SgP lil 6 I HART& VRAAG HET DE DESKUNDIGE Op zomerfestivals kun je niet om ze heen: meisjes met een hoepel. Beyoncé hoepelt er op los in een van haar clips, Michelle Obama gaf een workshop in het Witte Huis. En nee, liet is geen vrouwenhobby. 'Het lukt mij zonder vrouwenheupen' Gemiddeld duurt voordat de klachten Dit laatste zorgt voor Fitnesstrend Ik leerde het aan een vrouw met pinnen in haarwervelkolom. Buigen ging niet, hoepelen wel Rutger Verhoeff is huisarts Elke week beantwoordt een deskundige lezen ragen over gezondheid. Vandaag: huisarts Rutger Verhoef 1. De achillespees is de grootste en dikste pees van het lichaam. Die verbindt de kuitspier met het hielbeen. De pees is vernoemd naar de held Achilles die overleed aan een pijl in de enige zwakke plek van zijn lichaam, zijn achillespees. U gebruikt de kuitspier vaak, bij lopen, rennen en springen. Oorzaken van een blessure kunnen zijn: verminderde doorbloe ding van de pees, verminderde spierkracht, overgewicht, afwijkingen aan de vorm van de voet, verkeerde looptechniek of schoenen, vaker of intensiever trainen en een te harde of te glibberige ondergrond. Er is dus een aantal oorzaken dat u zelf kunt wegnemen. merkt u dat in de regel door pijn na het spor ten. En dat zal, als u er zelf niets aan doet, overgaan in pijn die zelfs bij heel weinig be lasting opkomt. Totdat het uiteindelijk een continue pijn wordt. Niet iedereen is gebaat bij dezelfde behande ling. Bij geringe klachten kunt u bekijken of minder inspanning, rekoefeningen en goed schoeisel helpt. Helpt dat niet dan is fysiothe rapie, eventueel samen met een ontstekings remmer, de volgende stap. Daarnaast kan er gebruik worden gemaakt van een spalk die de voet 's nachts in negentig het zes maanden <Je schoenen en shockwavetherapie. een betere doorbloe- overzijn ding van de achilles pees door schokjes af te geven. De therapie is de afgelopen jaren populair geworden onder fysiotherapeuten en patiënten. Helaas is er nog geen bewijs dat het u sneller van uw klachten af helpt. Gemiddeld duurt het zo'n zes maanden voor dat de klachten met zo'n behandeling over zijn. Is dit niet het geval dan is een verwijzing naar de orthopedist op zijn plaats. Zij kunnen injecties geven of besluiten u te opereren. HET PANEL 8?D00R LISANNE VAN SADELHOFF Niet aan haar to-do-list, niet aan het huishouden, niet aan haar af spraken. Robin Herrewijnen (28) denkt 'helemaal nergens aan' als ze hoelahoept. Linkerheup, rechter heup, linkerheup, rechterheup. Naar voor, naar achter. De plastic ring draait na elk subtiel tikje om haar middel. En zo kan ze uren doorgaan. Gekleed in een legging ('dat hoept het lekkerst') maakt ze danspasjes, lastige armbewegingen en kniebuigingen. Hoepelmeisje, zo noemt 'Robin Hoop' zich. De hoepel won de afge lopen anderhalfjaar aan populari teit. Ook Robin was snel om. Ze kwam op een festival een meisje met een hoepel tegen. Ze eigende zich die nog net niet toe. „Ik word er vrolijk van en energiek. Ik wil er alleen maar meer van bewegen." Sinds twee weken is Robin gestopt met haar baan om volledig aan de slag te gaan met haar hoepelwork shops en -webshop. Nederland kent een groeiend aantal hoepelmin naars. Elke zondag vult Robin haar onlinewinkel met handgemaakte hoepels bij, stipt om acht uur 's avonds. „Liefhebbers zitten op dat tijdstip klaar om direct te kunnen bestellen. Elke week is alles op. Ie dereen wil hoepelen." Zelf leerde ze het in het park en de huiskamer - op veilige afstand van alles dat breekbaar is. Eerst de basis: simpelweg de hoepel draai ende zien te houden, en nu doet ze aan hoopdance: dansen en hoela hoepen tegelijk op muziek. „Die hoepel geeft dans extra dimensie." „Wie hoepelt, is zen," zegt sport- en bewegingspsycholoog Anne Loots. „Het verlaagt het stressniveau. De rustige, ritmische bewegingen wer ken meditatief." Bovendien ga je uit je gedachtenwereld om je op je li chaam te concentreren. „Je moetje focussen op de hoepel. Die is gena deloos: dwaal je af met je gedach ten, dan valt-ie zo op de grond." Volgens Loots kan iedereen het leren. „Ik leerde het aan een vrouw van 84 met een nieuwe heup en een nieuwe knie. Een andere hoe pelaar had allerlei pinnen in haar wervelkolom. Buigen ging niet, hoepelen wel." Annelies Steenman is 61 en volgde een workshop met vriendinnen. Ca deautje aan één van de andere dames. „In het begin kon ik er niets van," zegt ze. „Mijn vriendin vond het nóg moeilijker. We hebben gelachen." Maar: oefening baart kunst. Steeds langer bleef de hoepel draaien, steeds beter en soepeler. Onbeperkt hooghouden? Dat is nu Steenmans specialiteit. „Het is zo'n fijne beweging en het doet me zo aan vroeger denken. Ik deed het als meisje, als groter meisje en nu als volwassen vrouw." dinsdag 30 juni 2015 GO Achillespees Ik heb kalkafzetting in mijn achillespees. Shock- wavebehandelingen hebben niet geholpen. Na een knie-operatie is mijn linkerheup vervangen. In dit been heb ik nu kalkafzetting. Ook mijn rechter heup krijgt kuren. Is er een goede oplossing voor de achillespees? Ik ben bang dat ik eerdaags ach ter de geraniums kom te zitten. Nettie Kuijper, Eindhoven. Maar als er dan toch een blessure ontstaat, Ook een vraag? Mail naar hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS- DESKUNIGE Ay Lin Kho PSYCHOLOOG Steven Pont RELATIE THERAPEUT Caroline Franssen OP FESTIVALS, IN CLIPS EN HET WITTE HUIS Allemaal aan de hoepel 44 -4 Robin Herrewij nen alias Robin Hoop geeft hoe pelies in het park. FOTO SHODY CAREMAN 'Hooper' Floris Brouwer (41): „Vrouwen hebben meer rondingen en be wegen over het alge meen sierlijker. Dat werkt wél mee als je wilt hoepelen. Als man moet je geen sierlijke buikdansstijl wil len uitvoeren. Er zijn genoeg mannen in het wereldje - ook wereldberoemde man nelijke hoepelaars - en elk trucje lukt bij mij goed. Oké, op sommige bewegingen oefen ik maanden, maar je weet: het gaat lukken. Ooit. Als je maar volhoudt. :TEMAD Op sommige feestjes hoepelen mensen de hele dag of nacht door. Het fijne is datje het kunt doen waar en wan neer je wilt. Sommige hoepelaars zijn te verle gen om het in het park te doen. Dan doe je het thuis. Ook fijn: er zit geen wedstrijd element in. Het gaat er niet om wie de beste is en als een truc lukt, is iedereen oprecht blij voor je."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 50