'Je kunt wel even Trotseert de Griekse burger het 'nee'-vak op stembiljet? Juncker 'politiek en als mens' teleurgesteld en 'een beetje verraden' door Griekse regering. 4 NIEUWS GRIEKSE SCHULDENCRISIS Regering zou 1,6 miljard niet willen overmaken. Grieken kunnen maximaal 60 euro per dag pinnen. wil: 120 euro geeft de geldauto maat. Buitenlanders brengen im mers geld naar de economie. De ambtenaren die zich naar hun werk spoeden blijken lang niet zo radicaal als de demon stranten die de avond te voren voor het parlement stonden. Die riepen dat de EU en het IMF moesten oprotten. Rond de banken en de minis teries in hartje Athene zijn de werknemers vooral bezorgd. Yan- nis - 'net als onze minister van Financiën' - is een goed verzorg de veertiger met vermoeide ogen. Vanwege een lange nacht Geldwagens van Brinks rijden af en aan in de Griekse hoofdstad. En niet voor niets: er is weer cash voorhanden. Alleen: niet voor iedereen evenveel. Eva, een hippe jonge vrouw met zonnebril op het voorhoofd is blij met het korte rijtje pin ners voor deze geldautomaat van de Nationale Bank van Grieken land. Ze pint 40 euro van haar dagtegoed van de maximaal toe gestane 6o euro. De Nederlander achter haar kan pinnen wat hij Terwijl Athene zelf de verziekte verhou ding met zijn schuldeisers verder op scherp stelt met vooralsnog onbevestig de dreigementen om vandaag niet zijn verschuldigde r,6 miljard aan het IMF terug te betalen, geeft Europa de moed niet op. Op alle niveaus deed het giste ren een hartstochtelijk beroep op de re gering alsnog terug te keren naar de on derhandelingstafel. Dat moet dan wel vandaag, aldus eu- rogroepvoorzitter Jeroen Dijsselbloem, want om middernacht loopt het twee de Griekse steunplan af en zijn de 7,2 miljard die nog voor Griekenland klaar liggen niet langer beschikbaar. Stem tegen Europa Zeker de Brusselse instellingen lijken nu het referendum van komende zon dag aan te grijpen om Athene alsnog onder druk te zetten. Als de Griekse be volking ja zegt tegen de laatste, nog niet uitonderhandelde voorstellen van de schuldeisers, kan de rege- ring-Tsipras moeilijk anders dan die uit spraak volgen. Een nee zal volgens Commissievoor zitter Juncker 'door de hele planeet' worden uitgelegd als veel breder dan al leen nee tegen de voorstellen. ,„Grie- 'Waar kwamen de kleine beledigingen echt vandaan?' kenland keert dan Europa en de eurozo ne de rug toe", aldus Juncker. Ook vol gens de voorzitter van het Europees Parlement Martin Schulz, na overleg met de EP-fractieleiders, gaat het refe rendum over niets minder dan de toe komst van Griekenland: binnen of bui ten de eurozone. Haat opgeroepen Juncker zei gisteren te beseffen dat 'de instellingen' de afgelopen jaren met hun keiharde bezuinigingspakketten veel haat hebben opgeroepen. Aan de andere kant: diezelfde instellingen heb ben wel 350 miljard in Griekenland ge pompt. „Referenda uitschrijven is een absoluut recht van regeringen. Maar de bevolking die eraan deelneemt heeft ook recht op eerlijke informatie", aldus Juncker, die op een indrukwekkende persconferentie stap voor stap toelicht te tot welke concessies de schuldeisers bereid waren. Hij noemde de laatste Brusselse voorstellen 'eerlijk en even wichtig' omdat ze tekortreductie com bineerden met groei en sociale maatre gelen. „Kortingen van de laagste pen sioenen zijn nooit op tafel geweest." Maar een ingrijpende hervorming van het stelsel was wel nodig, 'dat er kent ook de Griekse regering'. Volgens Juncker kwamen de vergaande Brussel se concessies onder meer tot uiting in t2 miljard minder bezuinigingen dan eerder overeengekomen met de rege- ring-Samaras. Hij ontkende dat er ook maar enige grond is voor de Griekse be schuldigingen van Brusselse chantage. „Want waar kwamen de bedreigingen, beledigingen en kleine, niet afgemaak te zinnen echt vandaan?" Juncker zei 'politiek en als mens' teleurgesteld te zijn en zich door Tsipras ook 'een beet je verraden' te voelen. Ondanks het feit dat hij eind vorige week nog 20 uur met de Griekse leider sprak, moest hij via diens onderhandelaars horen dat er een referendum kwam. Wat heeft u liever? Een bankroet en een onzekere economische toe komst met een eigen munt, of nog maar eens een ronde door Eu ropa geëiste bezuinigingsmaatre gelen en de euro? Goedbeschouwd is dat de keu ze die de Grieken zondag moeten maken. Of, zoals het op het stem biljet wat mistig is verwoord: 'Moet het voorstel dat op 25 juni 2015 is ingediend door de Europe se Commissie, de Europese Cen trale Bank en het Internationaal Monetair Fonds, dat uit twee de len bestaat, worden geaccepteerd?' Vooralsnog is de verwachting dat Griekse kiezers ermee instem men. In de meest recente peilin gen gaf 47 tot 57 procent aan voor een deal met Europa te zijn. Onge veer een derde was tegen, de rest twijfelde nog op het moment van de peiling, kort voordat premier Tsipras het referendum aankondig de. Twee weken geleden zei 70 pro cent van de Grieken dat ze de eu ro willen houden, ook als dat met nieuwe pijnlijke bezuinigingen ge paard gaat. Maar nu de banken dicht zijn en de consequenties van het uit blijven van een deal voelbaar wor den, kan de publieke opinie rap veranderen. „Het is de vraag hoe de mensen die nu geraakt worden omdat ze niet aan geld kunnen ko men - de gepensioneerden, de ouders met kinderen - dit gaan zien", zegt hoofdredacteur en com mentator van de invloedrijke nieuwssite Macropolis Nick Mal- koutzis. „Als falen van de over heid en een voorteken van de si tuatie als we uit de euro gaan, of juist als resultaat van de koppig heid van de schuldeisers en een re den om de banden te verbreken." „Het lijkt waarschijnlijk dat ze dan voor de veiligste optie gaan en ja stemmen, in de hoop in de eurozone te blijven." Vooral Grieken die voor hun in komen afhankelijk zijn van de EU zullen voor 'ja' kiezen, schetst poli tiek analist Yannis Koutsomitis. „Zoals boeren en ondernemers die aan door de EU betaalde pro jecten werken." In het toerisme zal meer steun zijn voor afwijzing. Als Grieken land uit de euro stapt wordt het een spotgoedkope vakantiebestem ming. „Studenten, werklozen, ambtenaren en mensen met heel lage inkomens zullen ook vaak te gen stemmen", verwacht Koutso mitis. „Zij kunnen de huidige si tuatie niet meer aan, elke verande ring is beter voor hen." De campagne is inmiddels afge trapt, met Jean-Claude Juncker als voorman van de ja-stemmers. Hij probeerde de Grieken gisteren aan Europa te binden met een gloed volle speech. „Griekenland is Euro pa, Europa is Griekenland", zei hij in het Grieks. Een 'nee' betekent een afscheid van de euro, maakte hij ook onomwonden duidelijk. Premier Tsipras roept zijn bur gers op het voorstel af te wijzen, om de Europese schuldeisers te dwingen tegemoet te komen aan zijn eisen. Zijn stemadvies en de manier waarop hij het referendum heeft georganiseerd kunnen ook tegen hem werken, denkt Malkoutzis. Het referendum komt zo laat dat er amper tijd voor is en het vakje 'nee' staat wel erg prominent op het stembiljet: het geheel lijkt meer manipulatie van dan een open vraag aan de Grieken. Europa tegen Grieken: zeg ja door Bob van Huët door Frans Boogaard Claude Juncker Commissievoorzitter door Karlijn van Houwelingen ATHENE. Europa houdt zijn hart vast: wat gaan de Griekse burgers doen? Het ziet er voorzichtig naar uit dat ze de euro willen houden en zondag voor een akkoord met Brussel stemmen. 47 Van de Grieken zou minstens 47 procent een akkoord met Europa willen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 4