Veel ouderen willen 75 euro voor medicijncontrole niet betalen Apothekers vinden dat al hun zorgtaken buiten het eigen risico moeten komen te vallen. NIEUWS 3 Al jaren een verkeerd pufje, zo blijkt bij de apotheker 085 760 5 760 All-In 3 dagen Eropuit in Drenthe 3 dagen Waterrijk Overijssel 5 dagen Mini Vakantie ROTTERDAM. 65-plussers met veel medicijnen weigeren een check door apothekers, omdat die van hun eigen risico afgaat. Erg ris kant, vindt apothekersorganisatie KNMP. Apothekers moeten sinds dit jaar een medicatiebeoordeling doen bij de 220.000 senioren die meer dan zeven geneesmiddelen gebruiken. Dat kost gemiddeld 75 euro. Volgens de KNMP lopen pa tiënten die het gesprek weigeren onnodig rond met bijwerkingen en slikken ze overbodig geworden medicatie te lang door. De Inspectie voor de Gezond heidszorg (IGZ) gaat er vanaf mor gen op toezien dat apothekers de controle uitvoeren. Uit een peiling van seniorenorganisatie ANBO blijkt dat zes op de tien 65-plus sers niet bereid zijn de medicijnbe oordeling te betalen. Terwijl 72 procent aangeeft wel zo'n check te willen. Zorgverzekeraar Zilveren Kruis Achmea heeft besloten de check buiten het eigen risico te laten val len. Een woordvoerder: „Wij wil len niet dat mensen om financiële redenen afhaken. De beoordeling vermindert gezondheidsrisico's en dus kosten." Van de verzekeraars wil 65 pro cent de check niet betalen, zegt de KNMP. Volgens Menzis is dat ook niet nodig, omdat mensen met veel geneesmiddelen de check niet weigeren omdat ze door andere zorgkosten toch wel aan het eigen risico van 375 euro komen. Een woordvoerder van apothe kersorganisatie KNMP: „Klopt, maar nog niet in begin van het jaar. Ouderen zien dan dat ze plots 75 euro moeten betalen. Ze weige ren en het duurt wel even voor ze weer een oproep krijgen met alle risico's van dien." De apothekers willen dat al hun zorgtaken buiten het eigen ri sico komen te vallen, net als de huisarts en verloskundige. Dat moet ook voorkomen dat mensen het advies bij de eerste uitgifte van een middel (6 euro) weigeren, zoals het afgelopen jaar veelvuldig voorkwam. Minister Edith Schip pers (Zorg, VVD) onderzoekt die optie en komt een dezer dagen met de resultaten. CELEEN Bij apotheker Thomas Kempen uit Geleen liep begin dit jaar een op de zeven 65-plussers de deur uit. „Ik moet ze op de kos ten voor de medicatiebeoorde ling wijzen, veelal 75 euro en dat vinden ze veel geld." Kempen baalt ervan als hij de check niet kan doen. „Het levert veel winst op om een uur met ie mand om tafel te zitten. Ik leg zijn ziektegeschiedenis en lab waarden erbij en dan kunnen we kijken of bijwerkingen beter te voorkomen zijn of dat sommige middelen weggelaten kunnen worden." De apotheker merkt dat veel mensen die meer dan ze ven middelen hebben vaak te veel slikken. Dat kan schadelijk zijn. Zo worden bij pijnstillers vaak maagbeschermers voorge schreven. „Als een patiënt met de pijnbestrijding stopt, blijft hij de maagbeschermers nemen. Als je daar plots mee kapt krijg je last van maagzuur." Eindeloos maag beschermers innemen levert ech ter darm- en luchtweginfecties en zelfs zwakke botten op, aldus Kempen. Jeanny (77) en Hub van Ballegooy (78) slikken respectievelijk elf en zeven medicijnen. Onlangs kre gen ze van apotheker Kempen een beoordeling. Hub, COPD-pa- tiënt: „De dosering voor mijn puf je was te hoog. Weet je, die mid delen worden ooit een keer voor geschreven en dan blijf je dat ge bruiken, ook als het niet meer no dig is." Zijn vrouw bleek trillerig van de diabetesmedicatie. „Nu slikt ze een lagere dosering met geleidelijker afgifte", zegt Hub te vreden. „Als ik mijn eigen risico niet al op had, had ik het ook wel betaald, voor één keer dan, want het is wel een hoop geld. Ik snap niet dat het überhaupt onder mijn eigen risico valt." Apotheker Kempen vindt het ook 'irritant' dat hij door klanten steeds wordt aangesproken op de advieskosten, die hij in rekening brengt als patiënten de eerste keer een middel krijgen. Hij kent mensen die met vingers in hun oren binnenlopen omdat ze het praatje, dat 6 euro kost, niet wil len horen. „Ik ben verplicht die adviezen te geven met het oog op de veiligheid van medicatie." O V00rdeeluitjes.nl Laagste prijsgarantie Voordeeluitjes.nl/30juni Aanbiedingen zijn geldig t/m 31 oktober 2015. De prijzen zijn exd. boekingskosten (vanaf 9,50) en door de hotels te heffen stads- en toeristenbelasting. Kijk op Voordeeluitjes.nl voor alle voorwaarden. 0 Lokaal tarief DINSDAG 30 JUNI 2015 door Francine Wildenborg Een medicijncheck kost zo'n 75 euro. Zes op de tien senioren wil die check niet betalen. Apotheker Thomas Kempen in gesprek met Hub van Ballegooij over zijn medicijnen. Van Ballegooij slikt zeven verschillende middelen, foto Koen Verheijden Medicijncheck te duur 24% korting 37% korting 38% korting ***Hotel Restaurant De Wolfshoeve Schoonebeek Drenthe ontvangst met koffie/thee met zoete lekkernijen 2x overnachten 2x ontbijt 1x fietsroute aankomst op alle dagen 65 ****Hotel AM Fang Bad Laasphe Duitsland 4x overnachten 4x ontbijtbuffet1 gratis consumpties tussen 15:00 - gebruik van zwembad, fitness, sauna en Kneipp-ruimte gratis uitstap-boekje t.w.v. 2,50 gratis WiFi en meer... aankomst op alle dagen vanaf 225 upgrade Comfortkamer Panoramazicht met balkon 7,50 per persoon per nacht 4x 3-gangenbuffet 24:00 uur gratis WWW Zwartsluis Overijssel 2x overnachten 2x ontbijtbuffet 1x uitgebreid diner (1e dag) 1 gratis gebruik zwembad gratis toeristische info 1 gratis WiFi gratis overdekte fietsenstalling ****Hotel Zwartewater

Provinciale Zeeuwse Courant | 2015 | | pagina 3