ZO DOEN 1 4 I HART® Opvoeden, gezond blijven, we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde 11 van het leven en zou u aan anderen willen overdragen? Vandaag: Jeroen Bergevoet en Marieke Engelsman uit Ritthem. S'? Kijk niet alleen naar calorieën om gezond te leven Als je valt, sta je op en ga je gewoon weer verder. Ik heb geleerd om niet bang te zijn om te falen nf- Probeer voortdurend wat nieuws in je leven ®D00R MARJAN DE KORT Marieke: „Mijn levensdoel? Mensen inspireren tot een leefstijl waarin ze gelukkig en gezond met hun lijf omgaan, in contact met de natuur. Zelf sta ik elke ochtend om zes uur op, neem een wisseldouche en doe een half uur yoga. Zo begin ik be wust aan de dag en voel ik wat ik die dag nodig heb. Dan drink ik een glas lauwwarm water, met mi neraalrijk Keltisch zeezout. Vervol gens maak ik een goed ontbijt van met de avond ervoor in water ge weekte havermout, zonnebloempit ten, rozijnen en vers fruit waar ik kokos, kaneel of cacaomix overheen doe. Ook maak ik voor Jeroen en de kinderen smoothies van groente en fruit voor op het werk en op school. Tussen de middag eten we warm en 's avonds meestal nog iets lichts zoals soep of een salade." Jeroen: „Ik vind het heerlijk wat Marieke maakt, al eet ik ook wel boterhammen, hoor. De laatste jaren let ik beter op geraffineerde suikers vanwege het risico op diabetes, een nare ziekte die een aanslag pleegt op je lichaam. Minder drop, koffie zwart, ik voel me vitaler. We eten vers en biolo gisch, maar we zijn geen freaks. We halen heus weieens een frietje en die bitterbal op een feestje, die laat ik ook niet liggen." Marieke: „Niet de calorieën zijn ons criterium voor gezond eten. Wat je in je lichaam stopt en wat de voe dingswaarde is wel." Julie: „Wij helpen graag met koken, pannenkoeken bakken en zo. Maar het liefst eet ik yoghurt met muesli en aardbeien." Mare: „Ik lust geen spruitjes en ik vind pannenkoeken met rozijnen en rabarber uit onze eigen tuin het allerlekkerst." Marieke: „In het begin kregen de kinderen wel reacties op school, vooral als ze een smoothie met spi nazie mee hadden. Toen heb ik een keer tijdens de les uitleg gegeven. Wat zit erin? Hoe maak je het? En ik liet de klas proeven. Nee, ik zou niet willen dat ze erom worden ge pest." Als je iets doet, doe het dan goed Jeroen: „Ik ben een perfectionist. Ik houd van structuur en wil dingen graag voorbereiden. Marieke is meer 'on the fly' en denkt 'het komt wel'. Dat vind ik weieens moeilijk, maar ik leer er ook van." Marieke: „Jeroen is van de lijstjes en ik, ach, ik zie het wel. Met de verbouwing bijvoorbeeld, dan moet je schuren vóór het schilderen. Ik denk 'ach, waarom' en begin ge woon. Als dan de verf niet pakt, DE FAMILIE 'fSb' moet het alsnog en heb ik uiteinde lijk dubbel werk." Jeroen: „Als je iets doet, doe het dan goed! Als mensen komen hel pen, dan heb ik het liefst dat ze de dingen op mijn manier doen. Daar mee krijg ik ze nog weieens op de kast. En voor een klus regel ik dat de benodigde spullen er zijn. Ma rieke vergeet dat. Zij is losser, maar wel opener en socialer. Ik ben te rughoudender. Met Pasen kwam ze thuis met vijf kuikens. Maar de vloer van ons kippenhok zit nog vol gaten; de muizen en ratten komen daar zo doorheen. Toen heeft ze er maar stoeptegels in gelegd... Dat is voor een perfectionist natuurlijk geen oplossing, dat begrijp je wel!" Marieke: „Geef toe Jeroen, die kui kens eten het onkruid tussen de te gels uit en ook voor de kinderen is het geweldig. Die zijn nu veel ver trouwder met dieren dan voor heen." Jeroen: „Marieke is impulsief, ik planmatig. Maar meestal gaat het om kleine irritaties, niet om grote onderwerpen, gelukkig." Jeroen: „Mijn levensdoel was om op een boerderij te wonen en zo veel mogelijk zelfvoorzienend te leven. Doordat we afhankelijk zijn van de industrie verliezen we onze kennis van het kleinschalige am bacht en onze creativiteit. Mijn dinsdag 30 juni 2015 'Je kunt veel meer dan je denkt' 44 Marieke Engelsman, 37, gezondheidsconsulent en yogadocent Jeroen Bergevoet, 38 jaar, trainingsmanager in de olie- en gasindustrie Julie, 9 jaar, groep 6 Mare, 7 jaar, groep 5 Jeroen Bergevoet en Marieke Engelsman uit Ritthem wonen op een voormalige hofstede. FOTO'S MECHTELD JANSEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 48