Licht tegen zwaar reizen HART&ZII I 3 DIEKSTRA éUA/){raAÜL li De helft van de ouders denkt datje opvoeden niet hoeft te leren. En dus houden we chaos HELDER PRAKTISCH MOTIVEREND VORMGEVING TECHNISCH EIND OORDEEL René Diekstra buigt zich over de f ?V/ menselijke geest Keer op keer overschatten zogenaamde experts wat zij eigenlijk kunnen. Noem hel ge rust de illusie van deskundig heid. Ouders blijven niet huiten schot: zij overschatten hun opvoedingsvaardigheden. Op een zonnige zomerdag heeft het buitenlicht een sterkte tot wel 100.000 lux, de eenheid voor verlichtings sterkte. Een bewolkte dag is goed voor 10.000 lux. Wie extra licht wil bijtanken om een jetlag te smoren, heeft dan geen baat meer bij woon- kamerlicht. Bij elkaar leveren die lampen maar een paar honderd lux op. Wil je de 24- uurscyclus zo goed en snel mogelijk in balans krijgen? Dan kan lichttherapie zinvol zijn. Het witte licht van een lichttherapieapparaat geeft 10.000 lux op 30 centimeter afstand. Toine Schoutens: „Laatje goed informeren voor je tot de aanschaf ervan over gaat. Want ondeugdelijke ap paraten kunnen tot schade aan je ogen leiden." EINDBESTEMMING ZOU DOEN zaten op te scheppen wiens beroep het oudste was. Het mijne, riep de chirurg, „want Eva werd uit een rib van Adam geschapen en dat is duidelijk een chirur- genklus." „Kan wel zijn, maar de aarde werd geschapen uit chaos in slechts zes dagen. Duidelijk het werk van een inge nieur," zei de ingenieur. „Oh ja?" reageerde de politicus. „Maar wie schiep dan de chaos?" Dat politici meesters zijn in chaos scheppen, kunnen we al maandenlang volgen in het gekrakeel over de Griekse schuldencrisis; chaos alom. Naar buiten toe werd met regel maat gedaan alsof de partijen er bijna uit waren. Maar het feit dat het steeds weer misloopt, wijst erop dat het over en weer ontbreekt aan deskundig heid om dit conflict voor langere tijd op te lossen. Men onderhandelt onder de il lusie van deskundigheid. Het onderzoek van de psycholoog-Nobelprijswinnaar Daniel Kahneman gaat grotendeels m over de potentieel dramatische gevolgen van deze illusie. Niet alleen op het ge bied van economie, maar ook in de zorg, onderwijs, opvoeding en in relaties. Zo vroeg Kahneman aan artsen of ze wis ten wat patiënten en andere betrokke nen bij een medische fout verlangden van hun behandelaars. Een overgrote meerderheid antwoordde dat ze dat wel wist. Maar bij navraag bleken de mees ten een verkeerd of incompleet ant woord te geven. Ze noemden vooral geld. Wat patiënten in zo'n geval eerst en vooral willen is niet geld maar serieus genomen worden. Dat uit zich in drie 'eisen': excuses, uitleg van wat er precies is misgegaan en waarom, en actief maatregelen nemen om dit soort fouten voor anderen te voorkomen. De illusie van deskundigheid doet zich ook voor in de opvoeding. Aan ruim twee duizend ouders werd de stelling voorge legd: mee eens of mee oneens? Opvoeding hoefje niet te leren. De helft van de ouders antwoordde 'mee eens', opvoeding hoeft niet te worden geleerd. De conclusie? Als op belangrijke gebie den zoveel mensen besmet blijven met de illusie van 'ik weet heus wat je moet weten', waar moeten we dan constant re kening mee houden? Juist, chaos. LEEF IN HET VLIEG TUIG ZOALS JE OP DE dinsdag 30 juni 2015 GO Het verhaal bevat 65 episo des. De plattegrond laat zien hoeveel minuten je nog bent verwijderd van het volgende geluidsfragment. De stemacteurs zijn goed ver staanbaar, mits je Engels onder de knie hebt en niet schrikt van hier-en-daar een regionaal Schots accent. Doordat The Walk duidelijke doelen stelt, verleidt het je om net dat extra ommetje te maken - alleen zo vorder je in het spannende verhaal. Elke wandeling volgt een vir tuele route, in het echt maakt het niet uit hoe je loopt, als je maar loopt. Langer lopen le vert extra informatie op. De app oogt strak, met een paar subtiele special effects. Zo vliegen de ene dag vogels over de plattegrond, de an dere dag valt er regen. The Walk wil dat je regelmatig naar de kaart tuurt. Maar lo pend naar een schermpje turen? Niet echt aan te raden. Houd de smartphone in je jas. The Walk gebruikt de smart- phone-sensoren uitsluitend om de stappen te tellen, niet om je locatie in kaart te bren gen. Dat scheelt batterijduur. 800 minuten audio maakt het een behoorlijk zware app. Het kan zijn dat je wat geheugen ruimte moet vrijmaken. Bewegen was nooit eerder zo lollig usies Vlieg je naar het westen? Probeer dan vóór vertrek tot het middaguur licht te vermijden, bijvoorbeeld met een zonnebril, liefst met rode glazen. Hetzelfde geldt voor een reis oostwaarts, dan vanaf vijf 's middags. Ga vroeg slapen, ook dan kan de zonnebril helpen. Oud-topzwem mer Maarten van der Weijden: „In het vlieg tuig verzet ik mijn horloge naar het tijdstip op de eindbestemming en leef ernaar. Wor den er films uitgezonden op een tijdstip dat het verderop nacht is, dan kijk ik niet." 44 Een chirurg, een ingenieur en een politicus -4 Reageren? renediekstra@persgroep.nl Eet niet te zwaar en te ïraSjjPln] |lvl y\ laat. Eiwitrijke VsSS IjljjiVl/ producten zoals I vlees, vis of gevo- Ij] Ij gelte zorgen ervoor dat r je spijsvertering moet vJ werken en je later in slaap valt. Prettig als je naar het westen reist. Vliegje richting Azië? Pasta, rijst, aardappelen, brood en fruit bevatten veel koolhydraten, die helpen om in slaap te vallen. Schoutens: „Veel bedrijven belo ven de effecten van een jetlag tegen te gaan met voedingsproducten zoals reep jes of yoghurtjes." De aangepaste luchtdruk in het j/% vliegtuig zorgt voor uitdroging van je lichaam. Daarom luidt het Ij ffS advies: drink veel water. Een /wfe wijntje lijkt verlokkelijk om ge- t makkelijker in slaap te vallen, maar zorgt voor extra uitdroging. Het zelfde geldt voor koffie, om wakker te worden of te blijven. Het is ook zinvol om elke twee uur de benen te strekken dat stimuleert de bloedsomloop. Westwaarts gevlogen? Zoek 's avonds veel licht op en ga pas rond een uur of elf (of later) naar bed. Vermijd na het opstaan tot het middaguur licht, "1 zoek het daarna juist op. Naar het oosten gereisd? Probeer pas vanaf het mid- daguur veel licht te ontvangen. Vermijd het licht al vanaf zes uur 's avonds en ga vroeg naar bed. In beide gevallen geldt: in de dagen die volgen kun je hier I steeds I tot 2 uur soepeler mee omgaan. Het is niet altijd en in alle omstandig- i heden mogelijk om het (felle bui- l ten)licht op te zoeken. Schoutens: „Voor dat soort momenten benut ik een speciale lichtbril of een V zogeheten lichttherapielamp Wi ter grootte van een hand." (Zie kader.)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 47