Alternatief onderwijs voor thuiszitters Drinken, drinken, drinken en drinken 8 NIEUWS Het wordt heet, zelfs zo heet dat het Nationaal Hitteplan van stal wordt gehaald. Wat doet Ne derland om het hoofd deze week koel te houden? Drinken natuurlijk. Veel drinken. Dat weten we wel, maar toch blijft die boodschap niet bij ieder een hangen. „Veel ouderen verliezen hun dorstgevoel, waardoor ze minder drinken dat ze zouden moeten. Het is daarom belangrijk om ze daarop te wijzen", zegt Mark van Bruggen, een van de makers van het Nationaal Hitteplan. Het hitteplan van het RIVM wordt in werking gesteld zodra minstens 4 dagen achtereen meer dan 27 graden wordt verwacht. Dat is nu het geval. De tropische temperaturen kunnen oververhit ting, uitdroging, uitputting en zelfs overlijden tot gevolg hebben. Het CBS rekende uit dat wanneer het 1 graad warmer is dan de ge middelde maximumtemperatuur er zo'n dertig mensen meer over lijden. De risico's zijn het grootst voor ouderen en zieken. In het plan raadt het RIVM hen aan om de woning zo koel mogelijk te hou den door gebruik te maken van zonwering, ventilator of aircondi tioning. „Ouderen zijn vaak bang om op de tocht te zitten en zetten het voor- en achterraam dan maar niet tegen elkaar open. Maar dan koelt de woning niet af', waar schuwt Van Bruggen. Dus: zet de ventilatieroosters permanent open en de ramen op een kier. Het Rode Kruis heeft duizen den vrijwilligers opgeroepen om extra op elkaar te letten, juist in deze vakantieperiode wanneer fa milieleden en verzorgers weg kun nen zijn. Tijdens de start van de Tour de France, komende zaterdag in Utrecht, bemannen 150 vrijwilli gers de EHBO-posten. Of dit aan tal nog wordt opgevoerd, wordt la ter deze week besloten. Wel lig gen er al stapels dozen klaar met waaiers, waar tips tegen overver hitting opstaan. Zoals: koel af door een theedoek uit de vriezer in je nek te leggen. En één belang rijke tip, die eigenlijk nooit een straf is: neem een waterijsje. Akkerbouwers moeten alle zeilen bijzetten om hun gewassen voor uitdroging te behoeden. Adrie Bos- sers, voorzitter van de vakgroep akkerbouw van landbouworgani satie ZLTO, staat tijdens de hitte golf midden in de nacht op om zijn beregeningsinstallatie te ver plaatsen. ,,'s Nachts beregenen is het best, omdat dan minder water ver dampt." Vooral aardappelen, wor teltjes en knolselderij hebben het zwaar. Door het koude voorjaar en de droogte van de laatste we ken hebben aardappelen al een groeiachterstand van een week of drie, zegt Bossers. „Daardoor is de opbrengst van nieuwe aardappels veel lager dan normaal in deze tijd." Het is chaos bij ijssalon Luciano in Wassenaar. De telefoon staat roodgloeiend. „Bij warmte hoort ijs, net als pepernoten bij Sinter klaas horen", zegt eigenaar Luc Blok. Dat betekent voor hem door werken tot diep in de nacht. „Van avond begin ik weer om 21.00 uur en dan ga ik door tot ik om 04.00 uur word afgelost. In een normale week maken we zo'n 7000 liter ijs, dat is nu het dubbele." Zodra de temperatuur boven 24 graden uitkomt, staan koeien in de wei te puffen. „Ze kunnen warmte slecht kwijt. Daardoor ko men ze snel in de problemen als de temperatuur verder oploopt", zegt Kees Romijn, voorzitter van de vakgroep melkveehouderij van boerenbond LTO. „Ze worden luier, blijven bij het water hangen en hebben minder eetlust." Het kost de dieren zoveel ener gie om warmte af te voeren, dat hun melkproductie terugloopt. Bij de huidige temperaturen gaat dat rap, zegt Romijn. „Dat kan in een paar dagen zo oplopen tot 10 pro cent minder melk." Om het leed 'We adviseren ouders hun kind een petje mee te geven' van de wandelende melkfabrie ken wat te verzachten, zetten boe ren hun wekker deze dagen extra vroeg. Vanochtend om 04.00 uur gingen de koeien van Romijn al de wei in. „Dan is het gras nog lek ker koel en nat. Voor de middag gaan ze weer naar binnen." Om hittestress te voorkomen, wordt ook varkens- en kippenhou ders geadviseerd hun dieren 's ochtends vroeg of's avonds te voe ren en extra water te geven. De emoes van Ouwehands Dieren park in Rhenen krijgen douches in hun verblijf. De apen worden verwend met speciaal ijs. Maar over het algemeen kunnen de be woners van de Rhenense dieren tuin heel goed tegen de hitte. „Ei genlijk regelen ze het zelf." Ook in Diergaarde Blijdorp in Rotterdam redden de beesten zich prima. „De meeste dieren zijn tro pisch of subtropisch, die vinden de warmte alleen maar lekker," laat een woordvoerster weten. Toch worden de olifanten extra vertroeteld. „Omdat het de komen de dagen zo warm wordt, krijgen ze elke middag een opfrisbeurt." De ijsberen krijgen ingevroren vis. „Daar kunnen ze ook leuk mee spelen." Het schoolorkest krijgt de helft minder speeltijd, de docenten is dringend verzocht hun praatje in te korten en in plaats van vijf mo gen telkens acht leerlingen op het podium hun diploma's in ont vangst nemen. Op locatie Marken- hage van Scholengemeenschap Breda wordt de diploma-uitrei king dit jaar een 'vluggertje'. „Er zijn dan meer dan gemid deld veel mensen op school en we Coalitiepartijen WD en PvdA, die dit plan vandaag in een Kamer debat presenteren, willen zo zor gen dat de duizenden kinderen die in ons land nu niet naar school gaan, toch les krijgen. „In een fatsoenlijk land moet ieder kind onderwijs krijgen", vindt PvdA-Kamerlid Loes Ypma. „Be halve als dat echt niet kan; als een kind in coma ligt bijvoorbeeld." De grote groep thuiszitters be staat voor een deel uit hoogbegaaf de autisten. „Die kinderen hebben in de klas last van te veel prikkels. Een hele dag op school zitten, red den ze niet", zegt Ypma. „Voor hen is er geen passend onder wijs." In zulke situaties moet maatwerk worden geboden, zegt haar VVD-collega Karin Straus. „Dat geldt bijvoorbeeld ook voor de periode dat een kind uit jeugd detentie komt, maar hij of zij nog niet op een school terecht kan." De regeringspartijen lijken met dit plan af te stappen van het idee dat er voor ieder kind een passen de plek op school moet zijn. Straus bestrijdt dat. „De mogelijk heden van passend onderwijs wor den nog onvoldoende benut." Er zijn nu al kleinschalige alter natieven die onderwijs verzorgen, maar dat wordt dan volledig be taald door de ouders. „Ouders met minder draagkracht kunnen hun kind dan geen onderwijs bieden. Wij zeggen nu: schuif het bud get, dat de school voor deze leer ling zou krijgen, door," zegt Yp ma. Het gaat om zo'n 6000 euro per kind per jaar. Dat bedrag kan wor den aangevuld met eventuele zorg- kosten. Alternatieven kunnen bijvoor beeld kleinschalig onderwijs via een stichting zijn, maar ook de in huur van een docent aan huis. Deze manier van onderwijs wordt wel aan voorwaarden ge bonden: het personeel moet be voegd zijn om onderwijs te geven, de onderwijsinspectie moet er toe zicht op houden en de stichtingen moeten het uitgegeven geld kun nen verantwoorden. Als je het hoofd maar koel door Hanneke van Houwelingen en Heieen Boex BOEREN IJSSALON OVERVERHITTE KOEIEN Kinderen drinken wa ter op de Amsterdamse Albert Cuypmarkt, ijs werkt uitstekend om af te koelen, voor mens en dier. foto's ANP Trudy Hoogwegt schooldirecteur DIERENTUINEN SCHOLEN door Hanneke Keultjes DEN HAAG. Zo'n 16.000 kinderen die niet naar school kunnen en he le dagen thuis zitten, moeten in de toekomst toch onderwijs kunnen volgen. Het geld dat bedoeld is voor de school van de leerling moet worden doorgesluisd naar kleinschalige alternatieve leerpro jecten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 8