kan zijn Wolfert* deelname is een mooie ervaring Talenten kunnen niet langer hand ophouden Goesenaar één van de tien nieuwelingen a 13 >%3?£E3 mm op zich laten wachten. Tijd om daarover te gaan kniezen in zijn enige 'lekkere stoel' heeft hij niet, want hij moet weer aan de bak. Zenuwachtig voor wat dit seizoen komen gaat is Van den Houten niet. „Misschien speel ik straks niet, en kom ik na een jaar weer terug naar Zeeland. Dan heb je mensen die zullen zeggen: 'Ik zei toch dat hij het niet zou ha len'. Je weet hoe het in Zeeland gaat. Mensen zeggen dat ze je het gunnen, maar in feite is het hele maal niet zo. Dat is voor mij juist een extra motivatie om extra hard te werken." Hij kijkt als 24-jarige speler ook met een andere blik naar de (voetbal)wereld, gaat niet zwe ven van het appartement dat hij heeft gekregen, zijn Hyundai i20 van de club met aan de zijkant het logo van 'De Witte Leeu wen' en zijn rugnummer 5. „Toen ik bij RBC Roosendaal in de eerste selectie kwam, was ik gevoelig voor de randzaken en wat mensen van me dachten, liep ik met mijn borst vooruit. Daar groei je overheen. Dat is ook wel belangrijk als je wilt sla gen, denk ik." Slagen wil hij dolgraag bij de club die vorig seizoen op de vijf- 'Mensen zeggen dat ze je het gunnen, maar in feite is het helemaal niet zo' tiende plaats in de Jupiler League eindigde. „Volgende week begin nen de oefenwedstrijden in de voorbereiding. Iedere nieuweling wil zich bewijzen en ook de jon gens die er al zaten doen er een tandje bij. Ik moet er voor zorgen dat ik in het eerste competitie duel (RKC Waalwijk thuis, 10 au gustus) in de basis sta." Die beslissing mag Michel Vonk gaan nemen. Hij zal Van den Houten eerst nog wat beter willen leren kennen voor hij be slist. Zijn Zeeuwse aankoop deed zelf al wat voorwerk. „Ik heb die documentaire over Sparta terug gekeken, waarin hij als coach werd gevolgd", vertelt Van den Houten. „Om hem al een beetje te leren kennen. Volgens mij ziet hij het liefst spelers die hard wer ken en veel coachen. Tijdens de training kwam hij ook nog even naar me toe: 'Coachen hè, of is je lip te zwaar?"' nu alleen wat vermoeid omdat we een hele dag rond zijn gereden." Met de voorwaarden is hele maal niets mis, zagen De Nooijer en zijn vader met eigen ogen. Van daag vliegen ze terug naar Neder land, donderdag meldt Jeremy de Nooijer zich weer in Sofia. „We vertrekken die dag voor een week op trainingskamp, op zestig kilo meter van Sofia. Dan kan ik al zien hoe het niveau is. Ik hoop dat Levski voor mij een springplank naar een nog mooiere en grotere club kan zijn." Patrick Kluivert, de bonds coach van Curasao, wenste De Nooijer alvast veel succes. „Zó, net jes hoor, stuurde hij naar me, met een felicitatie erbij. Hij vond het in ieder geval een prima keuze." COMPETITIE MET 10 CLUBS Wolfert nam dit jaar voor de twee de keer deel in Middelburg. In 2014 verloor ze meteen in de eer ste ronde van het kwalificatietoer nooi. Dit keer sneuvelde ze pas in de tweede voorronde. Maar met een gelukje - door een afzegging - mocht ze als lucky loser tóch naar het hoofdschema. Dat ze daarin niet kon stunten, was wel ver wacht. Haar opponente uit het dwergstaatje staat immers 309e op de wereldranglijst, terwijl de Zeeuws-Vlaamse überhaupt geen ranking heeft. „Ik heb een paar leuke dagen ge had", zei ze. „In de kwalificaties speelde ik ook nog best goed, al was dat meisje in de tweede ron de veel beter dan ik. Vandaag ging het wat minder goed dan ik had gehoopt. Ik maakte te veel onnodi ge fouten." Bij de mannen kwam Wouter Adriaansen er niet aan te pas in de eerste ronde. De Halstenaar, spe ler van Kapelle, moest het hoofd buigen voor de Rus Alexy Vatu- tin: 6-2 6-3. Lesley Kerkhove begon giste ren al aan het dubbeltoernooi. Met Quirine Lemoine was de Zie- rikzeese veel te sterk voor Melanie Vlak en de Tsjechische Eliska Pe- trackova. De eindstand was 6-0 6-1. PUBLIEKSTREKKERS De tijd is voorbij dat jon ge Zeeuwse sporters bij het Zeeuws Talen tenfonds hun handje ophielden en zeiden: 'Mag ik effe vangen?' Er wordt vanaf nu name lijk niet meer geïnvesteerd in de individuen, maar in de infrastruc tuur. „We noemen dat duurzaam investeren", zei Gerben Schram gisteravond namens SportZeeland en het Olympisch Netwerk Zee land. Op het terrein van tennisvereni ging MLTC, waar momenteel de Driekleur Challenger Zeeland aan de gang is, presenteerde SportZee land de nieuwe beleidslijn. Schram kwam tot de harde conclu sie dat de werkwijze tot nu toe weinig effect heeft gesorteerd. „Landelijk haalt maar vijf procent van de talenten het hoogste ni veau in zijn of haar sport", zei hij. „In Zeeland gaat het waarschijn lijk over een nog lager percentage. Het heeft dus geen zin om alle ta lenten apart te ondersteunen via het Zeeuws Talentenfonds. Dat is een nogal risicovolle belegging, want maar een enkeling haalt het. Van veel investeringen zie je het resultaat niet. In plaats daarvan gaan we nu via het fonds geld ste ken in programma's." Zeeland heeft aansluiting ge vonden bij het Centrum voor Top sport en Onderwijs (CTO) in Eindhoven. Dat is één van de vier plekken in Nederland waar veel kennis over topsport, topsportbele ving, kracht- en conditietraining, medische begeleiding en voeding gebundeld is. Experts werken er samen om talenten optimaal te helpen. Vanuit Eindhoven zullen aan de Zeeuwse coaches zeven 'leerlij nen' worden aangeboden. De coaches hebben daardoor de regie in handen. „Die moeten gaan in ventariseren wat hun sporters no dig hebben", zei Mark Meijer, ma nager bij het CTO Eindhoven. „Ze kunnen er één leerlijn uitpikken, bijvoorbeeld kracht- en conditie training. Dat mag. Maar we heb ben er niet voor niets zeven opge steld. Met die zeven krijg je de he le basis die een toekomstig top sporter nodig heeft." In Middelburg was een groot aantal Zeeuwse coaches aanwezig, uit alle takken van sport. Een en keling had het gevoel dat hij van uit Eindhoven iets opgelegd krijgt. „Dat is niet de bedoeling", zei Meijer. „Het lijkt nu alsof wij de wijsheid in pacht hebben en jullie in Zeeland alles verkeerd doen. Dat is natuurlijk niet zo. Maar bij NOCNSF, dat achter dit hele programma zit, en in Eindho ven hebben de beste mensen in de topsport hierover nagedacht en wij willen die kennis heel graag delen." Die kennis moet vanuit Eindho ven bij Zeeuwse trainers en ex perts (bijvoorbeeld fysiotherapeu ten) terechtkomen. Die verrijken vervolgens de sporters ermee. En dan niet één sporter, maar meerde re. En jaren achtereen. Schram: „Een sporter is vaak een passant, een coach niet." Meijer: „Stopt een sporter, dan is het geld niet wegge gooid. De infrastructuur blijft dan nog overeind." Stopt een sporter, dan is het geld niet weggegooid. De structuur blijft overeind DINSDAG 30 JUNI 2015 Houten dan?' - - - - Thomas van den Houten (24) met de bal aan zijn voet tijdens zijn eer ste training bij eerstedivisionist Tel star. foto Pieter Hoogeveen Thomas van den Houten Jeremy de Nooijer met het shirt van Levski. foto Dennis de Nooijer De Bulgaarse competitie - de A Football Group - gaat op zaterdag 18 juli al van start. De competitie telt momenteel slechts tien clubs, omdat CSKA Sofia en Lokomotiv Sofia vanwege financieel wanbe leid geen licentie kregen. Het besluit zorgde voor opschud ding in Bulgarije, want CSKA Sofia is de succesvolste club in de ge schiedenis van het Bulgaarse voet bal. CSKA, waar grote spelers als Hristo Stoichkov, Dimitar Berba- tov en Stiliyan Petrov onder con tract stonden, werd 31 keer kam pioen van Bulgarije. Levski Sofia, de nieuwe club van Je remy de Nooijer, is de nummer twee met in totaal 26 landstitels. De laatste vier jaar ging de titel naar Ludogorets Razgrad, dat deze week rechtsbuiten Jody Lukoki overnam van PEC Zwolle. door Roeland van Vliet MIDDELBURG. Op de eerste dag van de Driekleur Challenger Zee land heeft Mandy Wolfert niet voor een verrassing kunnen zor gen. De 24-jarige tennisster uit Sluiskil ging in twee sets (6-0 6-2) onderuit tegen Kathinka von Deich- mann uit Liechtenstein. „Maar ik vond het wel een mooie ervaring." De publiekstrekkers beginnen pas vandaag aan hun toernooi. Het speelschema op center court. 12.00 uur: Lootsma-Westerhof, Schoorel-Aguilar (Chi), Rus-Baric (Aus), Huta Galung-Lizariturry (Spa), Kerkhove-Cervera Vazquez. De laatste partij begint niet voor 20.00 uur. door Roeland van Vliet Mark Meijer,CTO Eindhoven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 41