenaren, een ouder Grieks echtpaar dat niet met de naam in de krant wil, halen hun schouders op als het over de financiële chaos in hun thuisland gaat. Op die van hem ligt een theedoek. Pas als het over hun eigen bank gaat, wordt hij fel. Veert op, de thee doek glijdt van zijn schouder. „Ik heb deze zaak al 35 jaar, misschien heb ik in die tijd al 6 miljoen aan be lastingen betaald. Maar toch mag ik geen bank voor mijn zaak. De burge meester eet hier elke donderdaga- vond. En toch kan ik niks regelen met hem. Dat gaat in Griekenland heel anders. Daar had vroeger ieder een geld, maar het land zelfwas arm. Hier is het andersom." De Tourstart dan. Leuk. Drukte. Maar verder weten ze er niks van. Hij legt de theedoek weer op zijn schouder. Moppert: „Maar voor de Tour had ik de bank best weg willen halen." Jolien Walraven (19) uit Culemborg trok met de slaap in haar ogen het eerste bloesje aan dat ze in haar kast tegenkwam, pakte de trein naar haar werk in Utrecht en be greep niet waarom ze van alle kan ten werd toegelachen. Haar colle ga's zeiden: zo, jij hebt zin in de Tour de France, met je bollen. Toen begon het te dagen. Deze blijft een weekje in de was. @AutóTracl<

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 9