leven op 60 euro per dag' Beurs blijft rustig onder Griekse perikelen Dit duurt al veertig jaar 'Ben een beetje in paniek' De mooiste Belgische steden NIEUWS 5 MANOS (38) AMBTENAAR ATHENE „Als ik ga stemmen, dan in elk geval tegen nieuwe be zuinigingen. Wij Grieken worden zo moe van dat ge doe met euro's. Ik ben niet voor Tsipras. Onze regerin gen hebben ons laten bar sten. Niet alleen deze, maar ook alle voorgaande regerin gen. Dit duurt al veertig jaar. Dieven zijn het. Mijn maandsalaris is in 5 jaar met 700 euro gekort. Ik ga niet meer met vakantie, niet meer naar het restau rant, nooit meer naar de bios, ik kijk films op mijn laptop. Gelukkig heb ik een appartement van mijn ouders gekregen en betaal ik geen huur. Ik rijd geen grote afstanden meer op mijn motor. Dat mis ik nog het meeste." JASON (21) STUDENT ACCOUNTANCY „Ik weet niet wat ik zondag ga stemmen. Het verandert met de dag. Misschien komt er nog een akkoord. Mis schien wordt dit allemaal kunstmatig opgeklopt om mensen bang te maken. Dit is allemaal erg nieuw voor mij. Ik heb dromen. Ik wil dat mijn leven veel beter is dan nu. Ik ben een beetje in paniek. Drie jaar kon ik naar de bios en naar allerlei clubs. Nu is mijn budget daarvoor het krap. Ik ben bang dat ik straks geen baan vind. Bo vendien betalen bedrijven je salaris niet op tijd. Ik studeer economie, maar ik heb geen idee wat er fout ging, de regering weet het ook niet. Ik hoop zo dat het binnenkort beter wordt." Maar ook dat is te overzien. Het voor de tv en matineus telefo nisch overleg met zijn bazen, zegt hij. Veertig employees moet hij straks toespreken als sector manager van de grootste bank van het land. Yannis is naast be zorgd ook geïrriteerd. „Ik ben niet bang voor mijn baan. Ik ben bang voor de toekomst van mijn 'Ik ben niet bang voor mijn baan, ik ben bang voor de toekomst van mijn kinderen' kinderen, voor het Europa waar in ze opgroeien. Is dit nou echt zo belangrijk? Er zijn veel grotere problemen. Met Rusland, met de immigranten vanuit het zuiden, er is de dreiging van jihadisten. En dan hebben we het hierover." De sectormanager (liever geen achternaam, hij wil geen gedon der) heeft zijn mensen al ge maild over de 'uitdagingen die ons wachten'. „De grootste uitda ging is de transacties tussen ban ken gaande te houden. Burgers kunnen het redden met tijdelijk minder cash. Je krijgt straks geen wisselgeld voor een kop koffie. interbancaire verkeer is veel be langrijker, daar draait de econo mie op." Paniek is de slechtste raadge ver, zegt Yannis. Ik denk niet dat Griekenland uit de euro stapt. Ik weet het niet zeker, maar ik denk van niet. Mensen die per se hun geld willen heb ben, zou ik met klem aanraden het geld niet van de spaarreke ning te halen. Wees geduldig en optimistisch. Je kunt een bepaal de tijd leven op zestig euro per dag. Dit zijn extreme omstandig heden, die duren meestal kort." ROTTERDAM. Het leek een span nende dag te worden. Een moge lijk Grieks faillissement, daarvoor waren alle verloven ingetrokken en zaten de handelaren al extra vroeg achter hun beeldschermen. De voortekenen beloofden een hete dag. In Azië zakten de koer sen al en in Europa ging er direct bij de opening al 4 tot 5 procent van de beurskoersen af. Dat zijn zeer forse dalingen. Maar daarmee was de koek wel op. Later op de dag gingen de meeste koersen al weer wat om hoog. Datzelfde beeld was er op de valuta- en kapitaalmarkten. De euro kwam nauwelijks van zijn plaats ten opzichte van de dollar. Ook de rente deed verrassend weinig. Natuurlijk was er een trek naar veilige staatsleningen, zoals de Nederlandse en de Duitse. De rentes op die leningen daalden dan ook licht. En de rentes op Por tugese, Spaanse en Italiaanse staatsleningen liep licht op. In 2012, toen een Grieks vertrek uit de Eurozone dreigde, liep de rente op Griekse staatsleningen op tot 44 procent. Nu bleef die op 14 procent steken. -SHU De wereld is Kras Autovakantie België DINSDAG 30 JUNI 2015 Yannis bankmanager Geniet van historische pleinen, prachtige gebouwen en speciaalbiertjes op het terras. Boek nu een stedentrip en ontdek de Belgische gastvrijheid en gezelligheid! Antwerpen Modern 3-sterren Ibis Styles Antwerpen City Center in het centrum nabij Centraal Station Inclusief ontbijtbuffet Klantbeoordeling 8,1 Zie: Kras.nl/51991 Brussel 4-sterren Novotel Brussels Hotel Midi nabij het prachtige centrum, nabij het treinstation Inclusief ontbijtbuffet parkeren Klantbeoordeling 8,3 Zie: Kras.nl/53231 Mechelen Uniek 4-sterren designhotel Mercure Mechelen Vé in het centrum aan de Vismarkt Inclusief ontbijtbuffet en welkomstpakket Nieuw bij Kras! Zie: Kras.nl/53720 2-5 dagen v.a. 2-4 dagen v.a. 3 dagen v.a. Vlaanderen is toerisme

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 5